Ekonomija

Dioničari tvrde da Sarajevska berza klizi u propast, šta je iza toga? Direktor za Raport: Ovo je nezabilježeno

Udruženje dioničara, akcionara i udjeliničara BH (UDAU) poslalo je alarmantno upozorenje da je Sarajevska berza pred gašenjem. Oni su uputili dopis SASE-u i traže izjašnjavanje kako se tumače aplikacije te da li je to manipulacija jer se, kako navode, 90% transakcija obavlja u istoj brokerskoj kući.

Iz Udruženja podsjećaju kako je nedavno promet na SASE bio nula (0) KM.

"U Federaciji postoje samo četiri lica koja se bave brokerskim poslovima. Uz to trgovina vrijednosnim papirima je po obimu ispod minimuma. S tim u vezi pitaju sljedeće:

Da li će s obzirom na ovo berza prestati sa radom? Ogromnu većinu transakcija na berzi čine aplikacije. Da li će se s obzirom na ovo i dalje aplikacije smatrati manipulacijom", pitanja su Udruženja, a poptisuje ih predsjednik UDAU-a BiH Rizah Softić.

Ne bismo sjedili skrštenih ruku

Tragom ovog dopisa pitali smo direktora Sarajevske berze Tarika Kurbegovića da li je SASE zaista pred propasti. Kurbegović za Raport kaže kako su informacije koje je iznijelo udruženje netačne i neosnovane.

"Sarajevskoj berzi ne prijeti gašenje. Ne bismo sjedili skrštenih ruku da je takva situacija", kaže Kurgegović.

Na naše pitanje kako je moguće da je SASE bilježila promet o nula KM, Kurbegović je kazao kako taj negativan trend traje već šest mjeseci.

"Likvidnost nije upitna i ona bi bila još veća da nije bilo podjele dividende dioničarima u prethodnim godinama. Negativan trend prisutan od početka ove godine, koji i dalje traje, u ovom intenzitetu i vremenskom trajanju do sada nije bio zabilježen na domaćem tržištu, sa pravom zabrinjava. Razlozi za ovu situaciju su brojni", pojašnjava Kurbegović, ne navodeći detalje.

Tarik Kurbegović

Kurbegović kaže da za takvu situaciju postoji jednostavno pojašnjenje.

"To je formiranje radne grupe za praćenje razvoja tržišta kapitala u FBiH od strane Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, gdje bi osim predstavnika Vlade članovi bili i predstavnici najvažnijih institucija domaćeg tržišta kapitala. Ovdje posebno naglašavam komponentu razvoja, a ne regulisanje tržišta, jer za to postoji Komisija za vrijednosne papire FBiH, koja taj posao obavlja. Sve institucije bi predstavile svoje ideje za razvoj tržišta predmetnoj radnoj grupi, koja bi na osnovu ovih prijedloga formulisala kratkoročne, srednjoročne i dugoročne planove, te pratila realizaciju istih. Ono što je najbitnije, ova radna grupa bi inicirala potrebne izmjene postojećih i donošenje novih zakona, te putem Vlade ih prosljeđivala Parlamentu FBiH na usvajanje, a sve sa ciljem kvalitetnog ostvarivanja zacrtanih planova. Sve dok se jedno ovakvo tijelo ne formira i ne postane funkcionalno, mi ćemo na tržištu imati sadašnji status- quo i "tapkati u mjestu" po pitanju razvoja tržišta, uz tržište koje je samo regulisano kao minimum vida sigurnosti za investitore", stava je Kurbegović.

On potcrtava da Berza neće prestati sa radom i da je finansijski stabilna kompanija koja redovno ispunjava svoje obaveze.

"Sarajevska berza - burza je privatna kompanija sa javnim ovlaštenjima. Primarni cilj berze nije ostvarivanje profita, nego besprijekorno funkcionisanje sistema povezivanja ponude i potražnje za vrijednosnim papirima, u skladu sa zakonskim i podzakonskim aktima, te pravilima berze. Mi smo elektronska platforma preko koje naši članovi (profesionalni posrednici i banke) obavljaju trgovinu u ime svojih klijenata i u svoje ime.

Šta su aplikacijske transakcije

Iz svega navedenog se vidi da Berza nema nikakvog direktnog dodira sa investitorima, niti ima ikakvog direktnog kontakta s njima, te stoga ni bilo kakvu funkciju animiranja investitora za trgovinu. Osnovni prioritet rada i funkcionisanja berze jeste da sistem besprijekorno funkcioniše, što je uspješno realizirano u cjelokupnom prethodnom periodu", kazao je Kurbegović.

Kada je u pitanju finansijska situacija, Kurbegović kaže da je Sarajevska berza u posljednjih 11 godina, koliko je on na čelu ove institucije, poslovala pozitivno, sa izuzetkom jedne godine kada je ostvaren negativan finansijski rezultat.

Kurbegović je pojasnio i pojam aplikacijskih transakcija. Kaže da je to poseban tip transakcija koje su članovi Berze unosili u Berzanski sistem trgovine (BTS) kao gotove transakcije.

"Ove transakcije su zabranjene još u junu 2003. godine, odnosno prije 20 godina. Stoga smatramo da je njihovo pominjanje u današnjim uslovima nepotrebno i može izazvati samo nesporazume. Ono što se u dopisu naziva aplikacijama su jednostavno transakcije koje su zaključene spajanjem dva naloga koji su izdati unutar jedne brokerske kuće.

Ovaj vid transakcija nije ništa više, ali ni manje podložan pokušajima manipulacije tržišta nego transakcije koje nastaju spajanjem naloga izdatih od strane različitih članova Berze", kaže Kurbegović.