Region

Kako je najveći narko boss napravio imperiju: Šarićev put iz Pljevalja, preko Afrike i nazad do Specijalnog suda

Darko Šarić je uhapšen prije sedam dana u svojoj vili na Dedinju, na osnovu dokaza koje je protiv njega i njegovog klana prikupilo Tužilaštvo za organizovani kriminal. Njemu se na teret stavlja da je u periodu od početka 2020. godine do 14. aprila 2022. godine, dok se nalazio u pritvoru u Specijalnom sudu, organizovao kriminalnu grupu koja se sumnjiči da je počinila teško ubistvo Milana Milovca Cigle, koji je likvidiran na Ekvadoru, potom za šverc kokaina iz Južne Amerike, za nedozvoljenu proizvodnju, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, izazivanje opšte opasnosti i zloupotrebu službenog položaja.

Šarić je uhapšen u svojoj vili, u beogradskom naselju Dedinje, u kojoj je, nakon sedam godina, od kraja prošle godine bio u kućnom pritvoru sa elektronskim nadzorom.

Protiv njega je u toku postupak po optužnici iz 2010. godine u kojem mu se sudi za šverc za 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike. Naime, o "mafijaškom donu" iz Pljevalja svjetski mediji prvi put su pisali 2009. godine, a upravo je to bila godina kada je njegova imperija izgrađena od novca zarađenog od šverca "skupocjenog bijelog praha" počela da se ruši.

Balkanski ratnik

Policija je 2009. godine zaplijenila u Urugvaju 2,8 tone kokaina na jahti "Maui", koja je imala britansku zastavu. Plovilo je bilo u vlasništvu hrvatskog državljanina Anastazija Martinčića. Droga je nađena u luci Santiago Vasquez kod Montevidea. Tada su uhapšene dvije osobe - Urugvajac i Srbin. Namjera im je bila da pomenuti kokain sa jahte prebace na brod koji bi preko okeana tovar prevezao u Zapadnu Evropu. Tada je cijeli Šarićev biznis lagano, ali sigurno počeo da propada.

Uslijedilo je podizanje pet optužnica protiv njega koje ga terete da je organizovao međunarodni šverc 5,7 tona kokaina, a potom i još tri optužnice koje ga terete za pranje više od 20 miliona eura.

Na snagu je stupila čuvena akcija "Balkanski ratnik". U njoj su učestvovale američka agencija DEA, srpska BIA i policija Urugvaja. Policija u Beogradu je u tom trenutku uhapsila članove Šarićeve grupe koji nisu uspjeli da pobjegnu iz Srbije.

Interpolova potjernica za Darkom Šarićem

Za narko-bosom je u januaru 2010. godine raspisana međunarodna Interpolova poternica. On je, prema tadašnjim navodima iz policije, 25. januara 2010. godine posljednji put viđen u Pljevljima, a potom mu se izgubio svaki trag.

Tužilaštvo za organizovani kriminal je u aprilu 2010. godine podiglo optužnicu protiv Šarićeve grupe.

Prema tadašnjim navodima, Šarić je 2007. godine obezbjedio sebi novi identitet u Južnoafričkoj Republici. U tamošnje matične knjige rođenih navodno je bio upisan kao Bur Jan van Husel, sa mjestom rođenja u Stelenbušu, u provinciji Zapadni Kape.

Predaja narko-bosa iz Pljevalja

Suđenje Šariću je počelo u septembru 2010. godine, on se predao u martu 2014. Naime, njegovo kretanje tada je locirano u četiri zemlje Latinske Amerike. Nakon što je saznao da je lociran, Šariće se, kako se navodi, sam javio srbijanskoj policiji kako bi pregovarao.

Iz Južnoafričke republike prvo je prebačen u Crnu Goru, pa u Beograd.

Sa aerodoroma je odvezen u policijsku stanicu, a zatim u Specijalno tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala.

Osuđen na 20 godina

Prvo je osuđen na 20 godina zatvora, a potom je tu presudu Apelacioni sud ukinuo. U ponovljenom suđenju pravosnažno je osuđen na 15 godina zatvora za šverc 5,7 tona kokaina. Ta presuda je potom ukinta iz proceduralnih razloga, a ukinuo ju je Vrhovni kasacioni sud. Apelacioni sud je potom otvorio glavni pretres koji je sada u toku, što u prevodu znači da se mafijaškom-narko bosu sudi treći put.

Pušten sa nanogicom

Darko Šarić je u zatvorskom pritvoru u Specijali od predaje proveo sedam godina i devet meseci. Krajem prošle godine, tačnije, 24. decembra pritvor mu je zamijenjen zabranom napuštanja stana, uz elektronski nadzor - nanogicu. Apelacioni sud je njegovo "puštanje" iz pritvora to obrazložio time da "više ne postoje velike prijetnje da bi Šarić u slučaju puštanja na slobodu mogao pobjeći i skrivati se, i na taj način ponovo postati nedostupan državnim organima".

Podsjetimo, osim za šverc kokaina, Šariću se sudi u još jednom postupku, a to je da je zajedno sa svojim klanom oprao više od 20 miliona eura. Krajem jula 2020. prvostepeno je osuđen na devet godina zatvora, ali ova presuda još nije konačna pošto apelacija nije ni počela da razmatra žalbe na nju.

Hapšenje u vili na Dedinju

Šarić je uhapšen 14. aprila 2022. godine u svojoj vili na Dedinju. prema dokazima koje je prikupilo Tužilaštvo za organizovani kriminal, u periodu od početka 2020. godine do 14. aprila 2022. godine dok se nalazio u pritvoru u Specijalnom sudu, organizovao kriminalnu grupu koja se tereti za teško ubistvo Milana Milovca Cigle koji je likvidiran na Ekvadoru, potom za šverc kokaina iz Južne Amerike u Evropu, za nedozvoljenu proizvodnju, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, izazivanje opšte opasnosti i zloupotrebu službenog položaja.

Istraga u ovom slučaju se sporovodi protiv 12 osoba, Darka Šarića, njegovog advokata Dejana Lazarevića (koji je ujedno branilac Veljka Belivuka i Marka Miljkovića), Bojana Stanojkovića, Danila Odovića i policajca Duška Mirkovića, Aleksandra Boškovića, Nikole Spasojevića, Danila Stojanovića Dače i Milutina Radovanovića Mike pripadnika MUP-a, Stefana Andrejića, Marka Vukića i navijača Uroša Radovanovića, koji se prezivao Mišić. Inače, on je javnosti poznat od 2007. godine kada je na utakmici Crvena zvezda - Hajduk Kula učestvovao u neredima na sjevernoj tribini. Tada je pokušao da ugura u usta baklju policajcu Nebojši Trajkoviću.

Darko Šarić je prema navodima iz TOK-a, prljavi posao iz pritvora Specijale obavljao preko advokata Dejana Lazarevića. Lazarević je njegove zahtjeve prenosio preko kriptovanog telefona, odnosno - aplikacije Sky.