Politika

Princ Charles:Trebamo biti odlučni u solidarnosti sa onima koji su puno izgubili

Britanski prestolonasljednik princ Charles u svom je obraćanju povodom obilježavanja 25. godišnjice genocida u Srebrenici naglasio da su užasni događaji iz jula 1995. godine okvalifikovani kao genocid od strane međunarodnih sudova.

„Međunarodna zajednica je iznevjerila one koji su ubijeni, one koji su nekako uspjeli preživjeti, koji su pretrpjeli strašan gubitak najmilijih. Sjećanjem na bolnu prošlost i učenjem lekcija iz nje zajedno moramo naučiti da se to više nikada ne smije ponoviti“, kazao je princ Charles.

On je u video obraćanju na komemoraciji izrazio žaljenje što nije mogao prisustvovati 25. godišnjici obilježavanja genocida u Srebrenici, planirao je putovanje tokom kojeg je htio odati počast žrtvama i susresti se sa majkama Srebrenice, članovima porodica preživjelih.

„Dugi niz godina mi je na srcu ono što su se dešavalo tokom rata 1992.-1995. godine. Sa posebnim interesom pratim korake koje ste napravili na dugom i teškom putu pomirenja. Veoma se divim teškom i neophodnom radu na dokumentovanju onoga što se dešavalo u BiH“, naveo je on.

Duboko su me dirnuli, dodao je, izuzetni i hrabri napori onih koji neumorno rade u potrazi za pravdom, ponovnoj izgradnji povjerenja i vraćanju nade svojim zajednicama. Stoga je rad organizacija, poput "Remembring Srebrenica", tako važan.

„Zato 25 godina nakon što su strašni zločii počinjeni trebamo biti odlučni u solidarnosti sa onima koji su toliko puno izgubili. Znam da veliki broj tih porodica traga za najmilijim, njihovi bolni napori traju u traganju za svojim najmilijim i dan danas traju. Ne mogu zamisliti bol onih koji još uvijek traže odgovore i smiraj koji će ti odgovori možda da donesu“, kazao je princ Charles.

Podsjetio je da je u svom domu u Londonu ugostio neke od porodica nestalih iz BiH i regiona i bio je, kaže, posebno dirnut njihovom odlučnošću u potrazi za pravdom ali i nevjerovatnom suosjećanjem koji imaju jedni za druge.

Njihovo dostojanstvo i njihova humanost, naglasio je, pouka su za sve nas ali i podsjetnik da pomirenje nije samo teoretski i apstraktni pojam, to je pitanje praktičnih i napornih djelovanja, bolnih izbora i teških ali neophodnih kompromisa.

„Dok se sjećamo žrtava u Srebrenici, onih koji su umrli ali i onih koji su preživjeli, odajemo im počast tako što ćemo se ponovo obavezati na teški i neophodni proces pomirenja. U tome inspiraciju i ohrabrenje trebamo crpiti iz saosjećanja i dostojanstva onih koji i danas pate, ali i optimizmu svih onih u BiH koji teže da se izgradi pravičnija, svjetlija budućnost“, zaključio je princ Charles.