esencijalna lista lijekova

Ko se, zbog čega i za čije interese poigrava životima pacijenata u KS? Pitali smo, ali nam se dogodio ‘put pacijenta’

Nakon što se našoj redakciji javio veliki broj građana koji se žale da ljekari porodične medicine vrše neku vrstu revizije lijekova, odnosno da im oni više ne mogu davati recepte za trenutnu terapiju već ih šalju specijalisti da im on odredi, često novu terapiju, provjerili smo o čemu se tu radi. Ali, nismo imali puno sreće. Tačnije, i nas je zadesio famozni 'put pacijenta' u kojem niko ništa ne zna i niko nije odgovoran.

Prema onome što su nam kazali čitaoci (identitet poznat redakciji), one koji primaju "skuplju" terapiju određenih proizvođača a koja je na aktuelnim esencijalnim listama, ljekari šalju dalje specijalisti kako bi napravio reviziju odnosno, utvrdio da li je pacijentu neophodan taj lijek ili može dobiti zamjenu, često jeftiniju.

Je li zamjena adekvatna zamjena

Tim povodom kontaktirali smo Zavod zdravstvenog osiguranja KS i pitali da nam potvrde da li je navedena informacija tačna, ako jeste zašto se to radi, da li je neophodna takva 'praksa', da li takav potez ide na štetu pacijenata i da li su ti jeftiniji lijekovi adekvatna zamjena?

Iz Zavoda su na naš upit od 18. marta odgovorili dan kasnije poručivši nam da se obratimo Ministarstvu zdravstva KS jer je, kako su naveli, u skladu sa zakonskim propisima, ali i Ustavom KS, Ministarstvo zdravstva KS kreator zdravstvene politike, a da je ZZO KS samo provodi.

"Informišemo Vas da Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo imenuje Komisiju za lijekove koja preispituje i inovira Listu lijekova jednom godišnje, predlaže izmjene i dopune Liste lijekova uz obavezno usaglašavanje sa izmjenama i dopunama Federalne liste lijekova, odnosno registrovanih lijekova u Bosni i Hercegovini i vrši analizu podnesenih Zahtjeva od strane nosioca dozvole za prometovanje lijeka za uvrštavanje lijekova na Listu lijekova, u skladu sa članom 24. Pravilnika o bližim kriterijima za izbor lijekova, načinu izrade listi lijekova u Federaciji BiH, načinu stavljanja i skidanja lijekova sa listi lijekova, obavezama Ministarstva zdravstva, Zavoda zdravstvenog osiguranja te proizvođača i prometnika lijekova uvrštenih na liste lijekova, kao i korištenje lijekova (Službene novine Federacije BiH broj 45/13,).

Za skupe lijekove, za teške bolesti, koji nisu obuhvaćeni kantonalnom listom lijekova ili listom lijekova koji se finansiraju na teret Fonda solidarnosti FBiH, osiguranik ima pravo podnijeti zahtjev za refundaciju Komisiji za lijekove koju je imenovalo Ministarstvo zdravstva KS", naveli su iz ZZO KS u dogovoru na naš upit.

Slijedeći preporuku koju smo dobili, a u nadi da ćemo dobiti odgovore na naša pitanja, obratili smo se i Ministarstvu zdravstva KS sa istim pitanjima, da bi nas oni dalje preusmjerili na JU Dom Zdravlja KS.

"Shodno navedenom i traženom, morali bi kontaktirati JU Dom zdravlja", naveli su u odgovoru.

Objasnili smo da su nas na njih uputili iz Zavoda uz obrazloženje koje smo dobili od ZZO KS, da bi nam iz Ministarstva ponovo odgovorili da "ljekari porodične medicine pišu recepte sa preporukom ljekara specijalista" te da "za neke terapije porodični ljekar može izdati recepte, dok su za druge zaduženi ljekari specijalisti. Zato smo naveli da tačnije informacije imaju u DZ KS".

Revizije lijekova

"Komisija određuje smjernice, ali svaki lijek koji se nalazi na esencijalnoj listi (skuplji ili jeftiniji) određuje u praksi ljekar. Tačnije, određuje ko taj lijek može propisati, kako se dozira i koliko dugo (vremenski period) se neki lijek uvodi u terapiju", naveli su iz Ministarstva.

S nadom da ćemo na trećoj adresi konačno dobiti tražene odgovore kako bismo građanima razjasnili zašto se to dešava, odnosno zašto ih šalju sa jedne adrese na drugu (porodični ljekar-specijalista), pitali smo i Dom zdravlja KS ista pitanja da bi nas oni ponovo uputili na prvu adresu koju smo kontaktirali, odnosno na Zavod zdravstvenog osiguranja KS.

"Sve radnje koje se tiču revizije lijekova se odvijaju po preporukama i smjernicama Zavoda zdravstvenog osiguranja KS. Za dalje informacije obratite se ZZO KS", rekli su na u Domu zdravlja KS.

Dakle, jedan jednostavan novinarski upit koji smo poslali prema tri relevantne ustanove u Kantonu Sarajevo ostao je bez odgovora. Kako se onda odgovoru mogu nadati pacijenti koji uredno plaćaju zdravstveno osiguranje i prema svim zakonima i osnovnim postulatima ljudskih prava imaju pravo na adekvatno liječenje i adekvatnu terapiju?

I dalje pitamo odgovorne ko se, zbog čega i za čije interese poigrava pacijentima i njihovim životima?