Zdravlje

Langya virus: Šta znamo o novom opakom virusu iz Kine?

Dok prijetnja od COVID-19 još uvijek traje dvije godine od početka pandemije, a epidemija majmunskih boginja je daleko od obuzdavanja, novi virus se nazire na horizontu.

Istraživači prate širenje novog Langya henipavirusa (LayV) u Kini, gdje su već prijavljeni deseci slučajeva.

Virus je prvi put otkriven 2018. u sjeveroistočnim pokrajinama Shandong i Henan, ali je službeno identificiran tek prošle sedmice nakon što je Kina doživjela nagli porast slučajeva, do sada ukupno 35.

Prema studiji Pekinškog instituta za mikrobiologiju i epidemiologiju objavljenoj prošle sedmice, slučajevi Langya virusa identificirani su nakon što su zdravstveni dužnosnici pregledali nekoliko pacijenata koji su imali temperaturu i prijavili historiju izloženosti životinjama u istočnoj Kini.

Nakon identificiranja Langya virusa u jednom od briseva grla pacijenta, istraživači su otkrili prisutnost virusa kod 35 ljudi - uglavnom poljoprivrednika - u pokrajinama Shandong i Henan.

Šta je Langya virus?

Virus Langya pripada istoj porodici kao i smrtonosni virusi Nipah i Hendra, porodici henipavirusa.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), ova je porodica virusa vrlo opasna, a procjenjuje se da Nipah ima stopu smrtnosti između 40 i 75 posto - što je mnogo više od stope smrtnosti prijavljene za COVID-19.

Nejasno je koliko bi virus Langya mogao biti opasan za čovječanstvo, budući da su svi pacijenti koji su se do sada zarazili virusom u Kini imali blage simptome slične gripi, a nije bilo prijavljenih smrtnih slučajeva povezanih s njim.

Viruse henipavirusa prirodno nose pteropidni voćni šišmiši (leteće lisice) i mikrošišmiši nekoliko vrsta, prema kineskoj studiji iz 2008., ali druge su studije otkrile druge henipaviruse u šišmišima, glodavcima i rovkama.

Koji su simptomi Langya virusa?

Čini se da je najčešći simptom Langya virusa groznica (imaju je svi pacijenti), ali oni zaraženi virusom također su prijavili umor (54 posto pacijenata), gubitak apetita (50 posto), bolove u mišićima (46 posto), kašalj (50 posto), mučnina (38 posto), glavobolja i povraćanje (35 posto) nakon zaraze virusom.

Nekoliko ih je također razvilo abnormalnosti krvnih ćelija i znakove oštećenja jetre i bubrega, ali niko od zaraženih pacijenata nije umro.

Kako se Langya virus prenosi?

Langya virus je zoonotska infekcija - što znači da se virus prenosi sa životinja na ljude. No kako niko od pacijenata u Kini nije imao bliski međusobni kontakt, stručnjaci vjeruju da je prenos virusa sa životinje na čovjeka još uvijek sporadičan.

Istraživači u Kini još uvijek pokušavaju otkriti koje su tačno životinje bile uključene u prenos virusa, ali sumnjaju da bi rovke mogle biti uključene.

Naučnici s Pekinškog instituta za mikrobiologiju i epidemiologiju otkrili su da je među 25 ispitanih vrsta divljih malih životinja genom virusa pretežno otkriven u rovkama, pri čemu je za 27 posto od 262 ispitane rovke otkriveno da nose virus.

To bi potencijalno moglo značiti da bi sićušna životinja mogla biti prirodni rezervoar Langya virusa.

Iako je sigurno da se virus prenosio sa životinje na čovjeka, istraživači još uvijek nisu sigurni je li prenos s čovjeka na čovjeka uopće moguć.

Prema kineskim naučnicima, praćenje kontakata 9 pacijenata s 15 bliskih članova porodica otkrilo je da nema prenosa virusa. Ali isti istraživači vjeruju da je analizirani uzorak premalen da bi se utvrdilo je li prenos s čovjeka na čovjeka moguć.

Kako se liječi Langya virus?

Trenutno ne postoje vakcine za ljude protiv henipavirusa, iako postoji vakcina protiv Hendra virusa za konje.