Derbi u Mostaru

Sjajna godina za Zrinjski: Plemići slavili u derbiju protiv Sarajeva. Pobjedom okončali prvi dio sezone PL BiH

Kraj jesenjeg dijela Premijer lige Bosne i Hercegovine donio nam je ujedno i veliki derbi susret između domaćeg Zrinjskog i gostujuće ekipe FK Sarajevo. Na kraju derbija više razloga za slavlje imao je domaćin koji je slavio rezultatom 2:0.

Utakmicu 18. kola Premijer lige su popularni ‘Plemići’ dočekali na drugoj poziciji sa 10 bodova zaostatka za vodećim Borcem, dok su gosti iz Sarajeva u ovaj meč ušli kao četvrtoplasirani na tabeli sa 33 osvojena boda u dosadašnjem dijelu sezone.

Zrinjski je prije susreta sa Sarajevom odigrao svoj posljednji duel u Konferencijskoj ligi protiv Aston Ville, taj meč je završen rezultatom 1:1, gosti su u Mostar došli u pozitivnom raspoloženju jer su u posljednjoj odigranoj utakmici u okviru Premijer lige savladali GOŠK na Koševu sa 3:0.

Domaćin je meč počeo u sljedećem sastavu: M. Marić, J. Ćorluka, D. Zlomislić, F. Sabljić, T. Kiš, S. Radić, M. Malekinušić, A. Ivančić, K. Memija, M. Senić, N. Bilbija, a trener gostiju Simon Rožman počeo je susret sa ovih 11 igrača: L. Rogić, E. Duraković, R. Oliviera, A. Hasić, E. Julardžija, A. Beganović, M. Ančić, N. Anđušić, M. Đuričković, M. Buljubašić,M. Mustafić.

Glavni sudac meča je naš ponajbolji sudija Irfan Peljto, nakon čijeg zvižduka je počeo susret uz podršku, vatromet i bakljadu domaćih navijača okupljenih na tribini popularnog naziva ‘Stajanje’ koja će u periodu pauze biti rekonstruisana.

U prvih deset minuta nije bilo izglednih prilika ni na jednoj strani, a na prvi kakav takav pokušaj čekali smo do 12. minute kada je Damir Zlomislić šutirao pored gola Sarajeva.

Gosti su prvi put zaprijetili udarcem u okvir gola u 18. minuti kada je nakon pogreške Zlomislića šutirao Mustafić, ali je golman domaćina Marić bio dobro postavljen i odbranio udarac igrača Sarajeva.

Mladi Buljubašić je u 20. minuti zatražio pomoć medicinskog tima Sarajeva, nakon čije intervencije je nastavio sa igrom.

Zaprijetili su i domaćini nakon prekida, centrirao je Ivančić, a kapiten gostiju je loptu izbacio u korner nakon kojeg nije bilo većih uzbuđenja.

Prvi upisani igrač u bilježnicu glavnog sudije bio je kapiten domaćih Nemanja Bilbija.

Nova prilika za goste, Hasić se fino namjestio i šutirao, ali je opet golman domaćina ,Marić sjajno intervenisao.

U 33. minuti centaršut Ćorluke, Rogić nije najbolje reagovao, lopta se odbila do Sabljića koji je prvo izblokiran, a nakon toga i oboren, glavni sudac Irfan Peljto pokazao je na bijelu tačku.

Ajdin Hasić zbog prigovora dobija žuti karton.

Šutirao je Bilbija, ali pogađa stativu i lopta se od Rogića odbija u korner.

Posjed lopte u 35. minuti susreta je bio nešto više na strani Sarajeva 47%-53%.

Nakon neuspjelog pokušaja iz slobodnog udarca Mirze Mustafića, Hasić se izborio za poziciju i šutirao, ali ovaj put njegov udarac je otišao pored gola.

Ćorluka ponovo centrira u 40. minuti, a loptu nisu dovoljno dobro izbacili odbrambeni igrači Sarajeva, ona je došla do Memije koji glavom asistira Nemanji Bilbiji koji se sjajno snašao i postigao gol za 1:0.

Gol protiv Sarajeva je bio 15. gol Nemanje Bilbije koji je i najbolji strijelac naše lige u dosadašnjem dijelu sezone.

Damir Zlomislić u 44. minuti sjajno reaguje nakon centaršuta Tomislava Kiša i donosi Zrinjskom prednost od 2:0.

Peljto je prvo poluvrijeme nadoknadio sa tri minute sudijske nadoknade.

Na otvaranju drugog poluvremena prilika za goste, Hasić je centrirao, ali njegov centaršut nije iskorišten, lopta se odbila i završila pored gola domaćina.

U 50. minuti prva izmjena, Mario Ćuže je zamijenio Josipa Ćorluku u redovima domaćina.

Nedugo nakon prve izmjene u redovima domaćih, mijenjali su i gosti, Hasića je u 54. minuti zamijenio Francis Kyeremeh.

Uvodnih desetak minuta drugog poluvremena obilježio je veliki broj prekida.

Hamza Čataković je u 62. minuti ušao u igru umjesto Nemanje Anđušića.

Sjajna solo akcija i udarac Mustafića koji je odbranio Marko Marić u 65. minuti je bila najbolja prilika u drugom poluvremenu.

Dvostruka izmjena u redovima domaćina, Jukić i Ramić su zamijenili Kiša i Sabljića.

Zbog vatrometa i bakljade na ‘Stajanju’ sudija Peljto je u 70. minuti nakratko prekinuo utakmicu.

Još jedna izmjena u redovima gostiju, mladi Ljukovac je zamijenio Buljubašića i tako upisao debi u dresu FK Sarajeva.

Uprkos većem posjedu lopte ekipa Sarajeva nije uspjela ozbiljnije zaprijetiti golu Marića koji je zbog zadržavanja vremena dobio žuti karton.

Dario Ćanađija je u 86. minuti zamijenio povrijeđenog Senića u redovima domaćih.

Sudijska nadoknada u drugom poluvremena bila je četiri minute, ali se ništa konkretno nije promijenilo ni u tim minutama.

Zrinjski je jesenji dio polusezone završio kao drugoplasirana ekipa na tabeli sa sedam bodova zaostatka za jesenjim prvakom ekipom Borca, dok FK Sarajevo završava kao četvrta ekipa na tabeli sa 33 boda koliko ima i trećeplasirani Velež koji je na trećem mjestu zbog bolje gol razlike.