Kontroverzni afrički sudac koji je pravio skandalozne greške: Bog mi je rekao da to sudim

Susret prvog kola grupe F na afričkom Kupu nacija u kojem je Mali pobijedio Tunis s 1:0, obilježili su katastrofalni propusti zambijskog suca Jannyja Sikazwe, koji je dva puta prije vremena svirao kraj utakmice. Sikazwe se oglasio te pokušao opravdati svoje krive procjene.

"Liječnici su mi rekli da se moje tijelo ne hladi. Da se igralo još malo, pao bih u komu i to bi bilo to. Mislim da mi je Bog rekao da završim utakmicu. Spasio me", rekao je Sikazwe za BBC pa dodao: "Vidio sam kako ljudi odlaze na međunarodne utakmice i vraćaju se u lijesu. Bio sam jako blizu da mi se to dogodi i sretan sam jer nisam pao u komu."

Duga lista kikseva

Sikazwe je tokom susreta imao niz propusta, a najveći je napravio u 85. minuti, kada je označio kraj utakmice. Potom je, na sugestiju pomoćnika, odlučio nastaviti utakmicu, ali je i definitivno zaključio susret nekoliko sekundi prije isteka 90. minute unatoč tome što su se u drugom poluvremenu izvodila dva jedanaesterca, nekoliko puta uključivao VAR, obavljale izmjene, dosuđen crveni karton...

Pola sata nakon isteka susreta činilo se da će se odigrati sudačka nadoknada u trajanju od najmanje pet minuta. Igrači Malija su se vratili na teren, no Tunižani su ostali u svlačionici. Izbornik Tunisa izrazio je nezadovoljstvo nakon susreta, njihov savez uložio je žalbu koja im nije prihvaćena.

Poznat po skandalima

Sikazwe se već vratio kući u Zambiju, a ovo mu je bilo peto afričko prvenstvo, sudjelovao je i na Svjetskom prvenstvu 2018. i sudio finale Afričkog klupskog kupa. Međutim, ovo nije prvi put da je u središtu kontroverze.

Tokom Kupa nacija 2019. "proslavio" se katastrofalnom arbitražom na utakmici Senegal - Alžir, a u novembru 2018. suspendiran je nakon utakmice afričke Lige prvaka u kojoj je sudio zbog "sumnje u korupciju". No, zbog nedostatka dokaza ta suspenzija je ukinuta.