Svijet

Za lansiranje balističke rakete kći Kim Jong-una (10) obukla Diorovu jaknu od 2800 dolara

Kim Ju-ae, 10-godišnja kći sjevernokorejskog diktatora Kim Jong-una, viđena je kako nosi Diorovu jaknu od 2.800 dolara dok u Sjevernoj Koreji vlada najveća nestašica hrane od 1990. godine.

Najgora kriza

Kako je 17. marta izvijestio KCNA Watch, otac i kći snimljeni su zajedno tokom sjevernokorejskog lansiranja interkontinentalne balističke rakete Hwasong-17.

Na fotografiji se vidi da 10-godišnja Kim Ju-ae nosi dječju jaknu s kapuljačom francuskog luksuznog brenda Christian Dior koja stoji 2800 dolara. Do tog je otkrića došao Noh Suk-jo, novinar dnevnog lista Chosun, koji je identificirao Diorov kvadratni vez utkan na jakni.

Detalj o tome kako zapravo živi sjevernokorejski diktator i njegova porodica izašao je baš u trenutku kada ekonomski stručnjaci spekulira da zemlja, inače zatvorena od ostatka svijeta, proživljava najgoru krizu gladi od 1990. godine. Prije 33 godine u ovom vrijeme Sjeverna je Koreja proživjeli takozvani "Težak mart", mjesec kada je 3,5 miliona građana umrlo od gladi.

Otprije je poznato da Kim Jong-un, diktator jedne od najsiromašnijih zemlja svijeta, koja se vodi kao neovisna socijalistička zemlja, uživa u raznim luksuzima, poput skupe i egzotične hrane, satova, odjeće, modnih dodataka i drugih zapadnjačkih predmeta koji su zabranjeni ostatku građana. Recimo, 10. oktobra 2020. Kim je slikan noseći švicarski sat IWC Schaffhausen koji košta više od 10.000 dolara.

Nosi Diorovu jaknu

Bivši sjevernokorejski ambasador i prebjeg Ryu Hyun-woo, potvrdio je jednom prilikom da je primarni zadatak sjevernokorejskih diplomata izvan zemlje "kupnja predmeta s popisa luksuzne robe za porodice Kim Jong-una". O Kimovom ekstravagantnom načinu života svjedočio je i bivši košarkaš Dennis Rodman, koji je posjetio zemlju i sklopio blisko prijateljstvo s diktatorom.

Istovremeno, 60 posto stanovništva Sjeverne Koreje pati od apsolutnog siromaštva, prema procjenama Bečkog univerziteta za ekonomiju i poslovanje iz 2020. godine. Tamošnja vlada kontrolira sve značajne ekonomske aktivnosti zemlje, određuje razine proizvodnje, a industrije u državnom vlasništvu čine gotovo 100 posto BDP-a. Većina resursa ide u razvoj vojske i oružja.

Zbog toga je Sjeverna Koreja, koja je 70-ih bila izjednačena sa susjednom Južnom Korejom, danas na rubu bankrota, ekonomski izolirana i gotovo bez ikakve trgovine i investicija.