Protesti u madridu

Totalni haos u Španiji, hiljade ljudi danima je na ulici: ‘Sklopljen je zloglasni pakt, nacija klizi u tiraniju…’

Vršilac dužnosti španskog premijera, Pedro Sanchez, dogovorio je kontroverzni sporazum o amnestiji sa katalonskom separatističkom strankom, koji ga približava još jednom mandatu od četiri godine u vladi.

Lider socijalista zauzeo je drugo mjesto na općim izborima održanim u julu, ali konzervativna Narodna stranka koja je pobijedila nije uspjela formirati većinu.

Kao dio dogovora za izbor još jednog mandata, Sanchez je obećao da će donijeti zakon o amnestiji, piše BBC.

Plan je izazvao širok bijes.

Desničarski demonstranti izašli su na ulice u Madridu i drugim gradovima proteklih dana, protiveći se zakonu o amnestiji stotina katalonskih političara i aktivista "direktno ili indirektno" vezanih za događaje oko neuspjelog pokušaja otcjepljenja od Španije 2017. godine.

Sada su ličnosti iz Narodne stranke (PP) optužile vršioca dužnosti premijera da je napisao "blanko ček za pokret za nezavisnost". Gradonačelnica Madrida Isabel Diaz Ayuso rekla je da socijalisti "prodaju naciju sa stoljetnom historijom" napadom na špansku vladavinu prava.

Kao pokazatelj grozničave atmosfere oko dogovora, bivši katalonski lider PP i osnivač krajnje desnice Vox upucan je u lice i ranjen na ulici u Madridu. Alejo-Vidal Quadras, 78, ranije je osudio "zloglasni pakt", upozoravajući da će njime Španija postati "totalitarna tiranija".

Prije dogovora od četvrtka, Pedro Sánchez je već potpisao sporazum sa pro-independentnom Katalonskom republikanskom ljevicom (ERC), koja je na vlasti u sjeveroistočnom regionu Španije.

Sada su njegovi pregovarači također sklopili sporazum s radikalnijim Zajedno za Kataloniju (JxCat), koji predvodi Carles Puigdemont, koji je pobjegao u Brisel kako bi izbjegao zatvor nakon što je predvodio izbore za nezavisnost prije šest godina.

Dok je Puigdemont otišao u egzil, devet drugih katalonskih lidera je zatvoreno zbog pobune prije nego što ih je Sanchez pomilovao 2021. Zločin pobune je od tada uklonjen iz krivičnog zakona.

"To je sporazum koji pruža historijsku priliku za rješavanje sukoba koji se može i treba rješavati samo politički", rekao je Santos Cerdan, sekretar Socijalističke partije koji je pregovarao o dogovoru s Puigdemontom.

"Neophodno je formirati progresivnu vladu što je prije moguće, koja daje stabilnost Španiji i koja ispunjava mandat naroda na prošlim izborima."

Puigdemont je rekao da je sporazum označio korak ka rješavanju "historijskog sukoba između Katalonije i Španije".

Lider konzervativne PP, Alberto Nunjez Feijo, govorio je o danu koji će ući u "mračnu historiju naše zemlje". On je ranije pokušao i nije uspio da formira vladu uprkos pobjedi na općim izborima.

Isabel Díaz Ayuso rekla je španskoj TV da su socijalisti izdali sve svoje principe. Optužujući vršioca dužnosti premijera da je odlučio da ostane na funkciji uprkos gubitku na izborima, ona je rekla da je njegova stranka kriva za šunjanje "diktature na mala vrata".

Kontroverzni zakon o amnestiji će biti stavljen pred parlament u narednim danima i, pod pretpostavkom da bude usvojen, sljedeći korak će biti rasprava o investituri i glasanje oko četvrtka sljedeće sedmice.

Evropska komisija je saopštila da je pisala prelaznoj vladi Španije za informacije o nacrtu zakona. Portparol je rekao da ga je kontaktirao "veliki broj građana i zainteresovanih strana koji su zabrinuti zbog amnestije".