Politika

Imaju samo 1160 zaraženih i jednog mrtvog: Oni nisu izravnali krivulju. Oni su je samljeli

The Washingotn Post nahvalio je novozelandski pristup koronavirusu - zatvaranje granica za strance i uvođenje totalne karantene čim se virus pojavio.

Washington Post jučer je objavio priču pod naslovom: "Novi Zeland nije samo izravnao krivulju. Oni su je samljeli". Novinarka Washington Posta Anna Fifield, koja je s Novog Zelanda, ali živi u inozemstvu zadnjih 20 godina, napisala je da je "bilo potrebno samo 10 dana kako bi se pokazalo da je novozelandski pristup (uvođenje karantene odmah) djelotvoran".

Broj izliječenih veći od novozaraženih

Do danas je na Novom Zelandu, koji broji oko 5 miliona ljudi, zabilježeno 1160 potvrđenih slučajeva covida-19 s jednom smrću. Dva dana zaredom broj novih slučajeva pada, iako se broj testiranja povećava. Broj izliječenih danima je veći nego broj novozaraženih.

Profesor Nick Wilson, direktor programa za epidemije na Sveučilištu u Otagou, rekao je za Business Insider da se slaže s Washington Postom, ali upozorio je na to da Novi Zeland još nije pobijedio koronavirus.

"Stvari izgledaju obećavajuće, ali još uvijek postoji opasnost da ovaj pristup ne uspije. Novi Zeland možda će se morati okrenuti drugim strategijama", kazao je.

Wilson je u komentaru s Michaelom Bakerom, epidemiologom i profesorom za javno zdravstvo na Univerzitetu Otago, napisao:
"Novi Zeland je sada jedina zapadna država koja slijedi strategiju eliminacije (iako je to model koji se koristi u azijskim zemljama, uključujući Kinu, Hong Kong, Tajvan, Singapur i Tajvan)."

"S druge strane, mislimo da je to ispravna odluka, utemeljena na onome što sada znamo o ovoj prijetnji, njezinom velikom utjecaju na zdravlje, dostupnim alternativnim strategijama i potencijalnim koristima", napisali su.

Liječnica Siouxsie Wiles sa Univerziteta u Aucklandu, specijalistica za mikrobiologiju i zarazne bolesti, rekla je za Business Insider da je sjajno što je novozelandski pristup međunarodno pohvaljen. Dodala je da se nada da će se oni koji su kritizirali ovaj pristup iz njega ipak nešto naučiti.

"Uvijek se može učiniti više, ali nadam se da će ovo otvoriti oči onima koji tvrde da smo trebali slijediti imunitet krda ili pričekati malo duže", rekla je.

Novinarka Washington Posta opisala je kako je Novi Zeland tako brzo uspio dovesti koronavirus pod kontrolu.

Novi Zeland je, naime, već 19. marta zatvorio svoje granice za strance, što je bila velika odluka jer tu zemlju svake godine posjeti oko 4 miliona ljudi.

Premijerka Ardern savjetovala se sa stručnjacima koji su kazali kako se mora uvesti potpuna karantena. Bili su zabrinuti zbog situacije u Španiji i u ostatku Evrope.

Uvođenje totalne karantene

Četiri dana kasnije, 23. marta, Ardern je kazala da cijela zemlja ima 48 sati kako bi se pripremila na potpunu karantenu. Tada su na Novom Zelandu bila svega 102 slučaja koronavirusa.

Totalna karantena značila je da svi moraju četiri sedmice ostati u svojim kućama, osim ako moraju do dućana ili se bave ključnim zanimanjima poput zdravstva.

Novinarka Washington Posta napominje kako je odgovor zemlje na koronavirus ujedinio građane. Ljudi su prijavljivali kršenje mjera karantene, a čak se i glavna opoziciona stranka suzdržala od kritiziranja ovog pristupa.

Novi Zeland je najveći broj oboljelih u jednom danu zabilježio 2. aprila i od tada broj zaraženih pada iz dana u dan. Preminula je jedna starija žena koja je imala hronične bolesti.