Toplinski val spržio je Kaliforniju većom žestinom nego ikada ranije u kasno ljeto 2020 godine.
Dana 6. septembra 2020. u okrugu Los Angeles zabilježen je najtopliji dan u historiji tamošnjeg mjerenja temperature. Meteorolozi kažu da je ova iznimno visoka temperatura bila posljedica visokog tlaka zraka i priobalnog toka, koji spriječio morski povjetarac da ohladi obalu.
“Vrlo, vrlo vruć dan”
Meteorolog Dave Bruno je ovaj dan popratio i sam vidno iscrpljen, komentarom: “Vrlo, vrlo vruć dan”. Tog dana izmjereno je u inače vrućom Los Angelesom 49, 9 stepeni Celzija.
Rekordi su tog dana oboreni i drugdje na području Southlanda, odnosno Južne Kalifornije. Prema prognostičarskim mjerenjima toplinski val je na području jugozapadne Kalifornije donio temperature koje su bile u prosjeku više za 15 do 20 stepeni od normale, a kažu da su i noćne temperature tada dosegle, također, svoj vrhunac.
Opasnost i za mobitele
Zbog problema s opskrbom električne energije građani su bili pozvani na redukciju u potrošnji struje, u periodu između 15 i 21 sat. To zapravo znači da u ekstremnim prilikama ne pomažu ni klima uređaji.
U ovim uvjetima neki su na nezgodan način saznali da nema ništa opasnije za mobitele od vode i vrućeg vremena. I dok niske temperature rezultiraju brzim pražnjenjem baterije vrućina naprosto ubija mobilne uređaje. Ona trajno oštećuje litijsku bateriju.
Preporuka je da se za vrućina mobitel ne izlaže suncu i da se on ostavi nekako po strani. Stručnjaci preporučuju isključivanje svih opcija koje opterećuju bateriju poput lokacije i obavijesti.
Ako dođe do pregrijavanja vaš će vas pametni ljubimac o tome obavijestiti. Pitanje je što tada učiniti i kako spasiti mobilni uređaj i na kraju krajeva ostati u kontaktu sa svijetom? Stručnjaci kažu da je potrebno vruć uređaj unijeti u hladniji prostor i ostaviti ga neko vrijeme po strani.
Ni u kojem slučaju se on ne smijete odmah staviti na punjenje jer će ono dovesti do daljnjeg zagrijavanja i vrlo vjerovatno uništenja pametnog telefona. Čak i nakon što upozorenje o pregrijavanju uređaja nestane s ekrana nemojte ga odmah koristiti. Skinite maskicu i isključite ga na sat vremena. Problemi s mobitelima se mogu očekivati na temperaturama iznad 35 stepeni Celzija.
Do sada rekord od 2020. nije srušen, no Los Angeles doživljava nove toplinske udare. Prema meterolozima nije uopće upitno hoće li se ovaj temperaturni rekord iz Los Angelesa srušiti, već je samo pitanje kada će do toga doći.