Svijet

Stiže revolucionarna pilula protiv raka, na njoj se radilo 20 godina. Evo šta kažu stručnjaci

Pretkliničko istraživanje koje se provodi u Sjedinjenim Američkim Državama iznjedrilo je tabletu koja 'ubija rak', najavili su jučer američki mediji.

Na tableti AOH1996 radi se već dva desetljeća, a napada "kancerogenu varijantu jezgrinog antigena proliferirajućih stanica (PCNA), bjelančevine koja je smještena u jezgri stanica u proliferaciji".

Tabletu koja bi u budućnosti mogla liječiti jednu od najsmrtonosnijih bolesti u svijetu razvija jedna od najvećih istraživačkih i zdravstvenih organizacija u SAD-u - City of Hope. Pojednostavljeno, pilula protiv raka zamišljena je za umnožavanje DNK i popravljanje svih "tumora u ekspanziji".

"PCNA je poput velikog čvorišta terminala u zračnoj luci koja sadržava više punktova za pristup avionima", rekla je profesorica Linda Malkas, jedna od naučnica koja radi na tableti.

Istraživači smatraju da bi tableta mogla učinkovito liječiti stanice raka dojke, prostate, mozga, jajnika, grlića maternice i pluća.

Trenutno je u toku prva faza kliničkih ispitivanja na ljudima. Dosadašnja istraživanja pokazala su da tableta može onemogućiti rast čvrstih tumora u staničnim i životinjskim modelima.

"Takav lijek blokira dijeljenje tumorskih stanica različitog podrijetla, a ne utječe toliko snažno na diobu normalnih matičnih stanica u organizmu. Lijek ciljano inhibira PCNA protein koji djeluje kao platforma za učinkovitu replikaciju DNK, ali i popravak oštećenja u genomu što je posebno važno za brzo dijeljenje tumorskih stanica", objašnjava prof. Ivan Đikić s Goethe Instituta u Frankfurtu, prenosi 24sata.

Drugim riječima, tableta sadrži tvari koje prepoznaju i napadaju isključivo protein PCNA u stanicama raka te onemogućuju diobu takvih stanica.

"Riječ je o jednom u nizu ciljanih lijekova kojima nastojimo imati što je moguće selektivniji, precizniji pozitivan učinak na tumor i u isto vrijeme poštedjeti normalna tkiva. Proliferirajući jezgrin antigen je meta za ovaj lijek, a očito su znanstvenici uspjeli otkriti razliku između PCNA tumora i zdravog tkiva te eksplorirati istu za benefit u liječenju raka", kaže prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak, predsjednik Hrvatskog onkološkog društva i predstojnik Klinike za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split.

"Ovo je prvi takav inhibitor iako su mnogi znanstvenici već duže pokušavali pronaći inhibitor PCNA. Lijek je testiran na eksperimentalnim modelima tumora dojke, pluća, prostate, ovarija, mozga i drugih kao samostalna terapija, ali i u kombinaciji s kemoterapeuticima."

Na temelju uspješnih rezultata u toj pretkliničkoj fazi, sad je lijek u prvoj fazi kliničkih ispitivanja. Potrebno je biti pažljiv i provjeriti postoji li ikakav negativan učinak na normalne stanice kod ljudi. Optimistične su najave autora ovoga rada da lijek može biti učinkovit ne samo kao samostalna terapija, nego i kad se daje u kombinaciji s kemoterapijom koja dodatno oštećuje naš genom i PCNA koji je potreban i za popravak oštećenja genoma. Proces kliničkih ispitivanja je dug i neizvjestan te je teško reći kad će lijek biti odobren za liječenje ljudi", ističe prof. Đikić.