nakon sedam dana

SDA stala u odbranu dvojca Debevec – Mehmedagić: Dok se hapse časni ljudi, zločinci bježe

Osobe poput Tegeltije očigledno imaju zaštitu ovakvog pravosuđa, "koje istovremeno progoni i disciplinuje časne sudije poput Branka Perića, i patriote koji su časno obavljali svoj posao poput Osmana Mehmedagića"

Stranka demokratske akcije (SDA) oglasila se saopćenjem u kojem napominje da se "Tužilaštvo i Sud BiH bave hapšenjem i pritvaranjem predsjednika Suda BiH (Ranka Debevca, op. pr), koji je očigledno imao jake razloge da ne vjeruje mnogima koji sjede u ovoj časnoj instituciji", dok su presuđeni za zločine u prijedorskom naselju Zecovi, koje je okvalifikovano kao zločin protiv čovječnosti, pobjegli iz Bosne i Hercegovine u Srbiju, a taj bijeg im je omogućilo bh. pravosuđe".

Dodaju da su Tužilaštvo BiH i Sud BiH saučesnici u pomaganju ratnim zločincima da izbjegnu suočavanje s pravdom, jer nisu poduzeli ništa od onoga što su morali kako bi se osiguralo da se ne desi bijeg osuđenih, na šta su uporno upozoravala udruženja žrtava.

"Sličan scenarij se očigledno sprema i u slučaju optuženih za ubistvo 800 Bošnjaka u Zvorniku, koju su nakon privođenja pušteni na slobodu uz zaštitne mjere. Ove mjere, uzimajući u obzir ranija iskustva, neće ih spriječiti da pobjegnu u Srbiju.

Dok omogućavaju da ratni zločinci bježe, Tužilaštvo i Sud BiH se bave hapšenjem i pritvaranjem predsjednika Suda BiH, koji je očigledno imao jake razloge da ne vjeruje mnogima koji sjede u ovoj časnoj instituciji", dodali su, a onda stali u odbranu uhapšenog dvojca Debevec - Mehmedagić, sve sa sudijom na ovom slučaju Brankom Perićem na čelu:

"Ne znamo šta će utvrditi istraga u vezi sa hapšenjima predsjednika Suda BiH Ranka Debevca i bivšeg direktora OSA-e Osmana Mehmadagića, ali je bjelodano jasno da funkcije u bh. pravosuđu obavlja značajan broj nečasnih i nedostojnih sudija i tužilaca, koji umjesto što istražuju i sude, zaslužuju da budu istraženi i suđeni. Najočitiji primjer je bivši predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija i njegova afera Potkivanje, koji je zaslužio da bude praćen, provjeravan i dokumentovan, a zatim i osuđen od pravosuđa čiji je obraz ukaljao. Javnost koja je vidjela sramotan snimak iz afere Potkivanje, svjedočila je da njen glavni akter Tegeltija nije snosio nikakve posljedice, a da su optuženi oni koji su aferu otkrili".

Na kraju su podvukli da osobe poput Tegeltije očigledno imaju zaštitu ovakvog pravosuđa, "koje istovremeno progoni i disciplinuje časne sudije poput Branka Perića, i patriote koji su časno obavljali svoj posao poput Osmana Mehmedagića.

Ovakvo pravosuđe, koje je postalo alat za političke obračune, koje štiti nečasne sudije i tužioce, koje se češće bavi medijskim spektaklom nego stvarnim provođenjem zakona i pravde, koje pomaže ratnim zločincima da pobjegnu - mora biti temeljito reformisano".

Nije jasno zašto se reakcija čekala čak sedam dana.