Ujedi insekata nisu samo neugodni već mogu izazvati i alergijske reakcije. Otkrivamo koji domać lijek najbolje pomaže protiv svraba.
Komarci nam pokvare mnoge ljetne noći. Čim legnete ili se udobno smjestite na terasi, počinje dosadno zujanje. Sutradan se probudite sa suvenirom koji vas svrbi. Ali zašto je to zapravo slučaj i šta možete najbolje učiniti u vezi svraba?
Zašto ubod svrbi?
Komarce privlače toplina i miris. Kada komarac ugrize, on ubrizgava svoju pljuvačku u kožu kako bi spriječio zgrušavanje krvi. Pljuvačka ima anestetički učinak, pa često ubod ne primijetimo odmah. Ali ljudsko tijelo reagira alergično na proteine u pljuvački komaraca i oslobađa hormon histamin. To dovodi do imunološke reakcije koja uzrokuje crvenilo, otok i svrab.
Borite se protiv svraba
Najvažniji savjet nakon uboda je: Ne češite se! Umjesto toga, zaledite područje kako biste ublažili svrab. Kada se češete, širite pljuvačku komaraca, koja sadrži antikoagulant protiv svraba, što ugriz čini većim, a svrab jačim. Bakterije također mogu lakše prodrijeti i uzrokovati infekcije. Hladna voda ili vaša pljuvačka su prikladne mjere prve pomoći jer hlade ugriz.
Ako ste zgulili kožu, trebate je pokriti flasterom. To sprečava daljnje češanje i štiti od prodiranja prljavštine i bakterija.
Kućni lijek za svrab
Ako je svrab nepodnošljiv, najbolje rješenje je kocka leda ili hladna obloga. Međutim, nemojte ih pritiskati direktno na kožu, jer se u protivnom može oštetiti tkivo. Umjesto toga, umotajte rashladni element u kuhinjsku krpu kako biste zaštitili kožu. Vlažna krpa također može pružiti olakšanje.
Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) preporučuje mješavinu sode bikarbone i vode kao kućni lijek za svrab. Da biste to učinili, pomiješajte kašiku sode bikarbone sa dovoljno vode da dobijete pastu. Zatim nanesite ovu pastu na ubod komarca i isperite je nakon deset minuta.