Svijet

Objavljene podvodne snimke: Sjeverni tok 1 je totalno razoren. Nedostaje čak 50 metara cijevi

Podvodna fotografija Sjevernog toka 1 pokazuje ogromnu štetu

Prve podvodne slike puknutog plinovoda Sjeverni tok 1 otkrivaju razornu štetu. Danska policija je kao rezultat 'snažne eksplozije' ispod Baltičkog mora.

Švedski list Expressen objavio je u utorak fotografije i filmske snimke koje je napravio podvodni dron na mjestu u blizini ostrva Bornholm gdje je puknuo gasovod između Rusije i Njemačke.

Čini se da pokazuju duge rezove u morskom dnu u blizini čelične cijevi ojačane betonom koja nije bila samo napukla već i pocijepana u činu sumnjive sabotaže. Čini se da nedostaje najmanje 50 metara gasovoda, navodi je Expressen, prenosi Guardian.

Tri odvojene istrage trenutno pokušavaju da procijene puni obim štete na dva blizana cjevovoda. Radi se i na prikupljanju dokaza o tome ko stoji iza sabotaže.

Zvaničnik njemačke vlade u ponedjeljak je potvrdio da neće postojati zajednički istražni tim koji radi na raščišćavanju eksplozije naftovoda. To je bilo prvobitno bilo predviđeno, ali će tri odvojene istrage koje provode danske, švedske i njemačke vlasti blisko koordinirati.

Prema njemačkom magazinu Der Spiegel, švedska strana je odbila ponudu zajedničke istrage. Državni tužilac iz te zemlje rekao je Reutersu da „postoje neke informacije u našoj istrazi koje su povjerljive jer su direktno povezane s nacionalnom sigurnošću ”.

Stotine kilograma TNT-a?

Preliminarna istraga danskih vlasti utvrdila je da su curenje izazvalo "snažne eksplozije", navela je policija Kopenhagena u saopćenju u utorak.

Daljnju istragu o prekidima gasovoda Sjeverni tok 1 i 2 od 26. septembra u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni Danske zajedno će voditi policija Kopenhagena i danske sigurnosne službe.

"Još je prerano bilo šta govoriti o okviru u kojem će teći međunarodna saradnja sa, primjerice, Švedskom i Njemačkom. To zavisi od nekoliko aktera", saopštila je policija Kopenhagena.

Podvodne eksplozije, koje su opisane kao da ih je uzrokovalo "nekoliko stotina kilograma TNT", uništile su obje cijevi naftovoda Sjeverni tok 1 i jednu od plinovoda Sjeverni tok 2. Ruski Gazprom rekao je da je još uvijek "tehnički moguće" transportirati gas kroz jednu od četiri cijevi.