Region

Imunolog tvrdi: Ostajem pri svojoj izjavi, za dva mjeseca epidemiji je kraj!

Imunolog Zlatko Trbonjača kazao je da smatra da epidemiji koronavirusa u Hrvatskoj je uskoro kraj.

"Objašnjavam dolaskom novog virusa, koji je nešto sasvim drugo. Još u aprilu sam govorio da delta virus jest zapravo varijanta SARS-CoV-2 virusa, ali po njegovim ga svojstvima možemo smatrati posebnim, novim virusom. On se doista tako i ponaša unutar skupine koronavirusa", istaknuo je imunolog Trbonjača za Slobodnu Dalmaciju.

Na pitanje da li smo i prošle zime imali delta virus, kazao je:

"Jesmo, ali ne ovoliko zarazan. Imate nekoliko razloga zašto sad epidemija bjesni. Prvi je taj što nemamo dovoljno vakcinisanih, nego svega 43 posto ukupne populacije. Ogroman je bazen nevakcinisanih. Drugo, morate uzeti u obzir da tih 43 posto nisu cijepljeni protiv delta virusa, nego protiv wuhanskog. S tim na umu, morate učinkovitost Pfizerova cjepiva u startu smanjiti s 95 na 79 posto, Moderninog nešto manje, a Johnson & Johnsonovog na 50 do 60 posto. A puno manje ljudi je odmah u startu nakon vakcinisanja zaštićeno od delta virusa", istaknuo je on.

Dodaje kako vakcine najprije koristimo za ličnu zaštitu.

"Potom za smanjenje protoka virusa u populaciji i, treće, za postizanje kolektivne imunosti. Dakle, imunosti koja bi nakon nestanka ove epidemije spriječila nastanak nove. To je onda kolektivna imunost, po definiciji. Vidimo da, što se tiče osobne zaštite, cjepiva rade dosta dobro. Netko oboli, pa i od težeg oblika bolesti, ali toga imamo daleko manje nego što smo imali lani najesen s manje virulentnim alfa virusom, tzv. britanskim. Znanstveni podaci sada kažu da cijepljene osobe, istina, mogu prenositi virus, ali su pet do šest puta manje infektivne od necijepljenih. Ako se razbole, imaju puno blaže simptome i bolest kraće traje", kazao je on.

Krajem avgusta izjavio je da bi epidemija mogla završiti do Nove godine pod uslovom da sve ostane na delta soju.

"Naravno. Ali sad je veliko pitanje je li delta plus još uvijek delta soj. Imate 55 podsojeva delta soja koji se šire u različitim populacijama. Svi ti podsojevi su zapravo delta plus, no kad se oni prošire u nekoj većoj mjeri, dobit će svoje ime, to više neće biti delta soj koji poznajemo", zaključio je imunolog.