Svijet

Ovaj čovjek i njegov sin najveći su svjetski proizvođači vakcina: A počeli su iz ‘garaže‘…

Novo svjetsko žarište koronavirusa posljednjih je sedmica Indija, koja je u četvrtak zabilježila čak 314.835 novih slučajeva zaraze u 24-satnom razdoblju, što je globalno najveći dnevni porast u svijetu od početka pandemije. Prethodno je rekordan broj zaraženih, 297.430 u jednom danu, zabilježen u SAD-u u januaru. "Tsunami covida-19" u Indiji stručnjaci objašnjavaju širenjem novih, zaraznijih sojeva koronavirusa, nepoštivanjem epidemioloških mjera poput nošenja maski i držanja razmaka, ali i slabom procijepljenošću stanovništva.

Prema podacima Worldometra, u toj zemlji s više od 1,3 milijarde stanovnika, dosad je procijepljeno samo 1,3 posto stanovništva. Pritom je paradoksalno da je Indija najveći svjetski proizvođač vakcina te obično proizvodi više od 60 posto svih vakcina na svjetskoj razini. Zbog velikih proizvodnih mogućnosti ta je mnogoljudna zemlja i glavni igrač u COVAX-u, globalnoj inicijativi čiji je cilj omogućiti pravedan pristup vakcinama protiv covida-19.

Svoju poziciju globalnog lidera na tržištu vakcina Indija uvelike duguje kompaniji Indijski serumski institut (SII) koja je najveći svjetski proizvođač cjepiva te sada ima iznimno važnu ulogu u proizvodnji vakcina protiv covida-19 u sklopu COVAX-a. Riječ je o vakcini Covishield koje su razvili Oxford i britanska-švedska kompanija Astra Zeneca. No, u junu prošle godine AstraZeneca dala je licencu Indijskom serumskom institutu kako bi siromašne i zemlje u razvoju opskrbio s milijardu doza vakcina.

Od konja do cjepiva

Indijski serumski institut porodična je kompanija u vlasništvu porodice Poonawalla, a u njezinu osnivanju važnu ulogu imali su konji. Bogata porodica Poonawalla od 1946. godine posjeduje ergelu za uzgoj trkaćih konja, a 1960-ih neke od "penzionisanih" konja davali su Institutu Haffkine, vladinu biomedicinskom laboratoriju koji je konjsku krv koristio za razvoj seruma i vakcina.

No, 1966. godine jednog od Poonawallinih trkaćih konja ugrizla je zmija, a iako je Institut Haffkine imalo zalihu seruma protiv zmijskog otrova, za to je trebalo odobrenje vladinih službenika. Kako su u to doba telefonske linije bile vrlo loše, trebala su četiri dana da se dobije odobrenje pa je konj uginuo u međuvremenu. Stoga je Cyrus Poonawalla (76) došao na ideju da osnuje farmaceutsku firmu kako bi konje mogli liječiti pravovremeno.

Poonawalla je iste godine osnovao Indijski serumski institut, gdje je korištena krv njegovih konja, a prvi su mu proizvodi bili serumi protiv ugriza zmija i tetanusa. Zatim je proizvodnja proširena i na vakcine za dječije bolesti pa se tako procjenjuje da je dvije trećine djece u svijetu vakcinisano vakcinama te indijske kompanije. Danas SII godišnje proizvode više od 1,5 milijardi doza vakcina, ne uključujući one protiv covida-19. Nadalje, kompanija sarađuje sa Fondacijom Bill & Melinda Gates i nekoliko agencija Ujedinjenih naroda, uključujući UNICEF i Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO).Bio sam 2010. godine u posjetu Indijskom serumskom institutu. Fascinantno je kako je gospodin Poonawalla 1970-ih praktički krenuo iz 'garaže'. Danas posao vodi njegov sin Adar. To je supermoderna, velika kompanija koja radi sve. Prvo, oni sami od 'A' do 'Ž' proizvode većinu klasičnih cjepiva. I to prodaju u cijelom svijetu. Glavni su dobavljač WHO-a, a glavno je tržište, naravno, Indija, nešto Azija ii gotovo cijela Afrika osim možda Južnoafričke Republike te dobar dio Južne Amerike. Dakle, kad si dobavljač za WHO, onda su tu i njihovi inspektori, a standardi su sasvim usporedivi s tzv. EU GMP-jem", rekao je prof. Vladimir Trkulja, farmakolog s Medicinskog fakulteta u Zagrebu za Jutarnji list.

Drugo, proizvode oni još štošta osim cjepiva. Npr. nekoliko biosimilara, a ista su glavna tržišta kao i kod cjepiva. Konkurentni su apsolutno kvalitetom, ali posebno cijenom. O ulasku u EU svojedobno su razmišljali, zato su me i zvali da radimo na nekim proizvodima. No, spoznali su da bi trebali još puno uložiti, primjerice, u kliničke pokuse u EU, što je jako skupo. A oni znaju da bi im trebalo dugo da zauzmu neku 'poziciju' na tržištu EU pa bi dugo čekali na povratak investicije - rekao je Trkulja koji posebno ističe kvalitetu Indijskog serumskog instituta.

"Kao i sve kompanije u Indiji koje su relevantne, poput Ciple, nekadašnjeg Aurobinda, kojeg je u cijelosti kupio Pfizer za tri-četiri milijarde dolara, SII je iznimno kvalitetan. U kompaniji su svjesni da moraju zadovoljavati standarde kako bi mogli prodavati u Evropi i SAD-u, što i ekstenzivno rade s 'klasičnim lijekovima'. Stoga svake dvije-tri godine plate stotine hiljada eura da im dođu inspekcije FDA i ili neke agencije EU da im produlje certifikate. To je visokokvalitetna industrija koja funkcionira u vrlo specifičnom okruženju. Imaju puno znanja, dugu tradiciju, svjesni su okolnosti, a svuda je isključivo privatni kapital koji to 'gura'", istaknuo je Trkulja.

Činjenica da je SII porodična kompanija uvelike je pridonijela da se uključi u proizvodnju AstraZenecine vakcine protiv covida-19. U proljeće 2020. godine otac i sin Poonawalla razgovarali su za večerom što bi mogli promijeniti tok pandemije. Adar Poonawalla (40) tada je odlučio uložiti desetine miliona dolara samo u viale (staklene bočice) i proizvesti četiri različite vakcine protiv koronavirusa, uključujući ono koje su razvili Oxford i AstraZeneca. Prošlog maja, u biotehnološki park Indijskog serumskog instituta u gradu Pune "kurirskim" putem stigao je maleni paket Univerziteta Oxford.

Bočica od mililitra

Unutra je bila bočica od jednog mililitra koja je sadržavala komponente virusnog vektorskog cjepiva za borbu protiv koronavirusa. Oxfordovi naučnici opskrbili su svoje kolege iz SII-a oslabljenim adenovirusom čimpanze u koji su ubacili protein šiljak (S) ekstrahiran iz koronavirusa. Također, opskrbili su indijske kolege ljudskim embrionalnim ćelijama bubrega u kojem će se "uzgajati" novu vakcinu. Uputa kako će to učiniti, u obliku transfera tehnologije, stigla je od farmaceutskog diva AstraZenece, koji je postao partner Univerziteta Oxford u razvoju vakcine protiv koronavirusa. Kako bi što prije proizvelo vakcinu protiv covida-19, SII je zaposlio više od 500 novih radnika, a većina naučnika radila je prekovremeno.

"Bilo je to prije nego što su klinička ispitivanja dokazala da će funkcionirati bilo koje od cjepiva. Ako se ta cjepiva pokažu učinkovitima, SII bi imao zalihe stotina milijuna doza koje bi mogao ponuditi. Da su se cjepiva pokazala neučinkovitima, imali bismo beskorisna cjepiva i stotine milijuna dolara gubitka. Nije to bila laka odluka", rekao je za američki National Public Radio (NPR) Adar Poonawalla. Za razliku od oca ljubitelja trkaćih konja, čija ergela i dalje postoji u biomedicinskom kampusu u gradu Pune, Adar Poonawalla diljem Indije poznat je i kao kolekcionar skupih trkaćih automobila.

Iako je Indijski serumski institut planirao proizvoditi 100 miliona doza cjepiva mjesečno, taj se plan nije ostvario dijelom i zbog požara koji je u januaru izbio u pogonu u Puni kada je poginulo pet ljudi. Kompanija trenutno mjesečno proizvodi između 60 i 65 miliona doza cjepiva protiv covida. No, izvezeno je samo 64 miliona doza, od čega 28 miliona doza u sklopu COVAX-a, prije nego što je vlada premijera Narendre Modija zaustavila izvoz zbog nestašice vakcina u Indiji. Čim Indija bude sigurna u to da ima dovoljno doza za svoje ljude, izvoz će se nastaviti.

"To isključivo ovisi o indijskoj vladi i nema nikakve veze s nama", zaključio je Adar Poonawalla.