Naučnici su došli do izvanrednog otkrića u vezi s Jupiterovim mjesecom, Evropom, zahvaljujući svemirskom teleskopu James Webb (JWST). Čini se da podzemni ocean Evrope sadrži značajne količine ugljikova dioksida, ključnog elementa za život.
Dvije odvojene istraživačke skupine, analizirajući JWST podatke, došle su do tog istog zaključka. Studije vezane za ta istraživanja su objavljene u časopisu Science. Jednu je vodio Geronimo Villanueva iz NASA-inog Centra za svemirske letove Goddard, a drugu Samantha Trumbo sa Cornella.
Čini se da ugljikov dioksid migrira prema ledenoj površini Evrope, a najveće koncentracije pronađene su u području poznatom kao Tara Regio. Taru Regio karakterizira haotičan teren, obilježen jamama, grebenima, pukotinama i kupolama, a vjeruje se da je nastala zbog interakcija s podzemnim oceanom tokom miliona godina.
Šta to znači za potencijalnu nastanjivost?
Najjači signal dolazi iz haotičnog terena, koji je geološki svježiji od ostalih područja Evrope, što znači da je vrlo vjerovatno da je ovaj materijal nov i da mora doći iz unutrašnjosti, pojašnjava Villanueva
Štaviše, povišen nivo ugljikovog dioksida u drugim dijelovima haotičnog terena ne odgovaraju onome što bi se očekivalo da je doveden iz vanjskih izvora poput kometa.
Nova otkrića obećavaju potencijalnu nastanjivost podzemnog oceana Evrope. Ugljik je temeljni element za sve poznate oblike života, a služi kao građevni blok za složene organske molekule. Trumbo pak naglašava važnost razumijevanja kako je ugljik stigao na Evropu, njegove količine i oblika.
Ugljik je biološki ključan element, stoga je važno otkriti kako je dospio na Europu, koliko ga ima i u kojem je obliku tamo, kaže.
Iako je JWST do sada proveo samo jedno ispitivanje Evrope, postoje planovi za tri dodatna promatranja. Očekuje se da će ti nadolazeći pogledi pružiti sveobuhvatnije razumijevanje površinskog sastava Evrope i potencijala za nastanjive uvjete unutar oceana tog nauci izuzetno zanimljivog Jupiterovog mjeseca, piše New Scientist.