klimatske promjene

Nakon 30 godina pokrenulo se “ledeno čudovište”, površine kao dva Londona

Nevjerovatni snimci dali su novi pogled na najveći ledeni brijeg na svijetu, koji počinje svoje putovanje u južni dio planete.

Santa leda, nazvana A23a, ima površinu od oko 1.540 kvadratnih metara, što je više od površine dva Londona sa okolinom i debljine je ogromnih 400 metara.

Dospio je na naslovnice svjetskih medija prošle sedmice kada je počeo da se kreće, nakon 30 godina koliko je proveo zaglavljen na dnu okeana.

Sada je British Antarctic Survey (BAS) objavio novi video i slike koje je snimio brod Sir David Attenborough, koji pokazuju 'megabrijeg' koji se proteže u daljini izvan istraživačkog broda, piše Daily Mail.

"Nevjerovatna je sreća što je ruta ledenog brijega iz Vedelovog mora stajala direktno preko naše planirane putanje i što smo imali pravi tim koji bi iskoristio ovu priliku“, rekao je dr. Andrew Meijers, glavni naučnik na RRS Sir David Attenborough i Voditelj nauke o polarnim okeanima na BAS-u.

Dok se A23a prvobitno odlomio iz ledene police Filchner 1986. godine, ostao je prizemljen na morskom dnu do prošle sedmice.

Međutim, 24. novembra, megabrijeg se oslobodio i počeo da izlazi iz sektora Vedelovog mora u pravcu Južnog okeana.

Sada će antarktička polarna morska struja vjerovatno odnijeti megaberg u 'aleju ledenog brijega', smatraju u BAS-u. To ga stavlja na zajedničku putanju ledenog brega prema antarktičkom ostrvu Južna Džordžija.

Ove sedmice se dogodilo da je RRS Sir David Attenborough prošao jako blizu ledenog brijega kao dio svoje planirane rute prema Weddellovom moru.

Osim snimanja, istraživači su uzeli i uzorke sa sante leda.

Nadaju se da će nam ovo pomoći u razumijevanju kako klimatske promjene utiču na Južni okean i organizme koji tamo žive.

Laura Taylor, biogeohemičarka koja radi na misiji, rekla je: 'Znamo da ovi ogromni ledeni bregovi mogu obezbijediti hranljive materije vodama kroz koje prolaze, stvarajući uspješan ekosistem u inače manje produktivnim područjima.