Svijet

Curi vrijeme, Americi prijeti bankrot: Biden tvrdi da je moguć ključni dogovor

Bijela kuća i republikanci u Kongresu imenovali su novi skup pregovarača, ulivajući novu nadu u razgovore o podizanju granice američkog duga.

"Sada imamo format, strukturu", rekao je novinarima predsjednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy, dodavši da je dogovor "moguć" do kraja sedmice.

Bez dogovora, SAD bi mogle ući u katastrofalno neispunjenje svog duga od 31,4 triona dolara već 1. juna, a ovaj zastoj je primorao predsjednika Joea Bidena da prekine putovanje u inostranstvo.

Biden je kasnije u srijedu otputovao u Japan, gdje će prisustvovati samitu Grupe sedam (G7), ali će se u nedjelju vratiti u Washington, izostavljajući planirane posjete Australiji i Papui Novoj Gvineji.

Dostizanje gornje granice duga značilo bi da američka vlada više nije u mogućnosti da pozajmi novac. To znači da više neće moći da isplaćuje plate saveznih i vojnih službenika. Čekovi socijalnog osiguranja, isplate na koje se oslanjaju milioni penzionera u SAD, također bi bili obustavljeni.

Neispunjavanje dužničkih obaveza, ili neizvršenje obaveza, takođe će vjerovatno izazvati globalni finansijski haos.

"Ujedinićemo se jer ne postoji alternativa činjenju prave stvari za zemlju", rekao je Biden u srijedu i dodao "moramo dalje".

On je rekao da su se na jednosatnom sastanku u Ovalnoj kancelariji dan ranije, četvorica kongresnih lidera saglasila da zemlja ne može da plati.

Obje strane su nakon sastanka izrazile oprezan optimizam da je dogovor nadohvat ruke, iako je McCarthy rekao da su dvije strane i dalje udaljene.

Visoki zvaničnici Bijele kuće Steve Ricchetti, Shalanda Young i Louisa Terrell sada će preuzeti vodstvo u pregovorima za predsjednika, dok će kongresmen Louisiane Garret Graves, ključni saveznik McCarthyja, predstavljati republikance u Predstavničkom domu.

To je dodatak svakodnevnim sastancima koji se već održavaju između visokih zvaničnika Bijele kuće i kongresnih pomoćnika.

Ali uprkos novoj "strukturi" koju McCarthy promiče, sat otkucava ispred 1. juna zadanog roka koji je odredilo Ministarstvo finansija.

Inače, gornja granica američkog duga je podizana, produžena ili revidirana 78 puta od 1960. godine.

Posljednji put kada se zemlja približavala neizmirenju obaveza, još 2011. godine, zakonodavci su sklopili dogovor samo nekoliko sati prije roka.

Taj zastoj doveo je do smanjenja kreditnog rejtinga SAD-a, naglog pada tržišta dionica i povećao vladine troškove zaduživanja.