Svijet

Virolozi u Evropi zabrinuti, stiže nova podvarijanta korone iz Indije

Virolozi su izrazili zabrinutost zbog pojave još jedne vrste varijante Omikron, koja se brzo širi u Indiji i koja je već stigla u Veliku Britaniju.

Upozorenje je stiglo pošto su poslanici pozvali na udvostručenje napora da ubijede skoro 3 miliona odraslih u Engleskoj koji još nisu primili nijednu dozu vakcine protiv Covida-19, da prihvate da se vakcinišu, prenosi Nova.rs.

WHO pomno prati

Varijanta BA.2.75 – nazvana Kentaur – prvi put je otkrivena u Indiji početkom maja.

Slučajevi su od tada naglo porasli, očigledno brže od onih kod izuzetno prenosive varijante BA.5 koja je također prisutna u Indiji, a brzo zamjenjuje prethodnu dominantnu varijantu BA.2 u mnogim zemljama, prenosi Guardian.

BA.2.75 je također otkriven u oko 10 zemalja, uključujući Veliku Britaniju, Sjedinjene Američke Države, Australiju, Njemačku i Kanadu.

Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti označio ga je kao "varijantu pod nadzorom" 7. jula, što znači da postoje neke indikacije da bi mogla da biti prenosiva ili povezana sa težim bolestima, ali dokazi su slabi ili još nisu otkriveni.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) također pomno prati novu varijantu iako je njen glavni naučnik Sumija Svaminatan rekao da još nema dovoljno uzoraka da se procijeni njena ozbiljnost.

Pored očiglednog brzog rasta i širokog geografskog prostora na kojem je rasprostranjena, virolozi su bili upozoreni ogromnim brojem dodatnih mutacija koje BA.2.75 sadrži, u odnosu na BA.2, iz kojih je vjerovatno evoluirao.

"Ovo bi moglo značiti da je imao priliku da razvije prednost u odnosu na već uspješnu liniju virusa", rekao je dr Stiven Griffin, virolog sa Univerziteta u Leedsu.

Evolucija virusa

"Ne radi se toliko o tačnim mutacijama, već o broju odnosnu kombinaciji", rekao je dr Tom Pikok, virilog sa Kraljevskog koledža u Londonu, koji je prvi identifikovao Omikron kao potencijalnu opasnost još u novembru 2021. godine.

"Teško je predvidjeti efekt tolikog broja mutacija koje se pojavljuju zajedno - to daje virusu malo svojstva "divlje karte" gde bi zbir dijelova mogao biti gori od dijelova pojedinačno", ističe Pikok.

Napominje da je to definitivni potencijalni kandidat za ono što dolazi nakon BA.5.

Čak i da se ne pojavi u drugim zemljama, njegov rast u Indiji sugeriše da će vjerovatno biti problem tamo, u najmanju ruku, navodi Pikok.

Grifin je to istakao kao još jedan primjer impresivne sposobnosti virusa da toleriše promjene u svom spajk proteinu - dijelu koji koristi da indentifikuje ćelije i na kome se zasniva većina vakcina protiv koronavirusa.

"U ovo vrijeme prošle godine, mnogi su bili uvereni da Delta predstavlja vrhunac evolucije virusa, ali pojava Omikrona i ogromno povećavanje varijabilnosti i izbjegavanja antitijela je znak da kao populacija ne možemo da slijedimo plan sličan gripu da zadržimo korak sa evolucijom virusa", rekao je Grifin.