Ne može preboljeti

Zvijezda Borussije: Teže mi je pala izgubljena titula nego rak

Prošla sezona Bundeslige bila je jedna od najnapetijih u historiji elitnog ranga njemačkog fudbala.

Borussia Dortmund je u zadnje kolo ušla s dva boda prednosti ispred Bayerna, no nije uspjela stići do pobjede kojom bi osigurala titulu i prekinula dominaciju Bavaraca.

Borussia je na Westfalenu remizirala s Mainzom 2:2, dok je Bayern u gostima pobijedio Köln 2:1 golom Jamala Musiale u 89. minuti. Napadač iz Obale Slonovače Sebastien Haller (29) bio je junak Dortmunda u posljednjih nekoliko kola. Zabio je pet golova u zadnje tri utakmice i tako doveo Dortmund na korak do osvajanja titule.

No u zadnjoj utakmici promašio je dvije ključne šanse. Najprije nije zabio penal u 19. minuti, odbranio mu ga je gostujući golman, a imao je priliku i u 60. minuti, kad je bio sam na drugoj stativi. Odlično je tempirao ulazak i ubacio se, ali je iz blizine promašio cijeli gol.

Njegova priča gotovo je nevjerovatna. Propustio je većinu sezone jer mu je sredinom prošle godine po dolasku u Borussiju dijagnosticiran rak testisa. Išao je na operaciju, a potom prošao i kemoterapiju. Vratio se i postao ključni igrač Dortmunda u lovu na titulu. S Hallerom u ekipi Borussia je bila najbolja u Bundesligi, ali titula je ipak opet otišla u München.

Na Westfalenu je nakon kraja utakmice s Mainzom zavladala kolektivna depresija i mnogi navijači i igrači su zaplakali. Haller se sada u intervjuu prisjetio te utakmice i rekao da mu je taj dan gori od dana kad je saznao da ima rak:

"Zaista je tako, taj dan mi je bio gori nego onaj kada su mi dijagnosticirali rak. Ako ste bolesni, ne možete učiniti ništa u vezi s tim. Morate to prihvatiti i proći kroz to. S druge strane, imali smo titulu u svojim rukama, mogli smo sami uticati na sve. U tom slučaju morate prihvatiti da ste možda pogriješili ili donijeli pogrešne odluke."