Svijet

Dramatične izjave meteorologa: Svijet je izgubio bitku da zaustavi topljenje glečera. Ništa više neće biti kao nekad

British Antarctic Survey objavio je svoje nove karte i one su jasan vizuelni prikaz povlačenja leda na Sjevernom i Južnom polu

British Antarctic Survey objavio je svoje nove karte i one su jasan vizuelni prikaz povlačenja leda na Sjevernom i Južnom polu.

Isto tako oštro je upozorenje generalnog sekretara Svjetske meteorološke organizacije Ujedinjenih naroda, profesora Petterija Taalasa.

Povlačenja leda i podizanje nivoa mora

U intervjuu za Sky News, on je naglasio da se otopljeni led nikada neće vratiti, napominjući da je planeta "izgubila ovu igru topljenja glečera i podizanja nivoa mora".

Rekao je: „Zahvaljujući već visokoj koncentraciji ugljičnog dioksida, izgubili smo ovu igru topljenja glečera i podizanja nivoa mora.

„To se može nastaviti u narednim hiljadama godina jer je prirodno uklanjanje ugljičnog dioksida iz atmosfere vrlo sporo. Nema povratka na klimu kakvu smo imali u prošlom stoljeću i živjet ćemo sa ovim posljedicama i višim temperaturama".

Karta objavljena na British Antarctic Survey

Neuobičajeno oštar i grub jezik kojim govori profesor Taalasa odražava rastuću zabrinutost zbog arktičkog i antarktičkog leda.

Posebno se arktička regija zagrijava do tri puta brže od ostatka svijeta, a jedna nedavna studija sugerira da bi mogla biti bez leda u ljeto do 2030-ih, što je deceniju ranije od prethodnih predviđanja.

Ovo je važno jer polovi u suštini funkcionišu kao frižideri planete.

Kako se skupljaju, bijela površina koja reflektira toplinu zamjenjuje se tamnijom vodom, koja apsorbira toplinu, ubrzavajući zagrijavanje.

Zagrijavanje dovodi do daljeg topljenja, a kako se led topi u okeane, nivo mora raste.

Ovo pogoršava eroziju obale i pogoršava efekte olujnih udara.

Otapanje permafrosta

Pored ovih utjecaja, gubitak leda znači gubitak dragocjenih staništa za divlje životinje i narušavanje delikatnih ekosistema, okeanskih struja i vremenskih obrazaca.

A otapanje permafrosta, odnosno tla koje je prethodno bilo trajno zamrznuto, jedna je od stvari koje najviše zabrinjavaju klimatske naučnike.

Permafrost pokriva 25% kopnene površine sjeverne hemisfere i čini skoro polovinu cjelokupnog organskog ugljika pohranjenog u tlu planete.

Iz svih ovih razloga, ono što se dešava u polovima bit će bitno izvan njih.