Hoće li se sve razjasniti

Srbija je završila sa Zildžićem, sad bi se trebala raspetljali afera ‘iskaznica OSA-e’. Ko ju je sve imao?

Sad kad je Salko Zildžić priznao krivicu pred sudom u Srbiji i kada mu je propisan kućni protvor, očekuje se da će se i afera oko iskaznice OSA-e početi raspetljavati.

Zildžićev advokat već je govorio da mu je njegov klijent kazao da se radi o iskaznici koja je nastala u fotošopu i da je rezultat šale. No, i da je tako, ta šala bi ga mogla koštati jer se u tom slučaju radi o krivotvorenju službene legitimacije.

Mediji su već objavili da su počasnu legitimaciju imale još tri osobe - Denis Stojnić, Adi Hadžikapetanović i Erduan Kafedžić.

No, naravno, da se postavlja pitanje ko im je i na osnovu čega dodijelio iskaznice, a sve ukazuje na to da je to uradio aferama kompromitirani bivši generalni direktor OSA-e Osman Mehmedagić.

Pored toga postavlja se pitanje šta im je ta iskaznica omogućavala, a najvažnije pitanje kome je sve izdata bez da se to uvelo u evidenciju. Jer, za tri primjera navodno postoji dokumentacija, dok za Zildžića ne postoji.

Tako se pojavljuju nezvanične informacije da su nosioci počasnih iskaznica i određeni lokalni moćnici i eminentni parlamentarni zastupnici HDZ-a (D. K.?), koji su kao “bosanski patrioti”, mašući "počasnom iskaznicom OSA-e" pratili reprezentaciju BiH, odnosno "Zmajeve" na neka gostovanja proteklih godina!?

U Mehmedagićevom mandatu, koji je obilježen aferama i kaubojskim načinom upravljanja OSA-om, nije vođena uredna evidencija uručenih počasnih iskaznica stoga nas ne treba iznenaditi ako uskoro na svijetlo javnosti isplivaju imena političara, ali i osoba koji se povezuju s svijetom kriminala kao što je to ranije bio slučaj s Denisom Stojnićem.

Tako se pored Zildžića spominju još neka imena čiji su navodni inicijali H. H., A. M. i A. Đ..

U cijeli slučaj već se uključilo Tužilaštvo BiH koje je najavilo da će zatražiti informacije i dokumentaciju o izdavanju iskaznica OSA-e.

Također, izlaskom Zildžića trebalo bi se otkriti i gdje je on krenuo sa pištoljem i iskaznicom OSA-e. Mediji su već objavili inforamciju po kojoj se njegov put u Srbiju veže za pritvorenog Damira Mehića Bibija.

Mehić je osuđen na 17 godina i pet mjeseci zatvora zbog ubistva u Tuzli, a nakon bjekstva Interpol je za njim raspisao potjernicu.

Kantonalni sud u Tuzli Mehiću je izrekao jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 17 godina i pet mjeseci za ubistvo koje je počinjeno 2013. godine u centru Tuzle. Ubistvo je bilo epilog krvavog obračuna između dvije kriminalne grupe.

Nakon ubistva, Mehić se dao u bjekstvo, a uhapšen je u januaru 2018. Godine na Jahorini, po potjernici koju je tada za njim raspisalo Tužilaštvo Tuzlanskog kantona u saradnji s Ministarstvom unutrašnjih poslova TK.