Zdrava hrana

Kako se pravi jabukovo sirće

Istraživači su otkrili da dvije kašike jabukovog sirćeta na dan pomažu ljudima na dijeti u gubitku gotovo dvostruko više kilograma u tri mjeseca - u odnosu na one koji ga nisu pili.

Razlog je to što kiselina iz sirćeta potiskuje apetit, ubrzava metabolizam i smanjuje zadržavanje vode u tijelu. Naučnici imaju teoriju da remeti probavu škroba u tijelu, što rezultira ulaskom manjeg broja kalorija u krvotok.

Prema jednom istraživanju, uzimanje jedne ili dvije kašike (15 ili 30 ml) jabukovog sirćeta pomiješanog s vodom na dan, i tako tri mjeseca, pomoglo je ljudima s viškom kilograma da u prosjeku izgube između 1,2 i 1,7 kilograma.

Istraživači su došli do zaključka da ta količina dnevno može pomoći ljudima koji su na dijeti izgubiti gotovo dvostruko više kilograma u tri mjeseca - u odnosu na one koji nisu konzumirali sirće, pod uvjetom da su imali podjednake prehrambene navike i tjelesnu aktivnost, prenosi healthline.com.

Teorija je da sirće povećava kiselost u želucu, što pomaže našem organizmu u stvaranju pepsina, enzima koji razgrađuje bjelančevine. Zato, nije loše popiti vodu sa sirćetom prije obroka -  jednu do dvije kašike (15 do 30 ml) u čaši vode neposredno prije jela.

Također, jedan od najstarijih načina korištenja jabukovog sirćeta pomiješanog s vodom je za umirivanje iritiranog želuca. Osim toga, ova kombinacija dobra je i ta ublažavanje grčeva u crijevima te za smirivanje proljeva.

Štiti od bolesti

Popularni razlozi za uzimanje jabukovog sirćeta su i zaštita od bolesti srca, smanjivanje rizika od pojave raka i u borbi protiv infekcije. Naime, studije napravljene na životinjama sugeriraju da sirće može smanjiti rizik od srčanih bolesti i raka te usporiti razmnožavanje  bakterija, ali takva istraživanja nisu provedena na ljudima.

Ipak, postoji nekoliko studija koje su otkrile da su ljudi, koji redovno jedu salate s preljevima na bazi sirćeta, pod manjim rizikom od pojave srčanih bolesti i nakupljanja viška masnoća u trbuhu.

Aminokiseline iz jabukovog sirćeta rastvaraju mliječnu kiselinu koja se stvara u mišićima kod vježbanja ili velikog stresa, a to pak izaziva osjećaj umora. Osim toga, sirće sadrži enzime i kalij koji pomažu da se čovjek osjeća manje umornim.

Ublažava grčeve u nogama

Za ublažavanje noćnih grčeva u nogama jabukovo sirće je idealno jer sadrži kalij, a grčevi se pojavljuju upravo zbog niskog nivoa tog minerala u tijelu. Umiješajte 2 kačičice jabukovog sirćeta i kašičicu meda u čašu tople vode i to popijte.

Napravite sami

Ovo sirće možete raditi od cijelih jabuka, ako imate viška, ili od ostataka nakon konzumacije - kore i sredine gdje su košpice. Ukoliko ne jedete jabuke često pa nema puno ostataka, tada ih sakupljajte u zamrzivaču dok ne dobijete dovoljnu količinu za izradu sirćeta.

U teglu stavite jabuke narezane na manje komade ili ostatke jabuka pa prelijte vodom u koju ste stavili šećer. Na litar vode se stavi otprilike trećina šolje šećera. Tegle prekrijte prozračnim komadom tkanine, učvrstite gumicom i čekajte.

Nakon otprilike sedam dana tekućina postaje tamnija. Tada je procijedite i vratite u teglu pa opet prekrijte prozračnom krpicom. Opet ostavite nekih tri do četiri sedmice. Znat ćete da je sirće gotovo kada se pojave mjehurići u tekućini. Sirće čuvajte na hladnijem mjestu.