Svijet

Šta znači ruski veto na rezoluciju Ujedinjenih naroda o Siriji?

Rusija je u petak uložila veto na rezoluciju Ujedinjenih nacija (UN) o produženju prekogranične pomoći Siriji iz Turske, predloženu jer mandat UN-a ističe u nedjelju.

Rezolucija koju su pripremile Norveška i Irska podrazumijevala je jednogodišnje produženje isporuke humanitarne pomoći s turskog graničnog prelaza Cilvegozu u Bab al-Hawu na sjeverozapadu Sirije.

Pri glasanju je Kina bila uzdržana, a na ruski nacrt rezolucije o dozvoli isporuka humanitarne pomoći Siriji na šest mjeseci, Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i Francuska uložile su veto dok je deset država bilo suzdržano. Za su glasale Rusija i Kina.

Za ruski prijedlog smatra se da stvara značajne organizacione izazove za nevladine organizacije na licu mjesta.

"Moramo odmah pronaći rješenje koje obnavlja mandat za prekograničnu pomoć. Jednostavno nema vremena za gubljenje. Sirijski narod računa na nas", rekla je nakon glasanja irska predstavnica u UN-u Geraldine Byrne Nason.

Američka predstavnica Linda Thomas-Greenfield nazvala je to "mračnim danom" za Savjet bezbjednosti.

"Neshvatljivo je da je jedna članica Savjeta bezbjednosti, Rusija, vlastite političke interese stavila iznad humanitarnih potreba sirijskog naroda", rekla je Thomas-Greenfield.

Prema podacima UN-a, više od 2,4 miliona Sirijaca ima koristi od humanitarne pomoći koja se isporučuje preko Bab al-Hawa svakog mjeseca.

Prošle godine preko tog prelaza u Siriju je ušlo više od 9.500 kamiona koji su prevozili hranu, lijekove i drugu pomoć.

Ujedinjene nacije su pomagale milionima Sirijaca preko više graničnih prelaza od 2014. godine, a od 2020. Savjet bezbjednosti je kao jedinu opciju ostavio Bab al-Hawa.