Vijesti

Apokaliptične scene iz Turske: Hitan odgovor stigao iz Evrope. Samo iz BiH više od 130 spasilaca

Jugoistočnu Tursku, u blizini granice sa Sirijom, u ponedjeljak je pogodio zemljotres jačine 7,7 stepeni Richtera. Dok broj mrtvih i dalje raste, a spasilačke operacije i dalje traju, zemlje u Evropi ali i šire nude svoju pomoć, navodi se u zajedničkom tekstu novinskih agencija AFP, Agerpres, Belga, BTA, dpa, Europa Press, FENA, HINA, STA, TASR. Odmah je stigao hitan odgovor iz Evrope.

Odnosi nisu uvijek bili glatki

Stigao je hitan odgovor iz Evrope. Naime, zemljotres, koji je do sada već odnio hiljade života, jedan je od najrazornijih u regionu u novijoj historiji. Iako Turska nije članica EU i odnosi nisu uvijek bili glatki, ponude pomoći stigle su brzo. Međutim, pružanje pomoći žrtvama u Siriji može se pokazati težim. Jer više od decenije građanskog rata otežava humanitarni pristup mnogim regijama.

Do petka popodne, broj mrtvih u zemljotresu i naknadnim potresima duž tursko-sirijske granice premašio je 22.000. Dok nade da će se i dalje naći preživjeli u ruševinama blijede iz sata u sat.

Nakon katastrofe, evropski komesar za upravljanje krizama Janez Lenarčič objavio je da je aktiviran takozvani mehanizam civilne zaštite EU. Preko kojeg druge zemlje mogu zatražiti hitnu pomoć od EU.

Mehanizam, koji je uspostavila Evropska komisija u oktobru 2001. godine, ima za cilj jačanje saradnje u oblasti civilne zaštite u cilju poboljšanja prevencije, spremnosti i odgovora na katastrofe između država članica EU i osam trećih zemalja učesnica (Albanija, Bosna i Hercegovina, Island, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Norveška, Srbija i Turska).

Turska je, ubrzo nakon što ju je pogodio zemljotres, zatražila pomoć putem mehanizma. Nakon zahtjeva, Koordinacijski centar EU za hitne slučajeve (ERCC) počeo je mobilizirati pomoć i stručno osoblje.

Pozitivni odgovori

Sirija je u srijedu također zatražila pomoć pozivajući se na Mehanizam civilne zaštite EU. Kada je Damask povukao potez, Lenarčič je rekao da Evropska komisija traži od evropskih zemalja "da pozitivno odgovore na ovaj zahtjev".

Sirijska vlada uputila je apel EU da ukine sankcije toj zemlji. Lenarčič je istakao da su mjere uvedene nakon izbijanja građanskog rata u Siriji 2011. godine. I da su usmjerene isključivo na režim zbog represije nad vlastitim stanovništvom. Ove sankcije neće ometati isporuku humanitarne pomoći ili pružanje hitne pomoći, uvjerava on.

Operacije u Turskoj i Siriji među najvećim su operacijama potrage. I spašavanja koje su ikada pokrenute u okviru Mehanizma civilne zaštite EU. Osim toga, Evropska unija osigurala je 6,5 miliona eura hitne humanitarne pomoći za žrtve razornih zemljotresa, objavila je u srijedu Evropska komisija.

Komesar Lenarčič je u četvrtak otputovao u Tursku da obiđe pogođena područja. U ranim popodnevnim satima stigao je u Gaziantep, grad u jugoistočnom dijelu zemlje koji se nalazi u blizini epicentra zemljotresa.

EU je, zajedno sa drugim zemljama u Evropi ali i šire, odgovorila humanitarnom pomoći od početka vanrednog stanja u Turskoj i Siriji.

Do četvrtka su evropske zemlje rasporedile ukupno 31 spasilački tim i 5 medicinskih timova. Sastavljenih od preko 1.500 članova spasilačkog osoblja i oko 100 pasa za spašavanje. Timovi su upućeni iz 20 evropskih zemalja, uključujući brojne zemlje članice EU, Albaniju, Crnu Goru i Srbiju preko Mehanizma civilne zaštite EU.

Traganje i spašavanje

Rumunija je u ponedjeljak bila među prvim zemljama koje su odgovorile na zahtjev Turske za međunarodnu pomoć kroz Mehanizam civilne zaštite EU.

Angažiran je sveobuhvatan tim za podršku od 58 ljudi, saopćilo je rumunsko Ministarstvo za vanredne situacije. U srijedu su tri vojna aviona rumunskog ratnog vazduhoplovstva prevezla spasilačku ekipu, medicinsko osoblje, materijal. Kao i opremu za traganje i spašavanje, kao i osnovne potrepštine u Tursku. Trenutno su u Turskoj prisutna dva tima za podršku iz Rumunije.

Takođe u ponedeljak, dva bugarska vojna transportna aviona doletjela su u region pogođen katastrofom, prevozeći 73 spasioca i preko 30 jedinica specijalizovane opreme. Sofija je u srijedu poslala dva tima sa svoje Vojnomedicinske akademije, 58 vatrogasaca i 12 spasilaca u Tursku. U četvrtak je saopćila da je spremna da obezbijedi još 30 medicinara i osigura još jedan ili dva leta za Adanu u subotu. Troškove ovih letova nadoknađuje EU.

Portparolka MUP-a Slovačke Zuzana Eliášova izjavila je u ponedjeljak da Slovačka šalje deset pripadnika svog vatrogasno-spasilačkog korpusa (HaZZ). I pet gorskih spasilaca sa posebno obučenim psima u Tursku.

Slovačka je poslala pomoć kao odgovor na zahtjev Evropskog centra za koordinaciju odgovora u vanrednim situacijama (ERCC). Raspoređivanje timova iz HaZZ-a i Gorske službe spašavanja podržala je Evropska unija.

Hitan odgovor iz Evrope

Slovenija je u utorak u Tursku poslala grupu od sedam pasa za spašavanje sa vodičima i četiri pomoćnika. Također je poslala stručnjaka da pomogne u koordinaciji u okviru Evropskog mehanizma civilne zaštite. Još dva stručnjaka za procjenu i koordinaciju iz Slovenije spremna su da otputuju ako budu pozvani.

Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je da je 40 spasilaca iz Hrvatske, među kojima su pripadnici Uprave civilne zaštite, vatrogasnih jedinica i Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS), otputovalo u ponedjeljak navečer u Tursku.

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine odobrilo je pola miliona eura iz državnog budžeta za sanaciju štete nakon razornih zemljotresa u Turskoj. U Tursku je do sada upućeno oko 100 pripadnika civilne zaštite.

Među 113.000 spasilaca u Turskoj trenutno je više od 130 spasilaca iz Bosne i Hercegovine koji bezrezevno pružaju podršku.

Špansko Ministarstvo unutrašnjih poslova aktiviralo je Vojnu jedinicu za hitne slučajeve, osoblje Zajednice Madrida i hitni vazdušni transport za podršku zadacima potrage. Osim toga, španska agencija za međunarodnu saradnju i razvoj će poslati terensku bolnicu u područje katastrofe.

Dok se operacije spašavanja nastavljaju, lokalne, nacionalne i međunarodne donatorske inicijative počele su širom Evrope. Njihov cilj je da Turskoj i Siriji pruže materijalnu pomoć. Kao što su hrana, druga potrepštine i skloništa.

U Bosni i Hercegovini nekoliko humanitarnih organizacija uspostavilo je telefonske linije za hitnu pomoć. Pozivu u pomoć odazvalo se mnogo ljudi i uplaćene su značajne donacije koje će biti usmjerene na pomoć žrtvama zemljotresa.

Donacija za žrtve zemljotresa

Hrvatski Caritas – hrvatski ogranak katoličke međunarodne neprofitne organizacije za humanitarnu pomoć i razvojnu pomoć. Počeo je u utorak prikupljati donacije za žrtve zemljotresa u Turskoj i Siriji. Caritas Internationalis i Caritas Europa također su uključeni u napore za pomoć žrtvama u Turskoj i Siriji.

Slovenačke humanitarne i humanitarne organizacije, uključujući Unicef Slovenija, slovenački Crveni križ i Caritas Slovenije, također su pokrenuli kampanje pomoći i donacija.

U Bugarskoj je organizirano nekoliko donatorskih kampanja za podršku žrtvama zemljotresa, putem društvenih medija i zvaničnih institucija. Općine širom zemlje. Kao i razne građanske i političke organizacije, započele su prikupljanje sredstava i volonterske kampanje za pomoć.

U Rumuniji je prikupljeno nekoliko tona hrane, vode i odjeće, grijalica i generatora, higijenskog i sanitarnog materijala, mlijeka u prahu i dječijih pelena namijenjenih žrtvama u Turskoj i Siriji za slanje u područja pogođena zemljotresima.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen objavila je u srijedu da EU planira u martu biti domaćin donatorske konferencije kako bi se mobilizirala međunarodna pomoć Siriji i Turskoj kako bi se izborili s razornim uticajem zemljotresa.

U utrci sa vremenom

"Sada smou utrci s vremenom kako bismo zajedno spasili živote. Veoma brzo ćemo zajedno pružiti pomoć", napisala je von der Leyen na Twitteru.

EU je saopćila da će konferencija biti održana početkom sljedećeg mjeseca u Briselu u koordinaciji s turskim vlastima kako bi se "globalno mobilizirala sredstva za pogođene zajednice" u obje zemlje.

Događaj ima za cilj koordinaciju međunarodnog odgovora na katastrofu i "biće otvoren za zemlje članice EU, susjedne zemlje, članice UN-a, međunarodne finansijske institucije i druge relevantne sudionike" i međunarodne zajmodavce, navela je Evropska komisija.