atmosfera u srebrenici

Tabaković za Raport: Bošnjaci nisu nasjeli na Dodikove provokacije, uzalud je slao specijalce

Rezolucija je šansa da se vlasti entiteta RS i Srbije suoče s istinom i konačno otrgnu iz čeljusti ratnih zločina i zločinaca, kaže Tabaković

Alija Tabaković, predsjedavajući Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske, kaže da je dan usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim narodima u ovom bosanskohercegovačkom gradu prošao u napetoj atmosferi, ničim izazvanim dolaskom većeg broja pripadnika specijalne policije RS, podržanih oklopnim vozilima.

"Ono što je bilo čudno i što je izazvalo nezadovoljstvo i nervozu kod naroda jeste policijsko prisustvo sa oklopnim vozilima i specijalcima.

Više nezadovoljstvo nego strah

To tumačim kao pokušaj represije režima Milorada Dodika, ali je to izazvalo više nezadovoljstvo nego strah.

Dobro je da Bošnjaci nisu nasjeli na to, iako je Dodik očekivao probleme kako bi imao valjan razlog da opravda dolazak pojačanih policijskih snaga", kaže Tabaković za Raport.

Dodaje da od sljedbenika onih koji su činili genocid nije ni očekivao ništa drugo osim da uđu u "posljednju fazu, a to je negiranje genocida".

"Ništa nije donijela niti sjednica Vlade RS u Srebrenici, a posebno mi je drago da ni lokalni Srbi nisu poslušali pozive vlasti da u četvrtak na kuće istaknu zastave Srbije i RS.

Obišao sam tog dana teren od Bratunca do Srebrenice. Mislim da sam samo na dva ili tri prozora primijetio zastave", objašnjava Tabaković.

Ističe da su su među građanima Srebrenice svih nacionalnosti odnosi normalni, ljudski, bez tenzija ili problema.

"Istini za volju, i u toku agresije najmanje je ljudi ubijeno u samoj Srebrenici. Strijeljanja su uglavnom počinjena izvan grada i većina počinilaca potiče izvan Srebrenice, a domaće stanovništvo nosi tu hipoteku.

Moram reći da se i mnogi građani srpske nacionalnosti ne slažu s aktuelnom politikom, ali jednostavno ih je strah da javno iznesu te stavove", tvrdi Tabaković.

Naglašava da je odluka Generalne skupštine Ujedinjenih naroda da usvoji Rezoluciju o genocidu u Srebrenici historijski trenutak.

Neće se promijeniti ništa

Šansa je to, dodaje Tabaković, da se vlasti entiteta RS i Srbije suoče s istinom i konačno otrgnu iz čeljusti ratnih zločina i zločinaca.

Međutim...

"Sumnjam da će se to desiti. Mislim da se neće promijeniti ništa. Kao što je raniji režim u RS činio genocid, sada ovaj čini sve da ga negira i potiče tenzije.

I sve što se dešava tumačim kao pripremu pred izbornu kampanju", kaže Tabaković koji naglašava da se Bošnjaci u RS ne boje mogućih incidenata.

"Ne bojimo se incidenata jer nam poslije genocida ne mogu uraditi više od toga", zaključio je Tabaković.

SNSD-ovci u Klubu Bošnjaka

Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS nalazi se u čudnoj situaciji, jer je od osam članova ovog važnog tijela čak troje iz Dodikovog SNSD-a.

"Od osam delegata je troje iz SNSD-a, jer su na liste stavili ljude koji su se deklarisali kao Bošnjaci i nalaze se u Klubu Bošnjaka.

S njima, općenito, imamo korektne ljudske odnose, ali politički, oni odražavaju stavove vladajuće stranke", kaže Tabaković, predstavnik SDA.

Ipak, napominje da i bez SNSD-ovih glasova, Klub Bošnjaka ima potrebnu većinu da može osporiti odluke i pozvati se na vitalni nacionalni interes.