Nauka

Ima li života na Jupiterovim mjesecima? Sutra bi trebala krenuti potraga

mjeseci Jupitera Svemir ESA

Svemirska misija s imenom kao nijedna druga do sada uskoro će krenuti na putovanje kako bi pronašla vanzemaljski život na mjesecima Jupitera - barem kada to vrijeme dozvoljava.

Juice (to je skraćenica od Jupiter Icy Moons Explorer) je poduhvat Evropske svemirske agencije (ESA) da napravi neviđeno detaljna zapažanja gasnog giganta.

Trebalo je da poleti u svemir danas.

Ali lansiranje je odgođeno zbog opasnosti od groma, saopćila je Evropska svemirska agencija, piše Sky News.

Očekuje se da će sljedeće lansiranje biti oko 13:14 po BST u petak (14. aprila).

Josef Aschbacher, generalni direktor Evropske svemirske agencije, tvitovao je: "Nije ono čemu smo se nadali, ali ovo je dio igre.

"Nadajmo se da ćemo sutra imati jasnije nebo."

Kada misija konačno stigne u svemir, uključit će potragu za Jupiterovim ledenim mjesecima - Ganimedom, Kalistom i Evropom, od kojih svaki ima svoje okeane - kako bi se otkrilo da li su mogli podržavati život, a možda i da li još uvijek imaju .

Kako se približava konačno odbrojavanje do (sada odgođenog) lansiranja, evo svega što trebate znati o najnovijoj potrazi čovječanstva za istraživanjem zvijezda.

Kada i gdje je lansiranje?

Juice je trebao biti lansiran u četvrtak u 13.15 po britanskom vremenu. Sada se očekuje u slično vrijeme u petak.

Bit će ispaljen prema nebu sa rakete Ariane 5 iz svemirske luke ESA u Kourouu, Francuska Gvajana.

Dakle, da, zapravo se ne lansira iz Evrope, već radije sa francuske teritorije na sjevernoj obali Južne Amerike.

Prijenos lansiranja uživo počet će oko pola sata prije početka, tako da možete biti preplavljeni uzbuđenjem prije nego što počne prava akcija.

Ako vrijeme prođe po planu, Juice će se odvojiti od gornjeg stepena Ariane 5 u 13.42 po britanskom vremenu i trebao bi poslati svoj prvi signal na površinu Zemlje do 13.51, omogućavajući posadama misije da preuzmu kontrolu nad letjelicom.

Koliko dugo će misija trajati?

Još neko vrijeme sigurno nećete pratiti prijenos cijele misije uživo.

Ukupno vrijeme krstarenja Juicea bit će osam godina i uključivati obilazak Zemlje i Venere na putu do Jupitera, gdje će ostvariti bliske susrete sa svoja tri mjeseca.

Oni će biti posmatrani pomoću daljinske detekcije i geofizičkih alata, kao i opreme na letjelici.

Sam Jupiter će također biti pomno ispitan, a astronomi se nadaju da će znanje stečeno o njegovom složenom magnetnom, radijacijskom i plazma okruženju pomoći u informiranju studija o drugim plinskim divovima.

Jedan od njih je Saturn, još jedan plinski gigant sa mjesecima koji se mogu pohvaliti okeanima koji bi mogli podržavati život. Takvi svjetovi imaju najveće poznate rezerve vode izvan Zemlje, a Juice je prva misija koja ih istražuje.

ESA-i će u radu pomagati NASA, te svemirske agencije Japana i Izraela.