Odgoj

Zbog ove dvije roditeljske greške djeca postaju nesigurna. Pravite li ih?

Nesigurna djeca često imaju problema na mnogim poljima života

Roditelji vrlo često nisu ni svjesni da svojim načinom ponašanja mogu utjecati na nesigurnost kod svoje djece, upozoravaju psiholozi. Kako objašnjavaju, postoje dvije greške koje najčešće rade, i to nesvjesno, a time štete razvoju samopouzdanja kod djece, odnosno doprinose pojavi nesigurnosti.

Nesigurna djeca često imaju problema na mnogim poljima života, u međusobnim odnosima s drugim ljudima, školi ili ostalim obavezama s kojima se susreću tokom dana. Kako bi to spriječili, psiholozi su izdvojili koje bi to pogreške roditelji trebali izbjegavati.

Jedna od njih je upoređivanje djeteta s drugom djecom, bez obzira na to je li riječ o braći, sestrama ili njegovim prijateljima iz vrtića/škole. Psiholozi upozoravaju kako neprestano upoređivanje djece s drugima dovodi do osjećaja nesigurnosti. Ova greška također može uzrokovati zavist i nisko samopoštovanje.

Druga, ali jednako destruktivna greška odnosi se na očekivanje perfekcionizma od djece. Iako je razumljivo da svi roditelji žele da njihova djeca budu uspješna na svim područjima života, svima je jasno da to nije moguće. Očekivanje da djeca uvijek budu savršena, najbolja i nikada ne griješe može dovesti do nesigurnosti, ali i osjećaja manje vrijednosti.