IT

WhatsApp uvodi novu funkciju koja može biti iznimno korisna šaljete li poruke ‘osjetljivog sadržaja‘

WhatsApp, freeware platforma za razmjenu pisanih, glasovnih, slikovnih i videoporuka, pokreće kampanju u kojoj naglasak stavlja na poboljšanu enkripciju koja će osigurati bolju zaštitu privatnosti, uključivši slanje poruka koju primatelji mogu vidjeti samo jednom.

Ta nova funkcija WhatsApp može, na primjer, biti korisna ako šaljete lozinku članu svoje porodice. Ubuduće će, prema najavama direktora WhatsAppa Willa Cathcarta, korisnici moći izabrati opciju nestanka pojedinih razgovora (chatova) nakon određenog vremena.

„Ljudi ne žele da njihove poruke traju zauvijek. Kad govorimo, nemamo uređaj koji nas snima. Neobično je, dakle, da su digitalne platforme za razgovor čuvale razgovore za sva vremena“, poručio je Cathcart.

WhatsApp dio je Facebook grupe, a s kampanjom koja naglasak stavlja na viši nivo sigurnosti prvo počinje na tržištima Britanije i Njemačke. Kratki promocijski video WhatsAppa objašnjava kako je sadržaj poslan preko njihove platforme vidljiv kao jasni tekst samo osobama uključenima u komunikaciju zahvaljujući tzv. "end-to-end enkripciji".

Inzistiranje WhatsAppa na podizanju sigurnosti komunikacije došlo je nakon kritika koje su dobili zbog uvođenja novih pravila u martu, koja su omogućila dijeljenje više podataka korisnika s Facebookom. U WhatsAppu su insistiraju kako se radilo o nesporazumu, a Catchart ponavlja kako moraju jasnije komunicirati šta tačno rade odnosno svoju end-to-end enkripciju.

U međuvremenu većina korisnika prihvatila je nova pravila, a oni koji ih nisu prihvatili neće trpjeti nikakve konsekvence, poput gubitka pristupa određenim funkcijama. Jedino će se nove funkcije za komunikaciju s kompanijama moći koristiti tek nakon potvrde updatea.

Catchart je naglasio ako se nadaju da pojedine države neće ubuduće inzistirati na slabljenju njihove enkripcije. Inače, Facebook namjerava uvesti end-to-end eknkripciju i u svoju drugu uslugu; Messenger.

Nekim zemljama (npr. Njemačka) vlasti traže mogućnost premošćivanja pune enkripcije u chat servisima kao što je WhatsUp. Pripremljen je nacrt zakona koji traži pravo monitoringa zaštićene komunikacije zbog zaštite ustavnog poretka. Kod SMS poruka bilo je uobičajeno dobiti nalog za njihov nadzor uz pomoć telekomunikacijskih kompanija, ali se to nije primjenjivalo na zaštićene komunikacijske platforme poput WhatsUpa, piše Jutarnji list.