IT

Ovo je priča o vizionaru koji stoji iza umjetne inteligencije: Ima bunker, zalihe oružja i zlata i spreman je za sudnji dan

Sam Altman, tehnološki vizionar, predsjednik je i izvršni direktor istraživačke kompanije OpenAI koja se bavi razvojem umjetne inteligencije.

Sam Altman, američki poduzetnik i tehnološki vizionar, predsjednik je i izvršni direktor istraživačke kompanije OpenAI koja se bavi razvojem umjetne inteligencije. Altman se smatra jednim od vodećih stručnjaka u području umjetne inteligencije i jakim zagovornikom odgovorne upotrebe te tehnologije.

ChatGPT pokorio je internet i do prvih milion korisnika došao je samo pet dana nakon lansiranja 30. novembra. Sada, dva mjeseca od pokretanja, ChatGPT broji preko 100 miliona aktivnih korisnika, što ga čini najbrže rastućom korisničkom platformom ikada. Toliko je popularan da, ako ga ovih dana pokušate isprobati, velike su šanse da će vam se pojaviti error "ChatGPT is at capacity right now", što znači da je web stranica openai.com, koja hostira ChatGPT, dosegla mogući kapacitet i da joj možete ponovno pristupiti za nekoliko minuta ili sati.

Moć umjetne inteligencije

ChatGPT odgovara na pitanja, piše poeziju i seminarske radove o svakoj mogućoj temi. Trenutno je najbolji primjer tehnologije koja se naziva generativna umjetna inteligencija, izraz za sistem koji može generirati tekst, slike, zvukove i druge medije kao odgovor na kratke upute.

Stručnjaci upozoravaju da bi se ChatGPT mogao zlorabiti u svrhe poput izvođenja prijevara, kibernetičkih napada, širenja dezinformacija i plagiranja. No, u intervjuu za StrictlyVC Altman je odbacio zabrinutost zbog plagijata, rekavši:

"Prilagodili smo se kalkulatorima i promijenili ono što smo testirali na satu matematike. Ovo je ekstremnija verzija toga - bez sumnje - ali koristi od nje su također ekstremnije".

Mogućnosti i moć novih tehnologija Altman je iskusio u vrlo ranoj dobi.

Sam Altman (37) rođen je u Chicagu, a odrastao je u St. Louisu, u američkoj saveznoj državi Missouri. Naučio je kako rastavljati Macintosh računaro i programirati u dobi od samo osam godina. U intervjuu za The New Yorker priznao je da mu je Mac postao slamka spasa.

"Odrastati kao gej na američkom srednjem zapadu 2000-ih nije bila najsjajnija stvar. Pronalaženje AOL chat soba bilo je transformativno iskustvo. Tajne su grozna stvar kad imaš 11 ili 12 godina", kazao je Altman.

Altman je dvije godine studirao informatiku na Univerzitetu Stanford prije nego što su on i dvojica njegovih kolega odustali od fakulteta i u potpunosti se posvetili izradi mobilne aplikacije Loopt, koja je dijelila lokaciju korisnika s njihovim prijateljima. Bio je to dobar potez jer je njihovu aplikaciju ubrzo prepoznao startup akcelerator Y Combinator (YC), koji podupire kompanije u ranoj fazi razvoja.

Obolio od skorbuta

Altman je to ljeto 2005. radio non-stop i zaboravio na sve osim na posao koji bi se nalazio pred njim. Zbog toga je obolio od skorbuta, bolesti koja nastaje zbog nedostatka vitamina C u prehrani. Loopt je na kraju dosegao vrijednost od 175 miliona dolara. Ali nije izazvao dovoljno interesa, pa su ga osnivači 2012. godine prodali za 43 miliona dolara.

Jedan od suosnivača Loopta, Nick Sivo, i Altman bili su u vezi devet godina, ali su prekinuli nakon što su prodali kompaniju.

"Mislio sam da ću se oženiti za njega - bio sam jako zaljubljen", rekao je Altman.

Nakon Loopta Altman je osnovao fond rizičnog kapitala Hydrazine Capital i prikupio 21 milion dolara investicije. Tada je otkrio da ima smisao za pronalaženje prilika u haosu. "Treba ulagati u neuredne, pomalo slomljene kompanije. Možete liječiti bradavice, a zbog bradavica će kompanija biti jako potcijenjena", rekao je Altman New Yorkeru.

Hydrazine je u samo četiri godine udeseterostručio vrijednost, no, uprkos uspjehu, Altman je uzmicao od rizičnog kapitala. "Rizični kapital je… Pokušavate pronaći kompaniju koja će biti uspješna s vama ili bez vas. A zatim ih uvjerite da uzmu vaš novac umjesto tuđeg, i to po nižoj cijeni", rekao je.

"Nije mi se sviđalo biti protivnik poduzetniku."

Godine 2014. osnivač Y Combinatora Paul Graham odabrao je Altmana da ga naslijedi na mjestu predsjednika startup akceleratora.

Altman je također vrlo politički aktivan

Ubrzo nakon što je preuzeo dužnost predsjednika YC-a, napisao je blog u kojem tvrdi da se "nauka čini slomljenom". I rekao da želi ulagati u kompanije iz energetike, biotehnologije, umjetne inteligencije i robotike.

Altman je dugo želio osnovati vlastitu kompaniju za nuklearnu energiju. Umjesto toga, dok je bio predsjednik YC-a finansirao je najbolje fisijske i fuzijske startupove koje je mogao pronaći.

"Mislim da je nuklearna energija vrlo važna stvar kojom se ne bavimo dovoljno. Mislim da, kad biste mogli odabrati jednu stvar koju biste mogli učiniti kako biste pomogli najsiromašnijoj polovici svjetske populacije, ja bih odabrao sigurnu, jeftinu i čistu energiju. To bi bilo transformativno", izjavio je Altman za The New York Times.

Dok je bio predsjednik YC-a Altman je držao niz predavanja na Stanfordu pod nazivom "Kako pokrenuti startup". Jedan od osnivača YC-a čak je prozvao Altmana "startup Yodom". Altmanova neto vrijednost se danas procjenjuje na 250 miliona dolara.

Iako veliki zaljubljenik u tehnologiju, Altman je također vrlo politički aktivan. Nakon izbora 2016. Altman, koji je glasao protiv Donalda Trumpa, rekao je da će razgovarati sa 100 Trumpovih pristaša širom SAD-a kako bi razumio zašto su glasali za njega i doznao što bi ih uvjerilo da ubuduće ne glasaju za Trumpa. Tada je i sukreirao aplikaciju VotePlz, koja ima cilj pridobiti mlade ljude da glasaju na predsjedničkim izborima.

Korištenje ChatGPT-a je besplatno

Godine 2015. Altman je suosnovao neprofitnu organizaciju OpenAI s, među ostalim, izvršnim direktorom Tesle i SpaceX-a Elonom Muskom i računarskim naučnikomIlyom Sutskeverom. Cilj OpenAI-ja bio je osigurati da umjetna inteligencija ne uništi ljude.

Altman je postao izvršni direktor OpenAI-ja 2019., nakon što je Musk napustio kompaniju. Preinačio ju je iz neprofitne kompanije u korporaciju s "ograničenom dobiti". Iste je godine OpenAI primio investiciju od Microsofta vrijednu milijardu dolara. Tokom sljedećih nekoliko godina Microsoft je uložio još dvije milijarde dolara te je taj novac omogućio izgradnju generativnog AI-ja. Tehnologije po kojoj je OpenAI danas poznat.

Godine 2020. OpenAI je izgradio AI sistem koji je bio prekretnica - nazvan GPT-3 - a mogao je sam generirati tekst, uključujući tvitove, novinske članke, pa čak i računalni kod. Godinu dana kasnije kompanija je predstavila DALL-E, generativni AI koji omogućuje stvaranje fotorealističnih slika na temelju informacija koje su mu dostavljene.

Sam Altman

Svjestan činjenice da bi generativna AI mogla "ponovno izumiti" sve, od online tražilica poput Googlea do digitalnih pomoćnika poput Alexe i Siri, Microsoft je prošlog mjeseca odlučio uložiti još 10 milijardi dolara u OpenAI. Korištenje ChatGPT-a je besplatno. OpenAI je nedavno lansirao pilot-plan pretplate za ChatGPT Plus. On košta 20 američkih dolara mjesečno i trebao bi omogućiti bolji pristup botu.

Kad ne ulaže u tehnologiju koja mijenja svijet, Altman uživa u brzini. U jednom trenutku imao je pet trkaćih automobila, uključujući dva McLarena i Teslu. Voli planinariti u tišini, ali i iznajmljivati avione i letjeti njima iznad Kalifornije.

"Oh, i jedna čudna stvar - pripremam se za preživljavanje", rekao je Altman.

Aktivirao plan za bijeg za vrijeme korone

Dodao je da su najpopularniji scenariji za kraj svijeta smrtonosni sintetski virus, umjetna inteligencija koja napada čovječanstvo te države koje se bore nuklearnim oružjem oko oskudnih resursa.

"Pokušavam ne razmišljati previše o tome, ali imam oružje, zlato, kalijev jodid, antibiotike, baterije, vodu, plinske maske iz Izraelskih odbrambenih snaga. I veliki komad zemlje u Big Suru do kojeg mogu odletjeti", dodao je Altman.

Altmanova majka Connie rekla je da njezin sin puno toga drži čvrsto potisnuto u sebi.

"Nazvat će me i reći da ima glavobolju - i da je guglao simptome. Sklon je kiberohondriji i ja ga tada moram uvjeriti da nema meningitis ili limfom. Da je to samo posljedica stresa".

Kad je počela pandemija koronavirusa, Altman je aktivirao svoj plan za bijeg. Dok je koronavirus harao SAD-om početkom marta 2020. Altman je nazvao Rising S Co., proizvođača skloništa za preživljavanje. Želio je znati kako otvoriti tajna vrata svog višemilionskog podzemnog bunkera na Novom Zelandu. Altman, naime, nikad nije koristio bunker i nije se mogao sjetiti kako ga otključati, rekao je za Bloomberg Gary Lynch, generalni direktor tvrtke Rising S Co.

"Htio je provjeriti kombinaciju za vrata te je postavljao pitanja o snazi i grijaču tople vode. I je li potrebno uzeti dodatne filtere za vodu ili zrak. Otišao je na Novi Zeland kako bi pobjegao od svega što se događa", rekao je Lynch.

Svoju ekscentričnu narav otkrio je i kad je platio polog te je stavljen na listu čekanja u Nectomeu. To je startup koji nudi očuvanje sive tvari mozga putem procesa "vitrifikacije". U nadi da će se informacije iz mozga jednog dana moći uploadati na računar.

"Pretpostavljam da će moj mozak biti uploadan na Oblak", rekao je Altman.

Ovi nas telefoni već kontroliraju

Dodao je kako je siguran da će um moći biti digitaliziran u skoroj budućnosti.

Pojedini ljudi u Silicijskoj dolini postali su opsjednuti hipotezom simulacije, idejom da živimo u računarskoj simulaciji. Za Altmana, opasnost ne proizlazi iz naših mogućih kreatora, već iz naših vlastitih kreacija.

"Ovi nas telefoni već kontroliraju", rekao je Altman New Yorkeru, mršteći se na svoj iPhone.

"Spajanje je počelo - a spajanje je naš najbolji scenarij. Svaka verzija bez spajanja imat će sukob: robujemo umjetnoj inteligenciji ili nas zarobljava. Potpuno luda verzija spajanja je da naš mozak prenesemo na Oblak. Volio bih to. Moramo unaprijediti ljude jer će naši potomci ili osvojiti galaksiju ili zauvijek ugasiti svijest u svemiru. Kakvo vrijeme za biti živ!"