SUPERERUPCIJA

Ovi ljudi su svjedočili razornom i kataklizmičnom događaju: ‘Vidjeli su pravi horor’

Najjasniji topografski trag supererupcije je eliptičko jezersko krater, dugo 100 km, usred vrhova, šuma i rižinih terasa regije Batak na sjevernom dijelu Sumatre

U odlomku iz knjige "Planine vatre: Prijetnja, značenje i magija vulkana" (Univerzitet u Chicagu, 2023.) autora Clivea Oppenheimera, analizira se supererupcija vulkana Toba prije 74 hiljade godina i njezin potencijalni utjecaj na drevne ljude ili njihove rođake koji su tada živjeli u Indiji.

Zadnja supererupcija Yellowstonea dogodila se prije 640 hiljada godina, daleko prije pojave naše vrste. No, zanimljivije je razmotriti "Najmlađi Toba Tuff" izljev vulkana Sumatre, koji se dogodio prije samo 74 hiljade godina. U to su vrijeme naši preci već koristili napredne tehnologije kamenih alatki i vjerojatno su znali ispričati dobru priču. Bio je to izljev 150 puta veći od onog na Tambori, izbacujući dovoljno piroklastičnog kamena da prekrije cijele Sjedinjene Američke Države do dubine jednokatne kuće. Oko trećine taložine nakupilo se na sjevernom dijelu Sumatre, a veći dio ostatka nalazi se ispod dna Indijskog okeana.

S obzirom na njegovu veliku razmjere i razdoblje, blizu početka posljednjeg ledenog doba i vremena kada se Homo sapiens rasprostranio iz Afrike, ova "supererupcija" postala je povezana s raspravama o klimatskim promjenama i ljudskoj prahistoriji. Najjasniji topografski trag supererupcije je eliptičko jezersko krater, dugo 100 km, usred vrhova, šuma i rižinih terasa regije Batak na sjevernom dijelu Sumatre. Kaldera je toliko ogromna da s tla teško shvatiti osjećaj da se nalazite na vulkanu - urezani rub i plavosiva voda jednostavno se gube u magli i svjetlu nebo, nedostupnom daleko od udaljenih granica, prenosi Live Science.

Nije pokrenula ledeno doba

Nalazišta pijeska od erupcije blistaju na stijenama kanjona i protežu se duboko ispod zemlje, ali možda je još izvanredniji neprimjetni sloj prašine koji je prekrio petinu Zemljine površine.

Iako postoji samo nekoliko sitnih primjedbi o količini pijeska i pepela u ovoj katastrofi, nema suglasnosti o količini sumpora koju je oslobodila u atmosferu - procjene su poput nagađanja i iznimno variraju. Neki slojevi sumpora u ledenim jezgrama polova predloženi su kao mogući kandidati, ali nijedan još nije nedvojbeno pripisan Tobi.

To nije spriječilo klimatologe da koriste računalne modele kako bi ocijenili globalne posljedice supererupcije - zanimljive same po sebi, ali nijedan od njih ne može pružiti pouzdan prikaz onoga što se zapravo dogodilo dok ne ograničimo potencijalni utjecaj sumpora Tobe. Međutim, čak ni najekstremniji modeli ne simuliraju općenito ledeno doba, pa je jasno da Toba nije pokrenula posljednje ledeno doba.