Antarktik

Naučnici uočili alarmantan prizor iznad Južnog pola: Snimci su zabrinjavajuće, a uzrok je za paniku

Iako se ozonska rupa iznad Antarktika svake godine otvara tokom zimskih mjeseci, njena veličina i intenzitet variraju

Ozonska rupa iznad Antarktika dosegnula je ove godine jednu od najvećih površina ikad zabilježenih, pokazuju podaci satelita. Stručnjaci vjeruju da bi mogla biti uzrokovana erupcijom vulkana Tonga u početku 2022. godine. Ozonski omotač, ključni dio Zemljine zaštitne barijere, pruža obranu od štetnih ultraljubičastih zraka sunca, neophodnih za život na Zemlji.

Ovogodišnja ozonska rupa iznad Antarktika, prema Evropskoj svemirskoj agenciji (ESA), dosegnula je najveću veličinu 16. septembra, pokrivajući površinu od nevjerovatnih 16 miliona kvadratnih km, što je otprilike ekvivalentno površini Sjeverne Amerike ili dvostruko veće od same Antarktike, prenosi Live Science.

Erupcija vulkana Hunga Tonga-Hunga Ha'apai u januaru 2022. godine možda je pridonijela ovoj ogromnoj ozonskoj rupi. Više od 50 miliona tona vode izbačeno je u gornju atmosferu tokom erupcije, što je ekvivalentno povećanju količine atmosferske vode za 10 posto. Naučnici su sugerirali da bi ta vodena para mogla destabilizirati ozonski omotač, slično djelovanju klorofluorougljika (CFC) koji su nekada uništavali ozon i što je rezultiralo zabranom njihove upotrebe 1989. godine.

Iako se ozonska rupa iznad Antarktika svake godine otvara tokom zimskih mjeseci, njena veličina i intenzitet variraju. Također, prirodni faktori poput događaja El Niño i globalnih temperatura također igraju ulogu u ovim fluktuacijama.

Srećom područje ispod ozonske rupe uglavnom nije naseljeno, i očekuje se da će se rupe zatvoriti u narednim mjesecima. Također, ako razine CFC-a ostanu niske, ozonski omotač bi se trebao potpuno oporaviti do 2050. godine.