veliki izazov

Joe Biden stiže u ratnu zonu. Hoće li posjeta Izraelu postati noćna mora?

Predsjednik SAD ima jasne ideje o tome šta vjeruje da bi se trebalo, a šta ne bi trebalo sljedeće dogoditi.

Za američkog predsjednika pojavljivanje u ratnoj zoni izuzetan je potez. Putovanje Joea Bidena na Bliski istok u srijedu je kockanje s visokim ulozima.

Međutim, sada leti u još nestabilniju situaciju, nakon bombaškog napada na bolnicu u Gazi u kojem je ubijeno stotine Palestinaca, prenosi BBC.

Međusobno se krive

Hamas je za napad okrivio Izrael. Međutim, Izrael tvrdi da su eksploziju u bolnici Al Ahli izazvale rakete koje je ispalio palestinski Islamski džihad.

Biden se planirao sastati s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom u Tel Avivu i arapskim čelnicima u Jordanu.

Ipak, neposredno prije nego što je Air Force One poletio iz baze Andrews, summit u Ammanu iznenada je otkazan.

Biden se tako suočava s neugodnošću da mu čelnici Jordana, Egipta i palestinske vlasti kažu da nemaju povjerenja u njegovu sposobnost da prekine nasilje, za koje kažu da je u suprotnosti s međunarodnim pravom.

Nema sumnje na čijoj je strani predsjednik Biden kada je u pitanju sukob između Izraela i Hamasa.

Predsjednik je opisao napade Hamasa na Izrael 7. oktobra - u kojima je poginulo više od 1.400 Izraelaca - kao "čisto zlo". Rekao je da ova zemlja ima pravo i dužnost braniti se.

Čvrsta solidarnost

Njegova na brzinu organizirana posjeta osmišljena je kako bi dodatno pokazao čvrstu solidarnost Amerike sa jevrejskom državom.

Međutim, on mora uravnotežiti svoju podršku izraelskom cilju uništenja Hamasa sa dubokom zabrinutošću zbog civilne i humanitarne cijene.

I dok je javno upozoravao na nužnost djelovanja po "ratnim pravilima", poruka koju prenosi iza zatvorenih vrata mogla bi biti oštrija.

Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby rekao je da se Sjedinjene Američke Države i Izrael zalažu za vladavinu prava, "za razliku od Hamasa".

SAD želi da Izrael dopusti pomoć Gazi i omogući siguran prolaz zarobljenim Amerikancima u Gazi.

Biden je također svjestan da bi se raspoloženje globalne javnosti moglo brzo promijeniti, a podrška Izraelu mogla bi nestati kada bi ga preplavile slike palestinskih žrtava i patnje.

Također, postoji vrlo realna bojazan da što napadi na Gazu budu brutalniji, veća je šansa da bi to moglo izazvati širi sukob u regiji u koji bi se uključile i druge zemlje.

Šta će se dogoditi

Predsjednik Biden ima jasne ideje o tome šta vjeruje da bi se trebalo, a šta ne bi trebalo sljedeće dogoditi.

Smatra da bi bila greška da Izrael okupira Gazu.

Rekao je da treba postojati palestinska vlast i put prema palestinskoj državi, iako godinama nije bilo napretka prema palestinskoj državnosti.

On će sigurno htjeti izvršiti najveći mogući pritisak na Izrael da pažljivije djeluje u Gazi i da okonča sukob što je prije moguće.

Tu su i neizbježni sigurnosni problemi. Kratkotrajno putovanje u zonu sukoba bit će priličan izazov.

Tako su američki državni sekretar Anthony Blinken i njegova pratnja bili prisiljeni potražiti sklonište u bunkeru nakon što su se u ponedjeljak u Tel Avivu oglasile sirene za zračnu uzbunu.