Anomalija u okeanu

Naučnici riskirali živote da bi došli do jednog od najužasnijih mjesta na svijetu: Istražili su opako mjesto

U 2001. godini, NASA-ini sateliti otkrili su termalnu anomaliju u Južnom Atlantskom okeanu blizu Antarktika. Naučnici su posmatrali mjehurićavo jezero rastaljenog kamenja duboko unutar neistraženog vulkana.

Takozvano lava-jezero, tada je samo sedam takvih znano širom svijeta. Međutim, samo sa termalnim podacima, vulkanolozi nisu mogli potvrditi postojanje jezerske lave. Dvadeset godina kasnije, uspjeli su. Naučnici i planinari su bili praćeni filmskom ekipom dok su pregovarali o prvom usponu na Mount Michael i potvrdili prisustvo lava-jezera.

"Lava-jezera su jedni od najboljih prirodnih laboratorija koje imamo za proučavanje vulkanskih procesa", izjavila je Emma Nicholson, vulkanologinja i docentica na Univerzitetu College London, koja je učestvovala u ekspediciji. "Lava-jezera nisu trajna, geološki su prolazna, pa kad otkrijemo novo laboratorij, moramo ga što prije iskoristiti", rekla je za Live Science.

Uspješan uspon dogodio se u novembru 2022. godine nakon neuspješnog pokušaja 2020. godine zbog loših vremenskih uvjeta.

Lava-jezera omogućuju naučnicima da "zavire u unutrašnjost" vulkana, rekla je Nicholson. "Inače, svi procesi kretanja magme i oslobađanja plinova su skriveni duboko pod zemljom, i mi uglavnom moramo interpretirati ono što možemo izmjeriti na površini", dodala je.

Tim se suočavao s mnogim izazovima tijekom ekspedicije. Od plovidbe kroz olujne vode do otoka Saunders, gdje se vulkan nalazi, do uspona na Mount Michael.

Govoreći o usponu, Nicholson je rekla: "Hladnoća se uvukla u moje kosti, noge su mi se ukočile i imala sam puno boli u gležnjevima. Pomislila sam da ću biti razlog zašto tim neće uspjeti doseći vrh, i to me slomilo."