Sport

Hoće li “Zmajevi” biti suspendirani? Predsjednik KSBiH za Raport: Nadam se da će mi se Bosnić javiti

Košarkaški savez Bosne i Hercegovine (KSBiH) već duže kuburi s finansijama.

Prošle su godine našu reprezentativnu košarku spasile nikad veće finansijske injekcije Kantona Sarajevo i Vijeće ministara, kao i galantnost naših ljudi u Australiji koji su snosili maltene sve troškove učešća i boravka "Zmajica" na Svjetskom prvenstvu na ovom dalekom kontinentu.

Mjeseci neizvjesnosti

A tek što se, nakon mjeseci neizvjesnosti i zakulisnih borbi, slegla prašina oko (ne)izbora novog generalnog sekretara (Ameru Čolanu istekao mandat, izvršni sekretar Nataša Bašović imenovana za vršioca dužnosti generalnog sekretara), slijedi nova drama.

Neznanje, nezainteresovanje, sujeta ili nešto treće, izazvali su i spor sa Vedranom Bosnićem.

Spor je okončan tako što je međunarodni Arbitražni košarkaški tribunal (BAT) presudio da je KSBiH sada već bivšem selektoru "Zmajeva" dužan isplatiti više od 55.000 eura plus kamate zbog kršenja uvjeta ugovora!

Ovaj problem ne smije se shvatiti nimalo olako, ne samo zbog značajnog finansijskog duga.

Naime, Tribunal je direktno naslonjen na Međunarodnu košarkašku federaciju (FIBA) koja, u slučaju neprovođenja odluka BAT-a, sankcionira prekršioce. U ovom slučaju to bi bio Košarkaški savez BiH.

Kazne FIBA kreću se u rasponu od novčanih pa sve do zabrane učešća u međunarodnim takmičenjima.

Šta bi to značilo za KSBiH ne treba posebno naglašavati, pogotovo u godini u kojoj bi naša muška seniorska reprezentacija trebala učestovovati u pretkvalifikacijama za Olimpijske igre.

Možda i KSBiH pokrene tužbu

Zbog toga smo kontaktirali Dalibora Miloša.

Predsjednik Upravnog odbora Košarkaškog saveza BiH nije zvučao nimalo optimistično.

"Presudu BAT-a sam pogledao, pročitao, obavijestio ostale članove Upravnog odbora. Očekujem da i oni kažu šta misle. Međutim, činjenica je da mi taj novac nemamo i ne možemo platiti ovaj iznos.

Poslao sam poruku Vedranu Bosniću. Očekujem da će mi se javiti kako bismo se pokušali dogovoriti.

U ovom trenutku ne isključujem nijednu mogućnost, pa ni tu da mi kao Savez pokrenemo spor protiv osoba odgovornih za sve što se desilo u ovom slučaju, a što je rezultiralo ovakvom presudom", kaže Miloš za Raport.

Jedna od stvari koja je posebno naljutila Miloša, a možda i uzrokovala Bosnićevu tužbu, jesu detalji presude u kojoj je naveden slučaj igrača Muhameda Pašalića.

Slučaj "Pašalić"

Naime, iz dokumenata se vidi da je uprkos insistiranju Bosnića da aktuelni igrač sarajevske Bosne ostane na spisku reprezentacije BiH, intervencijom pojedinaca iz Kancelarije, odnosno Upravnog odbora, izbačen sa liste koja je prijavljena FIBA-i.

Ovakvo "inaćenje" vjerovatno je doprinijelo da Bosnić podnese tužbu. Čak je "slučaj Pašalić" bivši selektor naveo kao jedan od dokaza da mu je bilo "onemogućeno da radi svoj posao".

"Koliko god to bude u mojoj moći, insistirat ću na tome da se odsad kod potpisivanja ugovora sa svim selektorima ugradi klauzula da selektor nijedne reprezentacije ne može birati igrače i praviti popis bez saglasnosti direktora reprezentacije.

Mislim da je krajnje vrijeme da se počne uvoditi red i u tom segmentu", rekao je Miloš.

Stekli smo utisak da je mislio i na neke druge "iščašene" pojave na reprezentativnim spiskovima...

Kad se aktiviraju sankcije?

Prema propisma FIBA-e, da bi se pokrenuo mehanizam sankcija, uvjet je da strana prema kojoj nisu izmirene obaveze nakon presude o tome obavijesti BAT.

Potom se određuje rok za izmirenje obaveza. Ukoliko do toga ne dođe, FIBA izriče sankcije.