referentna tačka

BiH dobila prvi centar za autizam: Otvoren je u Tuzli i pružat će usluge boravka i radnih terapija

Svečanim presijecanjem vrpce, premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić i Ado Bostandžić, osoba s poremećajem iz spektra autizma, otvorili su Javnu ustanovu Centar za autizam 'Meho Sadiković' u Tuzli.

Radi se o prvom Centru za autizam u Bosni i Hercegovini, koji će u narednom periodu biti i referentna tačka za Bosnu i Hercegovinu, ali i cijelu regiju.

"Imajući u vidu evropske konvencije koje propisuju obavezu na načine postupanja sa osobama sa autizmom, možemo reći da je Vlada TK otvorila određene puteve ka euroatlanskim integracijama te je primjer kako se treba raditi i postupati prema osjetljivim kategorijama stanovništva. Danas se moramo osvrnuti na činjenicu da se na otvorenje tog centra dugo čekalo i da je sve u vezi s tim dugo trajalo. Mnogi su dali svoj angažman da mi danas budemo ovdje, najviše su doprinijeli roditelji djece i osoba s autizmom, koji su kroz svoje udruženje bili odlučni da dođemo do ovog cilja", izjavio je premijer Halilagić.

S druge strane, kako je podvukao, sve institucije i svi nivoi vlasti - i Grad Tuzla i Vlada i Skupština Tuzlanskog kantona u ovom i u prethodnim mandatima, podržavali su realizaciju tog projekta.

Halilagić je dodao da je posebno ponosan na činjenicu da je to prva ustanova tog tipa u Bosni i Hercegovini.

"U proteklih godinu dana smo učinili zaista velike napore i obezbijedili ne samo sredstva za plaće i opremu te imenovanje uprave, nego smo osigurali i promptnu prohodnost svih akata. Mnoge smo donosili na vanrednim sjednicama Vlade TK kako bismo rokove sveli na minimum, a da time Centar što prije otvori sva vrata za svoje štićenike. Drago mi je da smo svim tim Centar, onako kako smo to i obećali, do kraja ove godine i zvanično otvorili. Time smo ispunili još jednu od mjera koje smo sebi zacrtali za ovu godinu", zaključio je Halilagić.

Vlada Tuzlanskog kantona u kontinuitetu je osiguravala sredstva za potrebe pripreme za otvorenje Centra. Radi se o više miliona KM, a samo u toku 2023. godine iz kantonalnog budžeta izdvojeno je više od pola miliona KM.

"Danas s ponosom možemo reći da smo ispunili sve uslove, osigurali kvalifikovane radnike, nabavili opremu i osigurali sve preduslove za početak rada Centra za autizam. Budući da smo se za početak opredijelili da fokus rada Centra usmjerimo na socijalnu skrb i zaštitu, a da nam je ostavljena mogućnost da djelujemo u obrazovnom i u zdravstvenom segmentu, u budućnosti ćemo raditi na njegovom kadrovskom jačanju u širenju fokusa. Ovaj centar je kantonalna institucija i kao takav primat će štićenike sa područja cijelog kantona, ali imajući u vidu da je ovo prva institucija ovog tipa u BiH otvoreni smo za saradnju i za korisnike iz cijele BiH. Današnji kapaciteti Centra su skromni, ali kada rad bude organiziran u radu u grupama, onda će on moći pružiti svoje usluge i znatno širem broju korisnika", rekao je ministar rada, socijalne politike i povratka Fadil Alić.

Direktorica Centra za autizam Emina Altumbabić je pojasnila buduće usluge Centra u oblasti socijalne zaštite.

"Centar će pružati usluge boravka i tretmana za djecu i osobe iz autističnog spektra, radno-okupacione terapije, praćenje razvoja s jednim dijelom usluga koje se odnose na smještaj. Budžet kojim u ovom momentu raspolažemo, kao i svega 17 zaposlenika u ovom momentu u određenoj mjeri ograničavaju spektar naših usluga, ali plan je da te usluge u narednom vremenu širimo na individualne i grupne defektološke i logopedske tretmane", pojasnila je direktorica Altumbabić, saopćeno je iz Odjeljenja za informisanje TK.