Svijet

Bitka na tlu dobija se na nebu: Kako su sateliti Elona Muska promijenili rat u Ukrajini

Svaki put kada Oleksij i njegovi ukrajinski kolege artiljerci pogode rusku metu, mogu to zahvaliti samo jednoj osobi: Elonu Musku, najbogatijem čovjeku na svijetu, piše portal Politico.

Stacioniran u vrućoj zoni prve crte ratišta, južno od strateškog grada Izjuma, Oleksij — koji novinarima zbog sigurnosti nije želio reći svoje prezime — ondje se koristi Starlinkom, satelitskim komunikacijskim sistemom u vlasništvu Muskove kompanije SpaceX.

Prijemnik Starlink

Kada planira artiljerijski protunapad ili baražnu paljbu, on poziva svoje nadređene putem bijelo-sivog satelitskog prijemnika Starlink skrivenog u plitkoj jami u vrtu jedne napuštene kuće.

Oprema visoke tehnologije spojena je na bučni generator koji neprestano radi pola dana. No, nije riječ samo o vojnim komunikacijama, prenosi Net.hr.

I ostali pripadnici ukrajinske 93. mehanizirane brigade svakodnevno su obavještavali rodbinu i prijatelje da su živi i sigurni putem šifriranih satelitskih poruka nakon što je lokalna mreža mobilne telefonije prestala raditi prije nekoliko sedmica tokom jednog žestokog granatiranja.

U vrijeme zatišja na frontu, Oleksij i njegovi saborci prate najnovija zbivanja u ratu putem Starlinkove internetske veze i igraju "Call of Duty" na svojim pametnim telefonima dok se skrivaju u bunkerima čekajući naredbe.

"Hvala, Elonu Musku", kaže Oleksij ubrzo nakon što se prijavio preko Starlinkovih satelita i saznao da će administracija američkog predsjednika Joea Bidena poslati rakete dugog dometa ukrajinskoj vojsci u njenoj borbi s Rusima.

Spas za napadnutu zemlju

Prvih stotinu dana ruske invazije na Ukrajinu ostavilo je na hiljade mrtvih i još više ranjenih. Ukrajinske snage sada su usred iscrpljujućeg rata s ruskom vojskom koja, unatoč neuspjesima u Kijevu i oko njega, nastavlja slamati otpor Ukrajinaca na istoku zemlje.

Sjedinjene Američke Države, Evropska unija i druge zemlje NATO-a od početka rata donirale su Ukrajini vojnu opremu vrijednu milijarde dolara.

Ali Muskov Starlink — zasnovan na skupu satelita veličine stola koji lete čak 200 kilometara iznad Ukrajine i omogućavaju brzi pristup internetu — postao je neočekivani spas za zemlju, kako na bojnom polju tako i u ratu za javno mnijenje.

Ukrajinski dronovi oslanjali su se na Starlink prilikom bombardiranja isturenih ruskih položaja. Ljudi u opkoljenim gradovima u blizini ruske granice ostali su u kontaktu s voljenima zahvaljujući šifriranim satelitskim signalima.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij redovito je ažurirao poruke na društvenim mrežama i održavao sastanke sa svjetskim čelnicima putem Zooma također zahvaljujući Muskovom Starlinku.

Ukrajinske trupe koje su bile u čeličani Azovstal u Mariupolju uspjele su održati kontakt sa svojim komasndantima, čak i sa samim Zelenskim te davati video intervjue uživo novinarima, jer su u opkoljenoj tvornici imali sistem Starlink.

Sve u svemu, Starlink je uveliko osujetio napore Rusije da odsječe Ukrajinu od vanjskog svijeta, dajući Kijevu prijeko potrebnu pobjedu nad Moskvom u sukobu kojemu se ne nazire kraj.

“Strateški učinak Starlinka bio je takav da je potpuno uništio Putinovu informacijsku kampanju”, kaže američki brigadni general Steve Butow direktor svemirskog programa Jedinice za odbrambene inovacije, tehnološke ispostave Pentagona u Silicijskoj dolini.

“Putin do danas nije uspio ušutkati Zelenskog”, dodaje on.