Svijet

Dešava se ono čega su se Kina i Rusija plašili: Pentagon planira od Space X-a napraviti zastrašujuće oružje

Pentagon predviđa budućnost u kojoj bi rakete Elona Muska jednog dana mogle rasporediti "sile za brzu reakciju" kako bi osujetile budući napad u stilu Benghazija, prema dokumentima dobijenim od The Intercepta putem zahtjeva Zakona o slobodi informacija.

U oktoru 2020., američko transportno zapovjedništvo, ili USTRANSCOM, ured Pentagona zadužen za prevoz tereta kako bi američka globalna vojna prisutnost "pjevušila", objavila je da je u partnerstvu s Muskovom raketnom kompanijom SpaceX kako bi utvrdila izvedivost brzog bacanja zaliha u svemir i natrag u Zemlju umjesto da ih se doprema kroz zrak. Cilj bi, prema prezentaciji generala vojske Stephena Lyonsa, bio doletjeti "ekvivalentom C-17-ke [teretnog aviona] bilo gdje na svijetu za manje od 60 minuta", nevjerovatan iskorak u vojnoj logistici koja je prije bila ograničena na naučnu fantastiku. U saopštenju za javnost USTRANSCOM-a rečeno je da bi jednog dana SpaceX-ova masivna raketa Starship mogla "brzo premjestiti kritičnu logistiku tokom vremenski osjetljivih nepredviđenih situacija" i "isporučiti humanitarnu pomoć". Dok je Pentagon aludirao na potencijalno prebacivanje neodređenog "osoblja" kroz ove kratke svemirske izlete, naglasak u najavi bio je isključivo na premještanju tereta.

Ali USTRANSCOM ima na umu maštovitije namjene, prema internim dokumentima dobijenim putem FOIA-e. U “Srednjoročnom izvješću” za 2021. sastavljenom u sklopu svog partnerstva sa SpaceXom, USTRANSCOM je iznio i potencijalne upotrebe i zamke za flotu militariziranih zvjezdanih brodova. Iako je SpaceX već funkcionalno odbrambeni izvođač, lansira američke vojne satelite i jača ukrajinske komunikacijske veze, izvještaj daje tri primjera potencijalnih budućih “slučajeva korištenja DOD-a za svemirski prevoz od tačke do tačke”. Prvi, možda nagoveštaj američkoj zabrinutosti oko kineske hegemonije, napominje da “svemirski prevoz pruža alternativnu metodu za isporuku logistike” na Pacifiku. Drugi zamišlja rakete SpaceX-a koje isporučuju sistem zračne baze Air Forcea koji se može razmjestiti, "zbirku skloništa, vozila, građevinske opreme i druge opreme koja se može postaviti diljem svijeta i premjestiti na bilo koje mjesto koje je potrebno USAF-u za stalne zračne operacije."

No, treći zamišljeni slučaj upotrebe je provokativniji i manje prozaičan od prva dva, nazvan samo "Podrška ambasadama", scenariji u kojima bi se "sposobnost brze izravne isporuke kazališta iz SAD-a u golu afričku bazu pokazala iznimno važnom u podršci misijama State Departmenta u Africi”, potencijalno uključujući korištenje “snaga za brzo reagiranje”, vojnog izraza za brzo raspoređenu oružanu jedinicu, koja se obično koristi u kriznim uvjetima. Sposobnost da se samo "demonstrira" ova upotreba SpaceX Starshipa, navodi se u dokumentu, "mogla bi odvratiti nedržavne aktere od agresivnih djela prema Sjedinjenim Državama." Iako je scenarij lišen detalja, pojam ambasade u Africi pod iznenadnim napadom "nedržavnog aktera" podsjeća na zloglasni incident u Bengaziju 2012., kada su naoružani militanti napali američko diplomatsko sjedište u Libiji, potaknuvši kritike da su snage za brzo djelovanje stigle prekasno da pomognu.

Koliko god američki generali sanjali o raketnim komandosima koji se bore protiv sjevernoafričkih pobunjenika, stručnjaci kažu da je ovaj scenarij još uvijek stvar naučno-fantastičnih priča. I Musk i Pentagon imaju dugu historiju stratosferski velikih tvrdnji koje su blistave i potpuno nevjerovatne tehnologije, bez obzira jesu li sigurni samovozeći automobili i hyperloop ili željeznički topovi i vojni laseri odmah iza ugla. Kao što je navedeno u drugom dokumentu USTRANSCOM-a dobivenom putem FOIA zahtjeva, sva četiri Starship testa na velikoj visini dovela su do dramatične eksplozije letjelice, iako je test u maju 2021. proveden nakon što je dokument napravljen sigurno sletio.

"Šta će učiniti, zaustaviti sljedeći Bengazi slanjem ljudi u svemir?" rekao je William Hartung, viši naučni novak na Institutu Quincy koji se usredotočuje na američku industriju oružja i odbrambeni budžet. “Čini se da to nema puno smisla.” Hartung je doveo u pitanje u kojoj bi mjeri snage za brzo reagiranje bazirane na raketama bile značajne čak i kad bi bile moguće. “Ako mafija napadne ambasadu i SAD pozove svoj praktični svemirski brod SpaceX, još će trebati neko vrijeme da stigne tamo. … Gotovo kao da neko misli da bi bilo stvarno zgodno raditi stvari kroz svemir, ali nije razmišljao o praktičnim posljedicama.” Hartung je također ukazao na Pentagonov rekord u svemirskom "fantastičnom oružju" poput raketne odbrane "Ratovi zvijezda", razrađenih projekata koji upijaju ogromne budžete, ali ne donose ništa.

SpaceX nije odgovorio na zahtjev za komentar. U e-poruci The Interceptu, glasnogovornik USTRANSCOM-a John Ross napisao je da je "interes za implementaciju PTP-a istraživačke prirode i naša potraga za razumijevanjem onoga što bi moglo biti izvedivo je razlog zašto smo sklopili sporazume o saradnji u istraživanju i razvoju kao što je onaj na koji navodite", dodajući da "brzina svemirskog transporta obećava potencijal da se ponudi više opcija i veći prostor za odluke za vođe, a dileme za protivnike." Upitan kada USTRANCOM vjeruje da bi raketno raspoređene snage za brzo reagiranje zapravo mogle biti izvedive, Ross je rekao da je zapovjedništvo "uzbuđeno zbog budućnosti i vjeruje da je to moguće u sljedećih 5-10 godina".

"Moje mišljenje je da je malo vjerojatno da bi mogli nekoga brzo evakuirati putem rakete", rekla je Kaitlyn Johnson, zamjenica direkora Projekta zračne sigurnosti Centra za strateške i međunarodne studije. Johnson je istakao da čak i ako je temeljna tehnologija dobra, ostaje malo pitanje gdje sletjeti s ogromnom raketom Starship od 165 stopa. "Ako je u gradu, nemoguće je sletjeti pored ambasade." U hipotetskoj misiji spašavanja ambasade, "još uvijek imate problema s logistikom oko dovođenja snaga na lansirno vozilo, a zatim opet oko toga gdje biste mogli spustiti vozilo i kako prevesti snage od mjesta slijetanja do baze/ambasade", dodao je Johnson , "što nije testirano niti dokazano i po mom mišljenju je pomalo naučna fantastika."

U dokumentu se također ukazuje na još jednu potencijalnu smetnju: hoće li druge zemlje dopustiti da vojne rakete SpaceX-a slee iz svemira na njihov teren? Neostvarena vizija američkih "Zvjezdanih ratnika" nije nova: još 1950-ih, nacistički raketni naučnik koji je postao američki svemirski heroj Wernher Von Braun razmišljao je o transportu američkih vojnika putem rakete, a 1960-ih, odbrambeni izvođač Douglas Aircraft je predložio " Project Ithacus, svemirsku letjelicu koja u sat vremena nosi 1200 vojnika na odredište. Nedavno, prema jednom popularnom naučnom izvještaju iz 2006., Pentagon je sanjao o dobu u kojem bi “marinci mogli sletjeti bilo gdje na globusu za manje od dva sata, bez potrebe za pregovorima o prolazu kroz strani zračni prostor”.

No USTRANSCOM dokument priznaje da ugovori iz doba hladnog rata koji reguliraju korištenje svemira daju malo smjernica o tome može li američka raketa zaobići zabrinutost suverenog zračnog prostora krstareći svemirom. “Ostaje nejasno da li i kako vozila podliježu utvrđenim zakonima o zrakoplovstvu i u kojoj ih mjeri, ako ih ima, da li ti zakoni važe i za svemirski prevoz”, stoji u jednom odjeljku. “Štaviše, nedostatak pravne definicije granice između zraka i svemira stvara pitanje gdje završava primjena zakona o zrakoplovstvu i počinje svemirsko pravo.” Dokument nagovještava da bi dio obećanja SpaceX-a mogao biti da preskoči ove zabrinutosti. Nakon redigirane rasprave o pravnom statusu hipotetskog vojnog zvjezdanog broda dok je bio u letu, USTRANSCOM je primijetio: "Ovaj oporavak stavlja Zvjezdani brod izvan visina koje se obično karakteriziraju kao kontrolirani zračni prostor."

Brian Weeden, direktor programskog planiranja Secure World Foundation, trusta mozgova za upravljanje svemirom, rekao je za Intercept da je teritorijalni problem samo jedan od mnogih, “zajedno s tim da li ga zemlje koje raketa/svemirski brod prolazi smatraju oružjem ili ne ili prijetećim balističkim projektilom ili ne.” Hartung je tvrdio da SpaceX, unatoč svom imidžu miroljubivog pokretača kozmičkog istraživanja, doprinosi globalnoj militarizaciji svemira.

I kao i s dronovima, nakon što se napredna i isključivo američka tehnologija počne širiti, SAD će se morati suočiti s njenim implikacijama s druge strane. "Pitanje je šta bi spriječilo druge zemlje da učine istu stvar i kako bi se SAD osjećale u vezi s tim?" upitao je Hartung. “Ova ideja da se ide bilo gdje bez ikakvog odobrenja od bilo koga je privlačna s vojnog stajališta, ali bi li SAD željele da druge zemlje imaju tu istu sposobnost? Vjerovatno ne."