Magazin

Evo kako funkcionira najrigorozniji karantin u pandemiji: “Ako vidite udes, nemojte pomagati”

Organizatori Zimskih olimpijskih igara u Pekingu objavili kako su potvrđena 24 nova slučajeva zaraze koronavirusom među sudionicima Igara.

Ukupna je brojka sad 200, a od 24 nova slučaja 18 je pozitivnih (11 sportaša i članova ekipa) detektirano pri samom ulasku u Kinu, a šest pozitivnih su od ranije na mjestu održavanja Igara.

Svi zaraženi su u posebnom “medicinskom balonu”, odnosno u karantenskom hotelu, a za izlazak iz njega ima trebaju dva uzastopna negativna testa, prenosi "Jutarnji list".

Ne može se izbjeći

Za sve one koji tek trebaju doći na poprište Igara upravo je to “noćna mora” - strah od pozitivnog nalaza, strah od izolacije i za sportaše strah da im pozitivan test može uzeti ono za što su trenirali godinama, ako ne i cijeli život. Strah je to koji ne nestaje ni nakon što je riješen prvi korak, sam ulazak u zatvoreni sustav unutar kojeg će biti održane Igre, jer testiranja su svakodnevna i uz sve mjere opreza nema garancije da se možeš potpuno zaštiti od zaraze.

Svima je bilo jasno da s količinom ljudi koja dolazi sa svih strana svijeta, bez obzira na sve korake predostrožnosti, nema šanse da se potpuno izbjegne koronavirus, ali Kinezi su napravili sve kako bi spriječili eventualno širenje zaraze. I zato nikakvog, ali baš nikakvog miješanja nema između ikoga povezanog s Igrama i domaćeg stanovništva.

Kineski olimpijski balon je najambicioznija karantena koja je ikada pokušana od početka pandemije - prema Pekingu se uopće ne može krenuti bez “friških” negativnih PCR testova, u njega se na Igre dolazi posebnim zrakoplovima koji su namijenjeni samo prijevozu sudionika Igara, a što se događa kad se sleti u Peking opisala je i dopisnica CNN-a Selina Wang…

"Kad smo sletjeli, radnici u zaštitnom odijelu čekali su na pisti da pošpricaju našu prtljagu dezinficijensom u trenutku kada je iskrcana iz aviona. Hodanje od zrakoplova do terminala bilo je kao ulazak u medicinsku ustanovu. Radnici u zaštitnoj opremi za cijelo tijelo, naočalama i maskama uputili su putnike kroz zračnu luku.

Međunarodna zračna luka Peking Capital, nekoć među najprometnijima u Aziji, djelovala je uglavnom napušteno. Olimpijski plakati i natpisi “Dobro došli u Peking” nizali su se praznim hodnicima, gdje su radnici čekali da mi izmjere temperaturu.

Zatim su nas odveli ravno do improviziranog mjesta za testiranje koje se sastojalo od desetaka kabina. Nakon testiranja na Covid, uz bolni bris nosa i grla, prolazi se kroz imigraciju i carinu. Kompletno osoblje zračne luke i volonteri ne smiju ići kući kako bi spriječili potencijalno širenje virusa u grad.

Petlja od 60 kilometara

Nakon tog prvog koraka ulazi se u ono što domaćini zovu “zatvorenom petljom”, sustav više “balona” koji uključuju hotele i borilišta, povezanih posebnim prijevozom. Ta petlja se proteže oko 60 kilometra sjeverozapadno od Pekinga do Yanqinga, gdje se održavaju natjecanja u alpskom skijanju i oko 100 kilometara do Zhangjiakoua, gdje će se održavati recimo natjecanja u nordijskom skijanju. Te su lokacije povezane s Pekingom brzom željeznicom, opet s posebnim dijelovima za sudionike Olimpijskih igara.

"U autobusu je prednji dio u kojem je vozač od ostatka odijeljen prozirnim zidom, a za službena vozila je namijenjena posebna prometna traka. Službeni novinarski hotel je okružen velikim privremenim zidom.

“Zatvorena petlja” toliko je stroga da je policija u Pekingu poručila stanovnicima da ne pomažu nijednom olimpijskom vozilu koja bi moglo biti uključeno u neku nesreću kako bi izbjegli probijanje balona. Vlasti kažu da postoje posebni timovi koji će reagirati na takve nesreće", otkriva Selina Wang.

Svaki dan se svi unutar “balona” testiraju i unose svoju temperaturu u posebnu aplikaciju, a tijekom boravka strogo su ograničeni na hotel i olimpijska borilišta.

Kad je neko unutar petlje pozitivan ulazi u izolacijsku ustanovu dok ne bude imao dva uzastopna negativna testa u razmaku od najmanje 24 sata. Nakon što se dobije odobrenje za izlazak mogu se vratiti svom poslu (novinari) ili natjecanjima (sportaši, treneri), ali uz dodatne mjere opreza koje uključuju i mogućnost dva Covid testa dnevno.

Inače, kompletno osoblje i volonteri uključeni u organizaciju ZOI moraju slijediti ista pravila zaštite od koronavirusa kao i međunarodni gosti, a kad Igre završe morat će ostati u karanteni 21 dan prije povratka kući.