Mađarski premijer Viktor Orban mjesecima je tjerao mađarsku centralnu banku da agresivnije smanji kamatne stope i izvuče zemlju iz recesije.
Napetost prelazi u otvoreni sukob, piše Bloomberg, a prenosi Jutarnji list.
Guverner Gyorgy Matolcsy, nekad Orbanova desna ruka, sada se nalazi u oštrom sukobu s njegovim taborom.
Javne prozivke
Javne prozivke i prepucavanja oko smanjenja stopa, autonomije centralne banke i kredibilnosti ne prestaju već neko vrijeme, ali sada je sve poprimilo novu dimenziju.
Nepovjerenje između dvije strana toliko je intenzivno da je sva smislena komunikacija između njih prekinuta, tvrde izvori dobro upoznati sa sporom.
Eskalirajući spor razotkriva novi nivo disfunkcionalnosti u krugovima ekonomske politike u Budimpešti, uznemirujući ulagače i šaljući nacionalnu valutu, forintu, na najniži nivo u odnosu na euro u godini.
"Udar na vjerodostojnost centralne banke za Orbana je prihvatljiv ako ispuni svoje ciljeve. Međutim, takav gubitak vjerodostojnosti destabilizuje valutu", rekao je za Bloomberg Malin Rosengrin, upravnik portfelja u Bluebay Asset Managementu.
Svađa je dostigla tačku ključanja prošle sedmice, kada je vlada otkrila planove za jačanje nadzora nad centralnom bankom, navodno kako bi usavršila ono što vidi kao slabo finansijsko upravljanje, posebno povezano s kontroverznom mrežom fondacija.
Matolcsy je to nazvao "značajnim napadom" na instituciju monetarne politike.
Predmet spora
Fondacije, koje je prije desetak godina osnovao Matolcsy i koje su od tada uglavnom ulagale u nekretnine, našle su se pod lupom Evropske centralne banke.
Orban, koji je u početku pružao političko pokriće usred optužbi za zloupotrebu, promijenio je stav i fokusirao se na ulaganja.
Vladin je cilj je barem djelimični pokušaj rješavanja pravnih pitanja u vezi fondova, u kojima su radili prijatelji i saveznici guvernera i koji su od samog početka smetali nekima u instituciji, izjavio je za Bloomberg anonimni izvor.
Centralna banka obećala je da će zatvoriti entitete u prošlosti, ali nije to ispunila. Poremećaj zbog spora utjecao je na forintu koja je pala na najniži nivo ove godine.
To je podstaklo ministra finansija Mihala Vargu da u intervjuu za Blumberg potvrdi da bi vlada mogla ponovno da razmotri osporavane zakone kada kabinet o njemu bude raspravljao sljedeće sedmice.
Zanimljivo je da je forinta ojačala u odnosu na euro nakon Varginog komentara.
Mađarska privreda, vrijedna 180 milijardi dolara, doživjela je jedan od najtežih padova nakon pandemije, gurnuvši tu članicu Evropske unije u produženu recesiju, gotovo izazvavši krizu valute i jednu od najviših stopa inflacije u regionu.