Nauka

Jedinstveno otkriće: Pogledajte rijetko i drevno spajanje masivnih kvazara

Astronomi su otkrili dva kvazara koja osvjetljuju zajedničko srce sudarajućih galaksija u razdoblju koje stručnjaci zovu 'kosmičkim podnevom'

Astronomi su otkrili dva kvazara koja osvjetljuju zajedničko srce sudarajućih galaksija u razdoblju koje su stručnjaci nazvali 'kosmičkim podnevom'.

Kvazar je vrlo udaljena galaktika s izrazito sjajnom, zvjezdolikom jezgrom koja emitira elektromagnetske valove s velikim crvenim pomakom. Pretpostavlja se da se u centralnom dijelu kvazara nalazi vrlo masivna crna rupa a oko nje akrecijski disk.

Energijom nabijeni kvazari dobivaju energiju hranjenjem supermasivnih crnih rupa te ih možemo promatrati u stanju u kojem su bili tri milijarde godina nakon Velikog praska, odnosno tokom razdoblja u kojem je svemir intenzivno rastao.

Par ovako blisko povezan energijom nabijenih kvazara karakterističan je za spajanje galaksija, a one nakon toga stvaraju masivne eliptične galaksije. Proučavanjem ovakvih događaja stručnjaci mogu naučiti više o evoluciji galaktika i načinima na koje je svemir poprimio oblik koji vidimo danas.

'Ne vidimo puno dvostrukih kvazara u ovako ranom razdoblju svemira, što ovo otkriće čini jako uzbudljivim', komentirao je autor studije Yu-Ching Chen, diplomant sa Univerziteta Illinois. 'Više znanja o crnim rupama precima s vremenom će nam otkriti detalje o nastanku supermasivnih crnih rupa u ranom svemiru te koliko su takva spajanja bila česta', dodao je.

Galaktike koje vidimo u 'modernom' svemiru te koje su smještene u blizini našeg Mliječnog puta rasle su i evoluirale kroz postupan proces kontinuiranih kolizija i spajanja. Ovo ne samo da je spojilo zvijezde različitih galaksija, već i potaklo vrlo intenzivne slučajeve formiranja zvijezda.

Proces spajanja dostavlja plinove supermasivnim crnim rupama u središtima galaktika, a one će se s vremenom spojiti i formirati još veće crne rupe. Kad se te crne rupe nahrane materijalom, izbacit će masivne količine radijacije čija svjetlost može 'nadblistati' sve zvijezde u njihovoj matičnoj galaksiji. Ovaj proces pokreće energijom nabijene kvazare i povezuje ovaj fenomen s procesom spajanja galaksija.