održana sjednica

Vijeće ministara BiH poslalo Izborni zakon i Nacrt zakona o Sudu BiH na dodatno usaglašavanje

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva sigurnosti o izradi Plana tranzicije u upravljanju migracijama te je donijelo odgovarajuće zaključke kojima se želi osigurati kvalitetna tranzicija upravljanja privremenim prihvatnim centrima (PPC) s međunarodnih organizacija na institucije Bosne i Hercegovine.

Vijeće ministara BiH uz podršku Evropske unije želi ojačati kapacitete Bosne i Hercegovine kako bi država preuzela upravljanje PPC-ima i koordinaciju svih aktivnosti za smanjenje i sprečavanje nezakonitih migracija, što bi u konačnici dovelo do smanjenog ulaska nezakonitih migranata kako u BiH, tako i na područje zapadne Evrope.

Ministarstvo sigurnosti će predložiti Vijeću ministara BiH odluku o imenovanju radne grupe koja će pripremiti Prijedlog plana tranzicije u upravljanju migracijama.

U ovu radnu grupu bit će imenovani predstavnici državnih ministarstava sigurnosti - Službe za poslove sa strancima, finansija i trezora, za ljudska prava i izbjeglice, kao i civilnih poslova BiH, a po potrebi i predstavnici drugih nadležnih institucija.

Nakon usvajanja Plana tranzicije, radna grupa će sačiniti prijedlog potrebnih finansijskih sredstava za potrebe njegove realizacije i dostaviti ga Vijeću ministara BiH na usvajanje.

Bosna i Hercegovina se od kraja 2017. godine kao i mnoge druge evropske zemlje, našla na ruti kretanja nezakonitih migranata zbog čega su u skladu s odlukama Vijeća ministara BiH otvoreni privremeni prihvatni centri  za njihov smještaj na više lokacija u BiH.

Privremenim prihvatnim centrima upravlja Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u suradnji sa Službom za poslove sa strancima.

Aktivnosti za osiguranje smještaja, ishrane, higijene i drugih potreba za migrante koji dolaze u BiH uglavnom se financiraju sredstvima Europske unije, putem IPA fondova.

Nisu se izjašnjavali

Vijeće ministara BiH nije se izjašnjavalo o nacrtima zakona o Sudu Bosne i Hercegovine te o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koje je ovlašteni predlagač povukao radi dodatnog usuglašavanja.

Vijeće ministara BiH prihvatilo je Inicijativu Ministarstva finansija i trezora i imenovalo delegaciju za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma o zajmu između Saudijskog fonda za razvoj i Bosne i Hercegovine za Projekt izgradnje studentskog doma na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Istočnom Sarajevu, u iznosu 13 miliona američkih dolara. 

Realizacijom projekta izgradnje studentskog doma na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Istočnom Sarajevu bit će osigurano dodatnih 380 smještajnih jedinica  proširenjem prostora i izgradnjom novog paviljona Studentskog centra „Boriša Starović“ u Foči.

Na ovaj način želi se doprinijeti poboljšanju kvalitete nastave i uvjeta studiranja za studente u Republici Srpskoj.

Zajam je alociran na Republiku Srpsku, s rokom otplate od 20 godina, uključujući pet godina grejs perioda uz kamatnu stopu od 1,5 % godišnje.

Ministarstvo finansija i trezora će nakon završenih pregovora Vijeću ministara BiH dostaviti nacrt ovog sporazuma i osnove za njegovo zaključivanje.

Dodatno finansiranje

Na sjednici je prihvaćena Inicijativa Ministarstva financija i trezora i imenovano izaslanstvo za vođenje pregovora radi zaključivanja Ugovora o zajmu - dodatno financiranje (Tramvajska pruga Ilidža - Hrasnica; Javni prijevoz Sarajevo e-Mobility) između Bosne i Hercegovine i Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Radi se pet milijuna eura dodatnog zaduženja s alokacijom na Federaciju BiH, Kanton Sarajevo – Ministarstvo prometa Kantona Sarajevo, s rokom otplate od 15 godina, uz grejs period od tri godine i EURIBOR kamatu.

Realizacijom ovog projekta bit će unaprijeđena kvaliteta javnog linijskog prijevoza putnika uz uvođenje europskih standarda, zaštitu prirodnog okoliša te bolju sigurnost radnog osoblja i korisnika usluga, što će povećati ekonomsku konkurentnost.       

Ministarstvo financija i trezora će nakon završenih pregovora Vijeću ministara BiH dostaviti nacrt ovog sporazuma i osnove za njegovo zaključivanje.

Podrška projektu

Vijeće ministara BiH prihvatilo je Inicijativu Ministarstva financija i trezora i imenovalo izaslanstvo za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma o zajmu (Projekt izgradnje znanstveno-tehnološkog parka) između Saudijskog fonda za razvoj i Bosne i Hercegovine.

Ovaj projekt ima za cilj izgradnju i opremanje znanstveno-tehnološkog parka te adaptaciju postojećeg platoa pored objekta u moderan parking u sklopu Kampusa Sveučilišta u Banjoj Luci, ukupne korisne površine 7 .758,02 četvorna metra na pet etaža.

Izgradnjom i opremanjem znanstveno-tehnološkog parka stvaraju se uvjeti za daljnji   razvitak gospodarstva i jačanja suradnje znanstveno-tehničkih organizacija sa subjektima gospodarstva, uz otvaranje novih radnih mjesta, digitalni razvoj i poboljšanje konkurentnosti Republike Srpske.  

Zajam vrijedan 13 milijuna američkih dolara Saudijskog fonda za razvoj otplaćivat će se 20 godina s grejs periodom od pet godina, uz godišnje kamate od 1,5 %, a alociran je na Republiku Srpsku.

Ministarstvo financija i trezora će nakon završenih pregovora Vijeću ministara BiH dostaviti nacrt ovog sporazuma i osnove za njegovo zaključivanje

Javni prijevoz

Na prijedlog Ministarstva financija i trezora prihvaćena je Inicijativa i imenovano izaslanstvo za vođenje pregovora radi zaključivanja Ugovora o zajmu - dodatno financiranje (Javni prijevoz Sarajevo e-Mobility) između BiH i Europske banke za obnovu i razvoj.

Sredstva zajma u iznosu pet milijuna eura namijenjena su realizaciji projekta "Adaptivno upravljanje prometom," što podrazumijeva nabavu suvremenog inteligentnog sustava za upravljanje i nadzor saobraćaja s prioritetima javnog prijevoza, videonadzornog sustava i videodetekcije incidenata zasnovanih na najnovijim tehnologijama.

Dodatni zajam alociran je na Federaciju BiH, Kanton Sarajevo – Ministarstvo prometa, s rokom otplate od 15 godina, uz grejs period od tri godine i EURIBOR kamate.

Harmonizirati propise

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvješće Ministarstva sigurnosti o radu Radne skupine za harmonizaciju propisa o oružju i streljivu međusobno i s pravnom stečevinom Europske unije

Mjerodavnim tijelima i institucijama kantona, entiteta i Brčko distrikta BiH  preporučeno je da tijekom izrade nacrta zakona o oružju i streljivu koriste preporuke iz ovog izvješća radi postizanja međusobne i usklađenosti s propisima EU-a, o čemu će najkasnije u roku od godinu dana informirati Ministarstvo sigurnosti BiH.

Radna skupina, koju je formirao aktualni saziv Vijeća ministara BiH prošle godine, dala je niz preporuka s ciljem usklađivanja legislative u BiH s direktivom EU-a iz 2021. godine u vezi s kontrolom nabave i posjedovanja oružja, kao i drugih izvora EU-a koji se odnose na oblast oružja i streljiva.

Preporuke u vezi s usklađivanjem propisa u BiH s legislativom EU-a, među ostalim,  odnose se na kategorizaciju oružja, rokove važenja isprava i preispitivanje ispunjenosti uvjeta za posjedovanje oružja, deaktivaciju vatrenog oružja, kao i uspostavu i održavanje središnjeg ili decentraliziranog računalnog sustava baze podataka.

Kada je riječ o nasilju u obitelji, radna skupina je predložila usklađivanje odredbi zakona o oružju u BiH, na način da se oružje, streljivo i isprave o oružju obvezno privremeno oduzimaju odmah po prijavi nasilja u obitelji i prije pokretanja odgovarajućeg postupka.

Agencija za javne nabavke

Vijeće ministara BiH donijelo je pojedinačna rješenja o imenovanju članova Odbora Agencije za javne nabave BiH te o imenovanju promatrača u Odbor Agencije za javne nabave BiH na mandatno razdoblje od pet godina, sukladno Zakonu o javnim nabavama.

Na prijedlog Agencije za javne nabave u ovaj odbor, koji se sastoji od pet članova, imenovani su predstavnici Ministarstva financija i trezora BiH (Igor Bevanda), ministarstava financija entiteta (Ljubica Leto i Lidija Kalinić), Direkcije za europske integracije (Berina Turković) i Vlade Brčko distrikta BiH (Senad Tufekčić).

Za promatrače u Odboru Agencije, sukladno Zakonu o javnim nabavama, imenovani su Mirko Bošković uime Vanjskotrgovinske komore BiH, Mersiha Jusić uime Udruge poslodavaca Federacije BiH i Savo Erić uime Unije poslodavaca Republike Srpske.

Zakonom o javnim nabavama se definira da su promatrači u Odboru Agencije predstavnici Vanjskotrgovinske komore BiH, udruga poslodavaca BiH i entiteta, direktor Agencije i predsjedatelj Ureda za razmatranje žalbi, kao i nevladinog sektora, čiji se predstavnik bira u proceduri javnog natječaja.

Prethodno su zbog isteka mandata donesena rješenja o razrješenju članova Odbora Agencije za javne nabave Bosne i Hercegovine i o razrješenju promatrača Odbora Agencije za javne nabave BiH.

Realizirano 90 posto zaključaka

Na sjednici je razmotren Pregled realizacije zaključaka Vijeća ministara Bosne i Hercegovine s 57 sjednica održanih u razdoblju od 1. 1. do 31. 12. 2023. godine.

Ukupno 38 institucija Vijeća ministara BiH realiziralo je 730 od ukupno usvojenih 807 zaključaka (90 %), dok je 77 zaključaka nerealizirano.

Pregled realizacije zaključka, koji je pripremilo Generalno tajništvo Vijeća ministara BiH, prate zaključci kojima se institucije i tijela Vijeća ministara BiH obvezuju na žurno postupanje radi učinkovitije realizacije svih zaključaka.

Rješavanje upravnih stvari

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva pravde, usvojilo je Zbirno godišnje izvješće o rješavanju upravnih stvari u upravnom postupku za 2023. godinu, koje je praćeno odgovarajućim preporukama i zaključcima

Izvješćem je obuhvaćeno 180 upravnih oblasti u nadležnosti 67 tijela uprave i institucija s javnim ovlastima na državnoj razini koje su dostavile izvješća iz kojih je vidljiv visok postotak ažurnosti u rješavanju upravnih stvari suprotan općoj percepciju javnosti o neučinkovitoj državnoj upravi.

Od ukupno 212.450 prvostupanjskih upravnih postupaka obuhvaćenih ovim izvješćem, njih 187.483 (88,31 %) je bilo riješeno u zakonskom roku, a u značajnom broju prvostupanjskih predmeta (81,47 %) se udovoljilo zahtjevu stranke.

Među 17.539 predmetima koji su bili u fazi rješavanja u prošloj godini u zakonskom roku je bilo njih 5,41 %, što kumulativna predstavlja više od 93 % ukupnog broja predmeta po kojima se postupilo u zakonskom roku. Istodobno, 6.747 predmeta (3,18 %) je riješeno nakon proteka zakonskog roka, a 525 predmeta je proslijeđeno drugim tijelima na postupanje.   

Prema Izvješću, od ukupno 6.553 drugostupanjska upravna postupka vođena u 2023. godini 4.689 ili 71,56 % je okončano u propisanom roku, a 902 ili 13,76 % nakon proteka zakonskog roka, dok su 54 predmeta proslijeđena na postupanje nadležnom tijelu, a u fazi rješavanja je bilo 920 ili 14,04 %.

Upravni inspektorat Ministarstva pravde BiH zadužen je da tijekom 2024. godine izvrši detaljne inspekcijske nadzore u tijelima uprave i institucijama s javnim ovlastima koji nisu dostavili godišnje izvješće o rješavanju upravnih stvari u upravnom postupku sukladno Instrukciji o načinu iskazivanja podataka u godišnjim izvješćima u tijelima uprave BiH kojom se regulira ovo područje, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.