evo detalja

Ove godine desit će se u svemiru gigantska nuklearna eksplozija. I moći ćemo je vidjeti golim okom

Nekad do mjeseca septembra, ogromna eksplozija udaljena 3000 svjetlosnih godina od Zemlje rasplamsat će se na noćnom nebu, dajući astronomima amaterima jedinstvenu priliku da svjedoče ovoj svemirskoj neobičnosti.

Dvojni zvjezdani sistem u sazviježđu Corona Borealis – "sjeverna kruna" – obično je preslab da bi se vidio golim okom.

Ali svakih 80-ak godina, razmjena između njegovih dviju zvijezda, koje su zaključane u smrtonosnom zagrljaju, izazove neumoljivu nuklearnu eksploziju.

Svjetlost od eksplozije putuje kroz svemir i čini se kao da je nova zvijezda – sjajna poput Sjevernjače, prema NASA-i – iznenada samo iskoči na našem noćnom nebu na nekoliko dana.

Bit će to barem treći put da su ljudi svjedočili ovom događaju, koji je prvi otkrio irski polihistor John Birmingham 1866., a zatim se ponovno pojavio 1946.

Prikladno nazvan Sumner Starrfield, astronom sa univerziteta Arizona State, rekao je za AFP da je bio vrlo uzbuđen što je vidio "izbijanje" nove.

Na kraju krajeva, radio je na T Coronae Borealis – poznatoj i kao "Blaze Star" – povremeno od 1960-ih.

Starrfield trenutno žuri završiti naučni rad predviđajući što će astronomi saznati o novoj koja se ponavlja kada god se pojavi u sljedećih pet mjeseci.

"Moglo bi biti danas… ali nadam se da nije", rekao je uz smijeh.

Bijeli patuljak i crveni div

Postoji samo oko 10 ponavljajućih novih u Mliječnoj stazi i okolnim galaksijama, objasnio je Starrfield.

Normalne nove eksplodiraju "možda svakih 100.000 godina", rekao je. Ali rekurentne nove ponavljaju svoje ispade na ljudskoj vremenskoj liniji zbog neobičnog odnosa između njihove dvije zvijezde.

Jedna je hladna umiruća zvijezda zvana crveni div, koja je izgorjela svoj vodik i silno se proširila - sudbina koja čeka naše Sunce za oko pet milijardi godina.

Drugi je bijeli patuljak, kasniji stadij u smrti zvijezde, nakon što se sva atmosfera otpuha i ostane samo nevjerovatno gusta jezgra.

Njihova razlika u veličini je toliko velika da je bijelom patuljku T Coronae Borealis potrebno 227 dana da obiđe svog crvenog diva, rekao je Starrfield.

Njih dvoje su toliko blizu da se materija koju izbacuje crveni div skuplja blizu površine bijelog patuljka.

Nakon što se masa otprilike Zemlje nakupi na bijelom patuljku – za što je potrebno oko 80 godina – zagrije se dovoljno da pokrene nestalnu termonuklearnu reakciju, rekao je Starrfield.

To završava "velikom eksplozijom i u roku od nekoliko sekundi temperatura poraste za 100-200 miliona Celzijevih stepneni", rekao je Joachim Krautter, umirovljeni njemački astronom koji je proučavao novu.

Svemirski teleskop James Webb bit će samo jedno od mnogih očiju koje se okreću prema izbijanju T Coronae Borealis nakon što ono počne, rekao je Krautter za AFP.

Ali nije vam potrebna tako napredna tehnologija da biste svjedočili ovom rijetkom događaju – kad god se dogodio.

"Jednostavno morate izaći i pogledati u smjeru Corone Borealis", rekao je Krautter.