Politika

Dodik: Želimo biti konstruktivni, ali lakše bi se dogovorio sa SDA nego sa ovima iz Trojke

Predsjednik RS Milorad Dodik i predsjednik NSRS Nenad Stevandić održali su press-konferenciju u Istočnom Sarajevu.

Oni su govorili o političkoj krizi u Bosni i Hercegovini koja je nastala nakon što je NSRS usvojila dva sporna, antiustavna zakona, ali i o sastanku sa Angelinom Eichhorst u Delegaciji Evropske unije u Sarajevu.

Paket prioriteta

Dodik je kazao da se unutar EU odvijaju procesi koje bi BiH trebala iskoristiti kako bi postala što prije članica.

On je istakao da treba što prije da EU kaže koji je to paket prioriteta i da se oni usvoje što prije i da se otvore pregovori o članstvu.

Što se tiče političke krize, Dodik kaže da ima "neki dogovor".

"Ono što je važno reći jeste da smo se dogovorili da u ponedjeljak tri strane dostave prijedloge kako će se to deeskalirati. Predložili smo da deeskalacija podrazumijeva da se popuni Vijeće ministara, odnosno ministar finansija.

Mi smo za to da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri naroda. BiH treba garantovati teritorijalni integritet ali je suverenitet ugrožen jer nema pune nadležnosti organa.

U BiH je najvažnije pitanje kao prije 30 godine - šta kažu stranci. To je dokaz da BiH nema suverenosti", naveo je Dodik.

"Naš pristup je ponuđen, on podrazumijeva da se potvrdi ustavno određenje BiH, da je sastavljena od dva entiteta da se njen integritet podrazumijeva, a da suverenitet treba vratiti", naveo je Dodik.

Kaže da EU želi da ojača EU put BiH.

"Mi želimo da budemo primljeni. Ne želimo propustiti priliku. EU će odlučiti o članstvu nekih zemalja i mi tražimo da sa EU razgovaramo šta je to neophodni paket, kao minimalan uslov da dobijemo taj status.

Mi smo predložili da se svih 14 prioriteta stavi na dnevni red koliko god to bilo teško", kazao je Dodik.

Postavio uvjet

Dodik je naveo da je pred BiH stavljeno ispunjavanje 14 prioriteta, a da je "neko izabrao tri važne stvari".

"Oni su izabrali VSTV, sukob interesa i nešto oko sudova. Odavno smo rekli da za to nećemo da glasamo dok ne vidimo kako riješiti pitanje Ustavnog suda BiH. Spremni smo da stavimo svih 14 prioriteta i rješavamo zajedno, ako ne može, onda da stavimo ova tri, ali da se izmijene zakonske odredbe o učešću stranaca sudija. Samo na taj način van snage bit će stavljen Zakon o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS", istakao je Dodik.

On je kazao da je njegov uvjet da se donose zakon o Ustavnom sudu BiH, kojim bi se uklonile strane sudije.

"To bi dovelo u poziciju da zakon koji je donešen u RS o neprimjenjivanju, bude van snage. Samo tako može.

Predložili smo i da dva pitanja iz Berlinskog procesa, ali to je paket. Ako nema rješanja za Ustavni sud nema ni drugih rješenja. Bilo smo konstruktivni, kreativni.

Čuli smo niz zapinjanja. Mogu da kažem sljedeće: Partneri u hrvatskom i bošnjačkom narodu s kojima činimo vlast, pokazuju čini mi se da bi lakše riješili sa SDA nego sa Trojkom. U tom pogledu očekujemo da ćemo nastaviti te razgovore", istakao je Dodik.

Kaže da nema problem sa takvim stavom Trojke, ali da je i on principijelan.

"Ako hoće nešto, neka se riješi ministar finansija, da se ide dalje u dogovor oko ovoga", naveo je predsjednik RS.

Kaže da je ključno pitanje prepoznavanje dinamike dešavanja u EU.

Spremni na razgovor

"Nas optužuju, a evo mi smo spremni o tih 14 plus pitanja da razgovaramo. A ne da se mrcvarimo. Ako za druge postoji ubrzani put, zašto ne i za BiH.

Mi ne vidimo BiH u NATO-u, ali isto tako razumijemo da oni žele. Završit će se onako da saradnja s NATO-om ne prejudicira članstvo", istakao je on.

Kaže da rata neće biti.

"RS nije težila ka eskalaciji problema. Nikada se nismo pozvali na sukobe. Ovo je politički proces. Čujemo da ima onih koji kažu da će biti rata, neće biti rata. Ali, mi vidimo da postoji pritisak te vrste, ali to neće promijeniti.

Naše mjere su mjere reakcije, a ne akcije. Kao i oko Suda. Čuli smo priču o tome da se jednostrane akcije neće podržati. Ja predlažem da se vratimo na početne. Neka Ustavni sud poništi svoju odluku i sve ono što je lažni visoki donio.

Ako toga nema, onda je politikanstvo osuđivati nekoga. Ako hoće rješenje, neka vrate sve na početak", naveo je Dodik.