Svijet

Velika Britanija i EU konačno dogovorile trgovinski sporazum

Historijski dogovor o budućem trgovinskom i sigurnosnom odnosu Velike Britanije s Evropskom unijom postignut je na Badnjak, sedam dana prije kraja prijelaznog razdoblja za Brexit, javlja Guardian.

Kako zemlja napušta jedinstveno tržište i carinsku uniju 31. decembra, na snagu će stupiti novi aranžmani koji omogućavaju bezcarinsku trgovinu robom i blisku policijsku i pravosudnu saradnja.

Objava je uslijedila nakon zadnjeg jutarnjeg razgovora Borisa Johnsona u Downing Streetu i predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen u njezinom sjedištu Berlaymonta u Bruxellesu - peti takav telefonski razgovor u posljednja 24 sata.

Trgovinski sporazum - koji se prostire na 2000 stranica - bez presedana je, a sadrži odredbe o temama koje se razlikuju od civilne nuklearne saradnje i energetskih poveznica do ribarstva i zrakoplovstva, piše Guardian.

Sporazumom se zaobilazi izlazak bez dogovora na koji je Ured za budžetsku odgovornost upozorio da će britanska privredna proizvodnja smanjiti za 40 milijardi funti 2021. i koštati više od 300.000 radnih mjesta.

Velika Britanija napustila je EU 31. januara, ali imala je koristi od nastavka članstva u jedinstvenom tržištu i carinskoj uniji tokom prošle godine, a britanski su građani zadržali pravo na slobodu kretanja oko bloka.

Kraj prijelaznog razdoblja donijet će široke promjene za britanske kompanije i građane, jer započinje novo poglavlje u odnosu zemlje sa susjedima.

Kompanije će se suočiti s dodatnim papirima i troškovima kada trguju s najvećim izvoznim tržištem u Velikoj Britaniji. Sloboda kretanja većine državljana Velike Britanije prestat će, restrikcijama nametnutim boravcima u zemljama članicama EU. Kao „treća zemlja“ EU, državljanima Velike Britanije od 1. januara mogu se nametnuti ograničenja putovanja protiv koronavirusa.

Sporazum će unatoč tome biti veliko olakšanje milionima ljudi s obje strane, četiri i pol godine otkako je Velika Britanija odlučila napustiti EU u junu 2016. Pregovori, održani u Bruxellesu i Londonu, nesigurno su se provukli kroz pandemiju, čineći se osuđenim na neuspjeh u nekoliko tačaka.

Prije samo dvije sedmice Johnson je rekao vladi da se pripremi za izlazak bez dogovora, upozorivši javnost da je takva mogućnost "vrlo, vrlo vjerovatna".

Stajališta na kraju razgovora bila su o pristupu EU britanskim ribolovnim vodama i zahtjevu Bruxellesa za pravilima koja bi osigurala da niti jedna strana ne može steći konkurentsku prednost u trgovini jer su se njihovi pravilnici vremenom razilazili.

Posljednjih dana razlika u sporazumu i prekidu u pregovorima bila je budući pristup EU i kvote u britanskim ribolovnim vodama, pitanje malog ekonomskog utjecaja, ali velike političke istaknutosti obje strane.

Kompromis uključuje prijelazno razdoblje od pet i po godina kako bi se postupno unijele promjene, prema izvorima, pri čemu je Velika Britanija prihvatila repatrijaciju kvota od 25%. No, Downing Street odbio je pokušaje EU da uspostavi mehanizam prema kojem bi promjene kvota u budućnosti mogle dovesti do carina na britanski izvoz. To je pitanje bilo ključno.

Nakon najave dogovora, Evropska komisija poslala je nacrt ugovora državama članicama. Ako se 27 glavnih gradova bude zadovoljilo sporazumom, ministri u vijeću EU dogovorit će se o privremenoj primjeni sporazuma 1. januara.

Ambasadori EU trebali su se sastati u četvrtak ujutro kako bi poduzeli prvi korak