Neizbježan dio života

Simptomi stresa kod žena: Mogu se manifestirati kao fizički i psihički problemi, ali i utjecati na zdravlje

Prepoznavanje ovih znakova poziv je na ranu intervenciju i potiče promicanje mentalnog i tjelesnog blagostanja
Stres

Stres je neizbježan dio života, pogađa ljude svih dobi, spolova i porijekla. Međutim, studije su pokazale da se žene često suočavaju s jedinstvenim stresorima, koji mogu dovesti do različitih simptoma.

Prepoznavanje ovih znakova poziv je na ranu intervenciju i potiče promicanje mentalnog i tjelesnog blagostanja. U nastavku otkrijte koji su simptomi stresa kod žena.

Evo nekih uobičajenih psiholoških simptoma.

Tjeskoba i zabrinutost

Jedan od najčešćih psiholoških simptoma stresa kod žena je pojačana anksioznost. To se može manifestirati kao pretjerana zabrinutost, užurbane misli i uporan osjećaj nelagode.

Promjene raspoloženja

Stres može dovesti do primjetnih promjena raspoloženja. Žene mogu doživjeti iznenadne promjene u emocijama, u rasponu od razdražljivosti i ljutnje do suza i tuge.

Smanjena koncentracija i pamćenje

Hronični stres može narušiti kognitivne funkcije, što dovodi do poteškoća u fokusiranju, zaboravnosti i slabijeg zadržavanja pamćenja.

Nisko samopoštovanje i samopouzdanje

Žene pod dugotrajnim stresom često prijavljuju smanjenje samopoštovanja i samopouzdanja. Mogu sumnjati u svoje sposobnosti, osjećati se neprikladnima i boriti se s vlastitom vrijednošću.

Depresija

Hronični stres može eskalirati u kliničku depresiju. Simptomi mogu uključivati stalne osjećaje tuge, gubitak interesa ili zadovoljstva, promjene u apetitu ili obrascima spavanja i osjećaj beznađa.

Društveno izoliranje

Žene koje doživljavaju visok nivo stresa mogu se povući iz društvenih interakcija, preferirajući izolaciju nego kontakt s drugima.

Fizički simptomi stresa kod žena

U nastavku otkrivamo neke od fizičkih simptoma stresa kod žena.

Glavobolje i migrene

Stres se često manifestira fizički, a glavobolje i migrene su uobičajeni simptomi. One mogu varirati od blagih tenzijskih glavobolja do teških, iscrpljujućih migrena.

Mišićna napetost i bol

Dugotrajna izloženost stresu dovodi do napetosti mišića, što rezultira hroničnom boli u vratu, ramenima i leđima. To može pridonijeti stanjima poput fibromialgije.

Poremećaji spavanja

Stres remeti ciklus spavanja, što dovodi do nesanice ili fragmentiranog sna. Žene mogu teško zaspati, doživjeti nemirne noći ili se probuditi umorne.

Gastrointestinalni problemi

Stres može izazvati probleme u probavnom sustavu, što dovodi do simptoma poput bolova u trbuhu, grčeva, nadutosti, zatvora ili proljeva.

Promjene u apetitu i težini

Stres može dovesti do promjena u apetitu, pri čemu neke žene doživljavaju emocionalno jedenje i debljanje, dok druge mogu izgubiti interes za hranu, što dovodi do gubitka težine.

Pitanja reproduktivnog zdravlja

Stres kod žena također može utjecati i na reproduktivno zdravlje. Evo i kako:

smanjen libido – kod mnogih žena stres može smanjiti seksualnu želju, što dovodi do smanjenja libida i intimnosti

neredovni menstrualni ciklusi – stres može poremetiti osjetljivu hormonalnu ravnotežu, što dovodi do neredovnih mjesečnica ili težih simptoma poput amenoreje

pojačani simptomi PMS-a – žene pod značajnim stresom mogu doživjeti pojačane simptome

predmenstrualnog sindroma (PMS), uključujući promjene raspoloženja, razdražljivost i fizičku nelagodu

izazovi plodnosti – hronični stres može pridonijeti problemima s plodnošću kod žena, utječući na ovulaciju i hormonsku regulaciju.