dom mladih

Obilježen sedmi rođendan Muzeja ratnog djetinjstva: Milioni djece trenutno se suočavaju s nezamislivim izazovima

Sinoć je u Domu mladih uz prisustvo učesnika i učesnica u stvaranju kolekcije, prijatelja i prijateljica, te niza domaćih i međunarodnih zvaničnika obilježen sedmi rođendan Muzeja ratnog djetinjstva.

Ceremoniju obilježavanja rođendana otvorila je direktorica MRD-a u BiH, Amina Krvavac, kratkim pregledom istraživačkih, izlagačkih i edukativnih aktivnosti u protekloj godini. Krvavac je istaknula da je tokom 2023. godine tim MRD-a nastavio raditi na dokumentiranju iskustava, prikupljanju eksponata te video svjedočenja o djetinjstvu obilježenom ratom u Bosni i Hercegovini, ali i širom svijeta.

“Milioni djece trenutno žive u područjima pogođenim ratom, suočavajući se s nezamislivim izazovima. U skladu sa našom misijom i vizijom, MRD nastoji biti platforma koja će ojačati te glasove, doprinijeti boljem razumijevanju utjecaja rata na djecu i mlade, te promovirati značaj izgradnje i očuvanja mira”, naglasila je Krvavac.

MRD je u protekloj godini prikupio blizu 400 novih eksponata i svjedočenja, te naša kolekcija trenutno broji preko 6.000 ličnih priča, uspomena i svjedočenja djece iz dvadeset ratom pogođenih područja.

Kada je riječ o izložbenom segmentu naših aktivnosti, pored stalne postavke u Sarajevu koja je rotirana početkom 2024. godine, MRD je u proteklih godinu dana organizirao izložbe u Tuzli, Bukureštu, Newcastleu, Briselu, te po prvi put u Kijevu otkako je počela totalna invazija na Ukrajinu. U oktobru 2023. producirana je i virtuelna izložba pod nazivom “Priče iz Gaze: Odrastanje pod opsadom”.

“Također, u protekloj godini smo organizirali preko 200 radionica sa fokusom na mirovnu edukaciju za više od 3.000 učenika i učenica iz Visokog, Tuzle, Konjica, Mostara, Kladnja i mnogih drugih gradova. Radionice smo realizirali u partnerstvu s Ministarstvom kulture i sporta KS, što predstavlja izvanredan primjer kako institucije i nezavisni kulturni entiteti mogu surađivati na efikasan način. Ova suradnja također pokazuje kako zajednički možemo pružiti sadržaj učenicima iz svih dijelova Bosne i Hercegovine”, istaknula je Krvavac.

Prisutnim se obratio i osnivač i generalni direktor Muzeja ratnog djetinjstva Jasminko Halilović. Govoreći o međunarodnim aktivnostima Halilović je posebno naglasio učešće MRD-a u vrlo važnom pionirskom projektu razvoja edukativnih video igrica za djecu i odrasle o iskustvu odrastanja u ratu, pod nazivom MEMENTOES.

“U procesu smo razvoja video igrice bazirane na kolekciji Muzeja. Produkciju igre prati i naučno istraživanje u kojem prikupljanje podataka koordinira upravo Muzej ratnog djetinjstva, a koje će rezultirati naučnim radovima o potencijalu video igrica za učenje o historijskim događajima, te izgradnji empatije. Ova video igrica, radnog naslova ‘Igračke’, jedan je od inovativnih alata koji će nam omogućiti da imamo važnu ulogu u edukaciji o miru i pravdi u cijelom svijetu”, istaknuo je Halilović.

Na sceni Doma mladih, Jasminku Haliloviću se pridružila i projektna menadžerica našeg ureda u Kijevu, Oleksandra Dmytrenko. U kratkom razgovoru Dmytrenko se osvrnula na izuzetne napore koje ulaže tim MRD-a u Ukrajini, kako bi u teškim okolnostima, dokumentovali iskustva ukrajinske djece u zemlji i izbjeglištvu. Tako je naš tim uspio u protekloj godini udvostručiti muzejsku kolekciju, koja sad već broji preko 500 eksponata i priča, a čiji će se izbor naći na velikoj izložbi u Kijevu koja je planirana za ljeto 2024. godine.

Muzej ratnog djetinjstva ne bi bio ono što jeste bez podrške brojnih partnera koji su prepoznali njegov značaj. Tokom sinoćnjeg programa prisutnima se obratila i Rezidentna koordinatorica UN-a u BiH, Ingrid Macdonald, koja je najavila proširenje aktivnosti MRD-a u naredne dvije godine uz podršku UN-ovog Fonda za izgradnju mira. Riječ je o vrlo važnom mirovnom projektu, koji će nizom istraživačkih, izlagačkih i edukativnih aktivnosti biti implementiran u više od 30 bosanskohercegovačkih općina.

Potrebe lokalne zajednice uvijek su bile jedan od prioriteta Muzeja ratnog djetinjstva. Kroz blisku vezu i saradnju sa zajednicom Muzej se razvijao i rastao sve ove godine. Danas zajednicu Muzeja pored učesnika, partnera i prijatelja, čine i svi oni koji učestvuju u edukativnim programima i aktivnostima posvećenim izgradnji i očuvanju mira. Stoga je sinoć organizirana i kratka panel diskusija na temu “Šta je nama Muzej?”, u sklopu koje su o svojoj ličnoj povezanosti sa Muzejom govorili Nejra Ražanica, učesnica u stvaranju kolekcije, profesor historije Dino Hajdar, te učenik i učesnik u našim edukativnim radionicama Din Duričić. Ražanica je u emotivnom izlaganju podijelila svoje iskustvo s Muzejom, odnosno kako je proces doniranja eksponata pomogao da svojoj djeci danas objasni dio svog djetinjstva.

Na kraju su proglašeni i ovogodišnji dobitnici “Stipendije Lejla Hairlahović Hušić”. Komitet za dodjelu nagrade odlučio je nagraditi dvoje kandidata: Anesa Osmića, višeg asistenta na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu koji radi doktorsko istraživanje na temu “Književnost i emotivna pismenost – razvijanje vještina emotivne pismenosti čitanjem i analiziranjem korpusa bosanskohercegovačke književnosti u osnovnoj školi”, te Iris Ivaniš, projektnu menadžericu na Univerzitetu u Ljubljani, koja radi doktorsko istraživanje na temu “Ontološka sigurnost kroz snagu sjećanja u Bosni i Hercegovini: primjer Muzeja ratnog djetinjstva”.