Nauka

Dva najveća svjetska proizvođača danas krenula u prvo ispitivanje svoje vakcine Covid-19 na ljudima

GlaxoSmithKline (GSK) i Sanofi (SNY), dva najveća svjetska proizvođača vakcina, pokrenuli su danas prvo ispitivanje svoje vakcine Covid-19 na ljudima. Tako prva generacija vakcine Covid-19 nakon polaganih i pomno planiranih priprema ulazi u kliničko ispitivanje koje će se provoditi na 440 pacijenata u SAD-u. Iz firmi kažu da bi rezultate mogli postići početkom decembra i da će im biti cilj započeti ispitivanje faze 3 prije kraja godine. Kažu da se nadaju da će zatražiti regulatorno odobrenje za lijek u prvoj polovini sljedeće godine.

To stavlja ove firme iza najavljenih rokova za vakcine iz Moderne (MRNA), AstraZenece (AZN) i Pfizera (PFE) i BioNTecha (BNTX), koje sve očekuju podatke iz ispitivanja faze 3 na oko 30.000 pacijenata prije kraja godine.

No, za razliku od onih vakcine koja koriste nove i relativno neprovjerene tehnologije koje tek trebaju biti osnova bilo koje vakcine koju je odobrila Uprava za hranu i lijekove, vakcina GlaxoSmithKline i Sanofi koristi se ustaljenijim pristupom koji se koristi u jednom od odobrenih vakcina protiv gripe firme GlaxoSmithKline.

Priča iz maja u naslovnici Barron's okarakterizirala je napore GlaxoSmithKlinea kao "kornjaču" za razliku od programa Moderne i Pfizera, između ostalih, koje je nazvao "zečevima".

"Pokretanje naše kliničke studije važan je korak i približava nas potencijalnoj vakcini koja bi mogla pomoći u porazu COVID -19. Naši posvećeni timovi i partneri nastavljaju raditi danonoćno jer prve rezultate želimo postići početkom decembra", rekao je Thomas Triomphe, globalni šef Sanofi Pasteur, Sanofijeva odjela za vakcine.

Inače, firme imaju sporazum o isporuci 100 miliona doza vakcina američkoj vladi, s mogućnošću proširenja posla na 500 miliona doza. Također imaju sporazum o isporuci 60 miliona doza vladi Velike Britanije i do 300 miliona doza Evropskoj uniji. Kažu da im je cilj proizvesti ukupno milijardu doza 2021. godine.

Neki analitičari daju prednost vakcini Sanofi i GlaxoSmithKline te drugim vakcinama koje koriste sličnu tehnologiju, nazvanu adjuvantirane vakcine na bazi proteina, u odnosu na manje dokazanu konkurenciju.

Jedna od prednosti vakcine Sanofi i GlaxoSmithKline u odnosu na vakcine firmi Moderna i Pfizer, ako su njihova učinkovitost i sigurnost usporedivi, jest skladištenje. Vakcine Moderna i Pfizer imaju stroge i teško ostvarive temperaturne zahtjeve, dok bi vakcina Sanofi i GlaxoSmithKline vjerovatno mogla biti uskladištena na normalnim temperaturama.